Προς το περιεχόμενο

Vintage guitars ενας ΑΠΛΟΣ οδηγος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που δεν μας λές...είναι πως θα πείσουμε τις γυναίκες μας ότι κάναμε καλή επένδυση και ότι τις χρειαζόμαστε! Εσύ τι δικαιολογίες λές στην δικιά σου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δικια μου ειδη εχει δει τα benefits απο τις πωλησεις vintage κιθαρων που εχω πουλησει στο παρελθον ;)

 

χοντρα-χοντρα σε καθαρη αποδοση ξεπερνανε κατα ΠΟΛΥ και τα ακινητα αλλα και τις μετοχες απο το 1980 και μετα ;) (και ειναι και αφορολογητη επενδυση)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου ειδη εχει δει τα benefits απο τις πωλησεις vintage κιθαρων που εχω πουλησει στο παρελθον ;)

χοντρα-χοντρα σε καθαρη αποδοση ξεπερνανε κατα ΠΟΛΥ και τα ακινητα αλλα και τις μετοχες απο το 1980 και μετα ;) (και ειναι και αφορολογητη επενδυση)

Σωστό σε βρίσκω, συν του ότι θα είναι και ευχαριστημένη που τη αδειάζεις και το σπίτι...εμένα με βρίζει ότι έχω παντού κιθάρες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα...με το που θα σε δει να ...δωνεις το κιθαρονι και να τσιμπας το πρωτο χοντρο πακετακι θα αλλαξει γνωμη (βεβαια ως σωστος συζυγος θα της δωσεις και το αναλογο χαρτζηλικακι για το τσαντικό... ;D),τα τελευταια χρονια οτιδηποτε vintage κιθαρα εχω παρει την εχω παρει με προτροπη της συζυγου ... ;D ;D

 

ασε που το ακινητο μπορει να χασει την αξια του,οι μετοχες το ιδιο,οι κιθαρες ομως ΠΟΤΕ (οτι vintage guitar φτιαχτηκε -φτιαχτηκε βλεπεις & δεν ξαναματαγινεται....).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.provide.net/~cfh/index.html

 

Βοηθημα για κυνηγους vintage κιθαρων και οχι μονο... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.provide.net/~cfh/index.html

 

Βοηθημα για κυνηγους vintage κιθαρων και οχι μονο... ;)

 

+1

 

all time classic (& reference για ολους τους vintage dealers)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιχιχιχ!!!............(σατανικό χαμόγελο ευτυχίας)...

Δηλαδή υπερ-μέγιστε-τεράστιε-..κλάψ..συνομήλικε....funk, να ετοιμάζω την welson SG μου για e-bay μεριά;

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα ο οδηγος, αλλα οσον αφορα τις αποψεις περι επενδυσης, μαλλον αρκετοι θα διαφωνησουν, μεταξυ των οποιων, Gibons, Gilmour, Clapton, Landau, Beck, Derringer, Vaughan και λοιποι μεταξυ των οποιων και ο Duane Allman ο οποιος από τα early 60’s εψαχνε συγκεκριμενα les paul ‘58.

 

Εκτος και αν οι προαναφερθεντες εχουν (οσοι ζουν) οικονομικο ζητημα και αγοραζουν ώστε να ρευστοποιησουν για να εχουν στα γεραματα… (1ο ανεκδοτο)

Η αν αγορασαν χαρη γουστου και δεν παιζουν, παρα μονο τις κοιτανε… (2ο ανεκδοτο)

 

Δηλαδη εγω που εχω τρια οργανα vintage και όχι near vintage, (καθως εξω ο,τι βγηκε από το 1974-‘75 μεχρι το ’79 θεωρειται near vintage, όχι vintage)  επειδη παιζω σε μπαντα ειμαι κιθαριστας?

Ενώ αν τις ειχα μονο σπιτι και επαιζα για παρτη μου θα ημουν συλλεκτης?

 

Μην κρινεις εξ’ ιδιων τα αλλοτρια καθως θα δεις ότι είναι παρα πολλοι αυτοι οι οποιοι αγοραζουν παλια οργανα (και ενισχυτες ενιοτε) κυριως για να τα παιζουν και για κάθε άλλο λογο, παρα για να τα πουλησουν αργοτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ετοιμάζω την welson SG μου για e-bay μεριά;

 

Δυστυχως αν δεν γραφει πανω ...big 4....(Fender,Gretsch,Gibson,Rickenbacker) λεφτα δεν πιανει οσο παλιο και να ειναι το εργαλειο..

 

μαλλον αρκετοι θα διαφωνησουν, μεταξυ των οποιων, Gibons, Gilmour, Clapton, Landau, Beck, Derringer, Vaughan και λοιποι μεταξυ των οποιων και ο Duane Allman ο οποιος από τα early 60’s εψαχνε συγκεκριμενα les paul ‘58.

 

α,ολα τα ΦΤΩΧΑΔΑΚΙΑ δηλαδη... ;D ;D ;D

 

κυριως  αυτο ειχε να κανει με την τραγικη ποιοτητα (η το σταματημα της παραγωγης) των Les Paul στα 70s αλλα και τις "κακες" Fender στα 70s.ΣΗΜΕΡΑ (γιατι για ΣΗΜΕΡΑ μιλαω) δεν υπαρχουν τετοια προβληματα μια και ολες οι εταιρειες και ειδικα η Fender βγαζουν χαλαρα τις καλυτερες κιθαρες που εβγαζαν ποτε. ;) (ειδικα αν μιλαμε για ποιοτητα κατασκευης).

 

βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιττα αλλα σχεδον κανεις απο τους γνωστους μου που ΕΧΟΥΝ vintage κιθαρες (και εγω φυσικα) δεν τις χρησιμοποιουν για να παιζουν στο...ΑΝ της γειτονιας τους.. ;D

 

και φυσικα παρα πολλοι κιθαριστες που εχουν vintage players κιθαρες (δηλ. οχι 100% original ) τις χρησιμοποιουν κατα κορον,δεν νομιζω ομως οτι καποιος που θα δωσει 170 χιλιαρικα για να παρει   μια custom color strat του 54 θα την παρει επειδη ...εχει καλο ηχο....

 

επειδη εχω παραστει σε παρα πολλες αγοραπωλησιες τετοιων κιθαρων ο αγοραστης συνηθως δεν την βαζει ΚΑΝ στον ενισχυτη,μονο τα solder joints ψαχνει.. ;D ;D

 

το ΜΟΝΟ που πλεον μετραει σε τοσο ακριβες κιθαρες ειναι το ποσοστο του originality τους & τα χαρακτηριστικα που αναφερω παραπανω,ΚΑΝΕΝΑΣ  π.χ δεν θα αγορασει στα ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ μια sunburst strat του 63 που παιζει και ακουγεται ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτερα απο μια sherwood green ,πιστεψε με την sherwwod green  θα αγορασει (και μετα θα την πουλησει για να παρει 4 sunburst.. ;D) .

 

 

Μην κρινεις εξ’ ιδιων τα αλλοτρια καθως θα δεις ότι είναι παρα πολλοι αυτοι οι οποιοι αγοραζουν παλια οργανα (και ενισχυτες ενιοτε) κυριως για να τα παιζουν και για κάθε άλλο λογο, παρα για να τα πουλησουν αργοτερα.

 

φυσικα και υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι και πολυ καλα κανουν αλλα συνηθως γουσταρουν το VIBE μιας πραγματικα vintage κιθαρας παρα τον..."ηχο" της και το VIBE ειναι οντως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο για καποιους.

 

απλα ,ειδικα αν μιλαμε για Φεντερ, ως κατοχος οχι τριων  αλλα...σαραντατριων ;D  vintage Fender (οι οποιες δυστυχως εχουν πουληθει πλεον μονο 2 εχω κρατησει,τις μονες που πραγματικα επαιζαν δηλαδη ;D) σε διαβεβαιωνω οτι ΔΕΝ ειναι ανωτερες ηχητικα οι vintage (ειδικα μετα απο την εμφανιση τοσων εξαιρετικων vintage pickup winders στην αγορα μετα τα 90s) ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου