Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ακουστικά AKG K-121 STUDIO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Λέω να πάρω τα AKG K-121 STUDIO headphones. Οι ερωτήσεις μου είναι 2:

 

1ον Αν είναι καλή η επιλογή, και

2ον Επειδή είναι semi open και θα τα φοράει τραγουδήστρια που θα την γράφω σε mic RODE NT1A, αν θα περνάει τίποτα στο mic απο το ακουστικό.

 

Μη δώσω τα λεφτά τσάμπα και δε γίνεται δουλειά. Διαφορετικά αν έχετε να προτείνετε εσείς τιποτα σε headphones της τάξεως των 100 euro.

 

John

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσα σε ένα αρχαίο τεύχος ενός γνωστού περιοδικού τεχνολογίας που είχε review για διάφορα μοντέλα AKG..

 

Για τα 271 γράφει ότι η συμπεριφορά στα μπάσα δεν είναι και τόσο καλή και η περιοχή 5-6khz είναι κάπως τονισμένη με αποτέλεσμα να σκληραίνει το άκουσμα.

 

Μου έκανε εντύπωση γιατί όταν τα είχα ακούσει δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Ίσως αυτό να ίσχυε όχι για τα μκ2 αλλά για τα πρώτα 271 ...

 

Φυσικά ποτέ δεν εμπιστευόμαστε τα reviews ενός περιοδικού...

Προσωπικά θα πάω για τα 271 .. 10 ευρά πάνω από 171!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έπεσα σε ένα αρχαίο τεύχος ενός γνωστού περιοδικού τεχνολογίας που είχε review για διάφορα μοντέλα AKG..

 

Για τα 271 γράφει ότι η συμπεριφορά στα μπάσα δεν είναι και τόσο καλή και η περιοχή 5-6khz είναι κάπως τονισμένη με αποτέλεσμα να σκληραίνει το άκουσμα.

 

....αυτό είναι φυσικό αν σκεφτούμε πως κάθε μοντέλο είναι σχεδιασμένο για μια συγκεκριμένη χρήση...το 271 είναι ένα κατ'εξοχήν cue monitoring ακουστικό για recording. Ο ρόλος του είναι να προσφέρει καλή "απομόνωση" και αρκετά "ξεκούραστο" και ευκρινές συχνοτικό περιεχόμενο για τον μουσικό όταν ηχογραφεί.....σε αντίθεση με αυτό που πιστεύει ο πολύς κόσμος τα extended άκρα του συχνοτικού φάσματος στα ακουστικά μπορεί να είναι πολύ κουραστικά για τον μουσικό κατά την ηχογράφηση (cue mix) αλλά και να έχουν "παραπλανητικά" αποτελέσματα στο (πιθανότατα) ήδη κορεσμένο ηχητικά (συχνοτικά αλλά και από ένταση) περιβάλλον ενός recording room....αντίθετα ακουστικά με τονισμένη την υψηλομεσαία συχνοτική περιοχή και bass roll off (όπως τα 271) προσφέρουν την ζητούμενη ευκρίνεια και ένταση.

 

Το αντίθετο βέβαια ισχύει σε ένα mixing περιβάλλον.....

 

Όταν λοιπόν επιλέγουμε ακουστικά, θα πρέπει να επιλέγουμε με βάση την κύρια χρήση για την οποία προορίζονται και όχι τα γενικά specs ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Οπότε πάω σίγουρα για κλειστού τύπου. Όμως βλέπω ότι τα AKG 271 βγαίνουν σε 271 studio και 271 MK2. Τι απο αυτά τα δύο ταιριάζουν στη περίπτωσή μου?

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άψογος ο nikodemos...

 

Johnny εννοείς την σειρά studio της AKG?

Νομίζω ότι δεν έχει 271..

 

Δες αυτό εδώ http://www.dv247.com/invt/51664/

 

αλλά να πει να πει και κάποιος άλλος για σιγουριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά γεια σας κι από μένα.

Επειδή κι εγώ είμαι στη φάση της διαδικασίας αγοράς ακουστικών, θέλω να μάθω κάποια πράγματα ως άσχετος, ώστε να επιλέξω όχι απαραίτητα τα καλύτερα, αλλά τα καταλληλότερα για τη χρήση που τα θέλω.

Καταρχήν ήθελα να μάθω ακριβώς τις διαφορές των ανοιχτού απ'τα κλειστού τύπου. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα των ακουστικων και χρειαζομαι 4 ζευγαρια , αυτη τη στιγμη.

 

κοιταγα κι εγω στην αρχη,τα 121 αλλα δεν τα αντεχει (επι 4) το budget μου...

 

σκεφτομαι και λεω :

υπαρχει καποιος λογος να ειναι τα υποψηφια ακουστικα , "ειδικα" για στουντιο χρηση?

 

αφου η μοναδικη τους χρηση θα ειναι για να ακουει ο μουσικος , το ηδη ηχογραφημενο Playback ωστε να ηχογραφησει καποιο εξτρα οργανο ή φωνη.

 

αρα το μονο που με ενδιαφερει , ειναι

-κλειστου τυπου.

-χαμηλη τιμη.

 

και πεφτω πανω στα

akg k44 - k77

 

και

 

k512

http://www.akg.com/personal/K_512,pcatid,4,pid,22,_psmand,1.html

τα οποια ειναι εξαιρετικα φτηνα.

 

τι λετε λοιπον??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου