Προς το περιεχόμενο

η ΔΕΗ και τα νευρα μας...


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν αυτός που έχεις απέναντί σου δεν έχει ιδέα από μουσική, τι να περιμένεις; Όλοι αυτοί οι τύποι που έχουν τα μαγαζιά είναι "λογιστές" και μετράνε τα πάντα με βάση το χρήμα άρα ξέχνα τη σωστή παροχή ρεύματος! Πάντως, είναι αλήθεια ότι η ΔΕΗ το έχει παρακάνει με την παροχή και τις διακοπές (και όχι μόνο τις σύντομες). Γνωστός μου με studio που είχε βιομηχανικό ρεύμα (4χ90 νομίζω), σε μια γερή βροχή έμεινε χωρίς ρεύμα για 3 ώρες και μιλάμε ότι ο άνθρωπος έγραφε εκείνη την ώρα και έμεινε με τα DAT στο χέρι! Και με τέτοια διακοπή και studio όπου είχε μεγάλο εξοπλισμό, τι να σου κάνουν και τα ups; Οπότε δεν είναι μόνο άκρως σπαστικό, είναι και ζημιογόνο για πολύ κόσμο το χάλι της ΔΕΗ...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει με τα ups, ήξερα πως μπορούσαν να σε κρατήσουν για περιορισμένο εξοπλισμό και όχι για να υποκαταστήσουν βιομηχανική παροχή. Καλή φάση! Πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός που είχες την εμπειρία του σύννεφου αλλά από μακριά... ωραίο φαίνεται αλλά κάνει τζίζ άρα μη λές τίποτα αφού κάνεις ακόμα post!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ρε φίλε, χρησιμότατες οι συμβουλές περί ups γιατί δεν ήξερα και πολλά! Θα το ψάξω για καμιά τιμή. Εσύ τι εξοπλισμό έχεις και τι ακριβώς μοντέλο ups?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μηχάνημα! Καιρός ήταν να ενδιαφερθεί κάποιος και για ένα καθαρά "μουσικό" ups. Πάντως, ο δικός μου εξοπλισμός δεν είναι τόσο μεγάλος, άρα μάλλον θα είμαι κομπλέ και με κάποιο απλό ups και όντως τα MGE είναι τα καλύτερα. Αν το βρω σε καλύτερη τιμή από τα 200 που έδωσες, θα το χτυπήσω! Thank you πάρα πολύ feather! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΑΝ ΤΟ THREAD TO ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

 

ΕΡΩΤ 1 : ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΑΜΠΑΤΟ ΜΑΡΣΑΛ DSL 401 Ο ΟΠΟΙΟΣ "ΚΑΗΚΕ" ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ON OFF.

TI MΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

 

ΕΡΩΤ 2¨: ΕΓΩ ΣΤΟ GIBSON GA5 ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΑΠΟ 110 ΣΕ 220 Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΑΝΩΜΑΛΙΑΣ" ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ Ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΕΙ ΠΧ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Η ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

 

Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορουν επιτελους να βαλουν τους υποσταθμους ΠΑΝΩ απο το επιπεδο του εδαφους?

 

Λοιπόν, για τον υπέργειο σταθμό μάλλον θα σπείρει τον καρκίνο στους γύρω γιατί θα δεχονται ακτινοβολίες μεγάλης έντασης. Οπότε είναι καλύτερα να είναι υπόγειοι αλλά όμως να έχουν τη σωστή υποδομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ups ειναι αρκετα δυνατα για ολοκληρο το studio. εχεις αρκετο χρονο να κανεις backup και να σβησεις τα μηχανηματα. εκτος αυτου παρεχουν καθαρο και ισσοροπημενο ρευμα.

Αυτό ποικίλει ανάλογα με τον τύπο του UPS που έχεις επιλέξει. Αυτά που όντως παρέχουν "χτενισμένο" ρέυμα είναι τα Online.

 

αν εχεις βεβαια τη δυνατοτητα' date=' ο υποσταθμος ειναι η μονη λυση.

 

[/quote']

Να το θέσω καλύτερα, αν υπάρχει η δυνατότηα το καλύτερο είναι ένα μεγάλο online ups πουνα μπορεί να στηρήξει όλο τον εξοπλισμό για τουλάχιστον 5 λεπτά και μια γεννήτρια.

 

Οταν το ups αναλάβει δράση πέφτει ένα ρελέ στη γεννήτρια και παίρνει μπροστά έτσι το ups χρειάζεται να σταθεροποιεί την τάση αλλά και να μη μείνει χωρίς ρέυμα η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ups ειναι αρκετα δυνατα για ολοκληρο το studio. εχεις αρκετο χρονο να κανεις backup και να σβησεις τα μηχανηματα. εκτος αυτου παρεχουν καθαρο και ισσοροπημενο ρευμα.

αν εχεις βεβαια τη δυνατοτητα' date=' ο υποσταθμος ειναι η μονη λυση.

 

οσο για τα μαγαζια...τι να πω...

 

το χρωμα "blue electric" το εχω δει με τα ματια μου πολλες φορες. οχι σε μπλουζα, αλλα σε κονσολα με διαρροη. για την ακριβεια, ενα μπλε συννεφο ηλεκτρισμου σκεπαζε τα παντα...[/quote']

 

Για τις διαρροές στις κονσόλες δεν μπορώ να πώ πολλά αλλά όμως για υπολογιστές κτλ ξέρω ότι 99% ευθύνονται κακές γειώσεις. Αν διοχετεύεται ρεύμα στο σασσί και αυτό είναι αγείωτο τότε ακουμπόντας το αυτομάτως γίνετια κανείς γείωση.

 

Πολλές φορές οι πρίζεσ είναι αγείωτες ειδηκά σε παλιά κτήρια. Στο σπίτι μου είναι ένα τέτοιο καλό παράδειγμα και για να βάλω γείωση έχω κάνει ΤΙΣ πατέντες.

 

Το άν μια πρίζα είναι αγείωτη φαίνεται αν κανείς την ξεβιδώσει και μετρίσει τον αριθμό καλωδίον ποθ καταλήγουν επάνω της. Αν είναι 3 είναι γειωμένη και πάλι μετά θέλει να πετρίσει κανείς με πολύμετρο αν τελικά αυτή η γείωση δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΑΝ ΤΟ THREAD TO ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

 

ΕΡΩΤ 1 : ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΑΜΠΑΤΟ ΜΑΡΣΑΛ DSL 401 Ο ΟΠΟΙΟΣ "ΚΑΗΚΕ" ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ON OFF.

TI MΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

 

Εξαρτάται το τί εξάρτημα κάηκε. Αν κάηκε κάτι από το τροφωδοτικό και μυρισε ι πλάση καμμένο ( ωσ σηνηθως πυκντές κάνουν αυτό το εφφέ ) τότε φταίει ίσωσ η ΔΕΗ. Αλλά όμως για να μιλήσει κανείς με πειστήρια θα πρέπει να έχει παλμογράφο και να βλέπει τισ διακυμάνσεις. Αλοιώς είναι 50%-50%.

 

 

ΕΡΩΤ 2¨: ΕΓΩ ΣΤΟ GIBSON GA5 ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΑΠΟ 110 ΣΕ 220 Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΑΝΩΜΑΛΙΑΣ" ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ Ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΕΙ ΠΧ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ Η ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

 

Η ασφάλεια έχει να κάνει με το να τραβηξεις περισσότερη ισχύ από όση μπορεί να αντέξει ο μετασχηματιστής.

 

Ι ισχύς προέρχεται από τον τύπο Volts Χ Amperes = Watt . Αρα αν ο μετασχηματιστής αντέχει 500W κι εσύ τραβάς μόνο 200 και ξαφνικά η ΔΕΗ αποφασίσει να σου στείλει αντί για 220 volt 270 τότε αυτός που θα έχει πρόβλημα θα είναι ο ενισχυτής σου. Και αυτό γιατι ο μετασχηματηστής στην ουσία δέχεται ενα Χ βολαζ από τη μιά του πλευρά και σου αποδίδει κάτι χαμηλότερο η κάτη ηψηλότερο ανάλογα με τη συνδεσμολογία. Ετσι αντί να σου δώσει 110 θα σου δόσει ασ πούμε 127 ( δεν είναι ακριβές τοπ νουμερο ) που μπορεί να είναι ολέθριο για το τροφοδοτικό του ενισχυτή σου και όχι μόνο.

 

Φιλικα

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,

 

πως επιλέγετε ένα UPS; Με βάση τα VA που παρέχει; Εγώ θέλω για παράδειγμα να βάλω ένα UPS στον υπολογιστή (όχι την οθόνη) και την ψηφιακή κονσόλα. Τα ηχεία έχουν αυτοπροστασία. Για όλα τα υπόλοιπα (οθόνη, ηχεία, περιφεριακά racks κλπ) σκέφτομαι να βάλω ένα πολύπριζο ασφαλείας (με σταθεροποιητή τάσης) για να μειώσω το κόστος.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου