Προς το περιεχόμενο

Tροποποιηση Εpi Valve Jr 5w (από 1 tone θελω bass, mid, treble)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

Εχω ενα moded ενισχυτακι Εpi Valve Jr που με εχει κατενθουσιασει.

Eπειδη θα ξεκινησω συντομα ηχογραφησεις , σκεφτηκα ξανα ποσο θα

μπορουσε να με βοηθησει μια μετατροπη.

 

Εκει που εχει το μεγαλο Tone control , να χωρεσουν 3 μικρουλια bass mid tremble να μπορω να κανω περισσοτερο shaping στον ηχο μου (oχι οτι δε με ικανοποιει 100% , αλλα η πιθανοτητα να βγει κατι ακομα καλυτερο που δε φανταζομαι τωρα ,κ ελπιδοφορα πιο pro ηχογραφησεις μου , δε μπορω να μην τη κοιταξω)

Κ τη γνωμη σας αν αξιζει κατι τετοιο κ ποσο πιθανο θα ηταν ισως να μειωθει η ποιοτητα του ηχου απο ενα τετοιο mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς μόνος σου με μετατροπές του VJ, δες εδώ: http://www.tube-town.net/diy/tt-ga5/tt-ga5-01-en.html.

Να ξέρεις οτι χρειάζεται τρομερή ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί μιλάμε για υψηλή τάση! Πάντα εκτός πρίζας και με αποφορτισμένους τους πυκνωτές!

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν σαν κ αυτον (με λιγο διαφορετικη υλοποιηση του power scale) http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350150024324&ssPageName=ADME:B:FSEL:GB:1123#ebayphotohosting

 

δε θελω να του βαλω χερι μονος μου, καποιον καλο μαστορα που να ασχολειται με τετοια πλζζζ

 

edit : (κeφaλη ειναι , οχι το combo) , edit2: χωρις effects loop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θελω να του βαλω χερι μονος μου, καποιον καλο μαστορα που να ασχολειται με τετοια πλζζζ

 

αν εισαι προς τα Βορεια (οχι προαστεια..) Telegun Amps

 

Ουσιαστικα θελεις καποιον να σου "στριμωξει" ενα tonestack (κατα προτιμιση Marshall style γιαυτον τον ενισχυτη) στο "χωρο" του Tone.

 

Ειναι καναδυο αντιστασεις, τρια ποτενσιομετρα και τρεις πυκνωτες...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ! Αυτο θέλω !

Καποιον που να μου τα βαλει κ να τα κολησει σωστα κ προσεκτικα να μη χαλασει ο ηχος μου

Ειμαι απο Τριπολη ως κ Κορινθο-Αθηνα ανεβαίνω

(Βορεια Ελλαδα εννούσες ή βορεια στην Αθήνα?)

 

edit : Mολις μου ειπαν οτι ενα τετοιο modification θα ετρωγε αρκετο σημα χωρις καποια προσθηκη κ αλλης λαμπας? κατι τετοιο. εγκαταλειπω ελπιδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Βορεια Ελλαδα εννούσες ή βορεια στην Αθήνα?)

edit : Mολις μου ειπαν οτι ενα τετοιο modification θα ετρωγε αρκετο σημα χωρις καποια προσθηκη κ αλλης λαμπας? κατι τετοιο. εγκαταλειπω ελπιδες ?

 

Βορεια Ελλαδα. Ο Telegun ειναι στη Θεσσαλονικη.

 

Mολις μου ειπαν οτι ενα τετοιο modification θα ετρωγε αρκετο σημα χωρις καποια προσθηκη κ αλλης λαμπας? κατι τετοιο. εγκαταλειπω ελπιδες ?

 

Η μοντα των tube-town δεν δειχνει προσθηκη αλλης λαμπας οταν βαζει κανονικο Tonestack.

Δες το link που σου εδωσε ο St4rg4z3r.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου