Προς το περιεχόμενο

Vintage guitars ενας ΑΠΛΟΣ οδηγος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα, ότι οι τιμες εχουν φτασει εκει που εχουν φτασει και γι’αυτό φταινε κυριως  οι συλλεκτες και μεταπωλητες τυπου Gruhn, Antone’s  κλπ, συμφωνω 100%.

Αλλα π.χ. εγω φραγκατος δεν ειμαι, ειχα βεβαια την εξαιρετικη κ***φαρδια ο,τι παρω να το εχω αγορασει από φιλο και να μην εχω δωσει ποτε πανω από 2000 ευρω.

 

Αλλα και εξω, τουλαχιστον μεχρι πριν 4-5 χρονια, υπηρχαν καποια μαγαζια τυπου ‘fleamarket’ που μπορουσες να βρεις καλα και καλα διατηρημενα οργανα (και ενισχυτες ενιοτε)  σε λογικοτατες τιμες.

 

Fender παλια δεν εχω, εχω τρεις Gibson όμως εκ των οποιων τις δυο τις πηρα προσφατα και η μια (SG) είναι ολη, μα ολη αυθεντικη.Απο μαγνητες μεχρι ποτενσιομετρα, πυκνωτακια πανω τους pickguards κλπ.

Αλλα και παλι,εκτος από τις δικες μου, με οσες παλιες Fender φιλων εχω παιξει, δεν μπορω να πω ότι οι καινουριες τις ξεπερνουν.

Εννοω κατά πλειοψηφια, όχι ότι ολες οι παλιες είναι καλες και ολες οι καινουριες μαπα.

Αυτό δεν ισχυει πουθενα, από αυτοκινητα μεχρι ψυγεια.

Σημειωτεον ότι παιζω blues, british rock και λοιπα, όχι ειδη δηλαδη που απαιτουν ‘συγχρονο’ ηχο.

 

Σε live εχω βγαλει ολες τις κιθαρες μου.Τουριστας δεν είναι κανενας εδώ, ολες θα δουλεψετε…  XAXA

 

Τωρα για εξτρεμιστικα παραδειγματα τυπου 200.000 για μια 59LP, ναι, αν την παρει ο Slash θα τη βγαλει σε live, αν  την παρει ο γιος του πριγκηπα του αμπου ντ'αμπι, μαλλον θα την εχει στο σαλονι διπλα στο 80.000 ευρω επιχρυσωμενο Alessandro του μπροστα απο το τζακι απο γρανιτη να τη βλεπει οταν θα διαβαζει financial times και θα καπνιζει την πιπα του...

Αυτοι οπως προανεφερα ειναι που εχουν χαλασει την αγορα και εχουν ξεφυγει οι τιμες για τα παλια οργανα (και οχι μονο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Fender παλια δεν εχω, εχω τρεις Gibson όμως

 

ενταξει εκει τα πραγματα ειναι πιο λογικα δεν εχουν ξεφυγει οπως οι Fender (με εξαιρεση τις 50s Les Paul & τις early ES335 που ομως ειναι ελαχιστες σε αριθμο σε αντιθεση με τις Φεντερ)

 

Αλλα και παλι,εκτος από τις δικες μου, με οσες παλιες Fender φιλων εχω παιξει, δεν μπορω να πω ότι οι καινουριες τις ξεπερνουν

 

δεν ειπα κατι τετοιο,απλα αναλογικα τα ιδια ειναι με σημερα τα καλα και τα μετρια οργανα,απλα σημερα πολυ ευκολα (και φθηνα) θα βρεις μια εξαιρετικη στρατ ή τελε μια και στο παιχνιδι παιζουν και οι ..σχιστοματιδες αλλα και οι μεξικανοι... ;) σιγουρα ομως ηχητικα οι vintage Fender δεν ειναι και το holly grail :) σε σχεση με τις συγχρονες ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holy Grails πιστευω πως τελικα υπαρχουν πανω απο 3.000.000 καθως για καθεναν μας ειναι και απο κατι αλλο...

Για μενα π.χ. ειναι μια strat (μιση fender) δεκαετιας, η οποια ειναι και η main κιθαρα μου, την οποια ομως δεν εχω σκεφτει ποτε να πουλησω.

Αξια οικονομικη δεν εχει, αλλα και να ειχε ειναι η κιθαρα "μου", δεν μπορω να τη δωσω και εκτος αυτου, τα σπαει καθε φορα σε καθε live.

Δε με εχει απογοητευσει ποτε και αυτο το λεω για να μη φανω Ιησουιτης οσον αφορα τα vintage...

 

Οσο για το υπολοιπο, σαφεστατα και φτιαχνονται και σημερα καλα οργανα και δεν εννοω απο custom shop η boutique κατασκευαστες μονο...

Και σαφεστατα εχω παιξει με mexico Esquire των 400-500 ευρω και εχω παθει πλακα, αναλογικα με τη σχεση τιμης/αποδοσης της και εννοειται οτι θα ηθελα να παρω και μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω παραστει σε παρα πολλες αγοραπωλησιες τετοιων κιθαρων ο αγοραστης συνηθως δεν την βαζει ΚΑΝ στον ενισχυτη,μονο τα solder joints ψαχνει.. ;D ;D

 

ε δεν νομιζω να θελει κανεις μαγνητες με shorted coils...

 

Ακομα και ο ασχετος συλλεκτης/επενδυτης ενα ..."γκρααανγκ" θα το κανει να ακουσει αν δουλευουν αυτα τα πραματα με τα εξι σπυρακια απο πανω...  ;D ;D ;D

Θα μου πεις αν την αγοραζει για να την πουλησει ...μεθαυριο σε καποιο "συναδελφο", ισως και να μην τον νοιαζει.

Το παν ειναι να μενει το οργανο οσο πιο ανεγγιχτο γινεται.

 

 

ειναι οι ιδιοι τυποι που βγαζουν τα "your old guitar" videos.

Eναν τετοιο να εχεις απο διπλα, λογικα δεν θα σε "πιασει" κανενας...  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν νομιζω να θελει κανεις μαγνητες με shorted coils...

 

εμ για αυτο κοιτανε τα joints,μια και ειναι αδυνατον να τα παιξει ο μαγνητης αν δεν τον...βαζοβγαν'ς ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την τύχη κάθε χρονιά ν΄ανεβαίνω στη Σουηδία. Στα φεστιβάλ που γίνονται γνώρισα σπουδαίους μουσικούς με κορυφή τον Janne Schaffer, καθώς και συλλέκτες δίσκων, οργάνων κλπ. Ένας από αυτούς που είναι Ούγκρος μου έδειξε τη συλλογή του που απετελείτο από vintage όργανα που όμως τα είχαν στη κατοχή τους μεγάλα ονόματα της μουσικης. ( π.χ η κιθάρα που είχε ο Bryan Ferry στο εσώφυλλο του For your pleasure). Εγώ βέβαια κόλλησα με μία sixties strat ( η μεγάλη μου αγάπη) και με μία fifties soapbar Les Paul. Η stratocaster είχε ωραίο feel, σωστό βάρος, αλλά δεν μου έδωσε αυτό το συναίσθημα του να πάθω τη πλάκα μου. Αντίθετα παίζοντας στο Μusic Borsen μια vintage reissue με Van Zandt μαγνήτες,  την ''άκουσα'', και ακόμα μετανειώνω που δεν είχα την κάρτα μου μαζί μου. Όπως λοιπόν λέει και ο Superfunk με τον οποίο συμφωνώ 100% δεν είναι όλες οι παλιές αριστουργήματα, και όλες οι καινούργιες μάπες. Στη μέχρι τώρα ''μουσική'' μου πορεία έχω αλλάξει 20 με 22 stratocaster και οι αθλιότερες ήταν μία του ΄77 , μία του ΄89 και μία vintage reissue του ΄91. Απλά η πείρα μου έχει διδάξει ότι αν μια κιθάρα σου κάνει κλίκ με το πρώτο άγγιγμα, τότε αυτή πρέπει να πάρεις και κατα πάσα πιθανότητα θα σε συντροφέβει μιά ζωή. Αν κλικάρετε παρακάτω θα δείτε τον μουστακοφόρο Ούγγρο συλλέκτη, τον ηχολήπτη της Eurovision στο Malmo καθώς και τις 2 προαναφερθείσες πανάκριβες κιθάρες από τη συλλογή του.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες,αν και η 60s strat δεν εχει το αυθεντικο pickguard ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνη τη στιγμή μου έτρεμαν τα χέρια οπότε δεν με απασχόλησε το να ρωτήσω την 100% αυθεντικότητα. Πάντως τόσες πολλές μαζεμένες κιθάρες (και ενισχυτές και πετάλια και μπομπίνες) δεν είχα ματαδεί. Μπορώ ν΄ανεβασω και άλλες φωτό απο τη συλλογή του ( επι τοίχου).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε για το άρθρο Funk!!

Βασικά, δε θα μπορούσε να έχει μια όμορφη θέση μέσα στα άρθρα;

Είναι αρκετοί εκείνοι που ενδιαφέρονται για vintage καταστάσεις....

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου