Προς το περιεχόμενο

test μεταξυ 2 strat..;-)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα ενα τεστ μεταξυ 2 κιθαρων για να δω καποιες διαφορες που φυσιολογικα θα ειχαν.

δεν θελω να πω ακομα ποιες κιθαρες ειναι(η suhr μου δεν ειναι παντως ακομα δεν ηρθε :P ),για να μην εχετε την προκαταληψη στην μια η στην αλλη.

η μια ειναι πολυ πιο ακριβη απο την αλλη και ..μουρατη και η αλλη πολυ φτηνη αλλα ακουγεται εξισου καλη.αυτα που παιζω ειναι (τι αλλο;;... :lol: )Blues αλα srv και θα σας εξηγησω μετα γιατι εκανα το τεστ και ποιες ακριβως ειναι οι κιθαρες.

πειτε εσεις ποια σας αρεσε περισσοτερο και βλεπουμε... 8)

ο μοναδικος εδω μεσα που ισως ξερει ποιες ειναι οι κιθαρες να μην απαντησει..χεχε :wink:

παιζω με τον twin reverb μου(reissue 65),με μοναδικο πεταλακι το rc booster ετσι για λιγο boost.το gain απο το rc booster ειναι στο...1 ισα ισα για αυτο το λιγο boost.

απο μαγνητες παιζω μονο με τις δυο θεσεις του..λαιμου..

εχω ηχογραφησει με ενα mic senheizer e835s το οποιο το εχω μπροστα στην mesa boogie καμπινα που εχει μεσα ενα electrovoice.

το mic το εχω στην προενισχυση μικροφωνου της καρτας ηχου που ειναι η m-audio firewire 410

 

Υ.Γ.τα καλωδια ειναι evidence,η πενα dunlop,φορουσα μια καφε βερμουδα και ασπρη μπλουζα και ενα μποξερακι με τον taz απο μεσα.. 8)

το παιξιμο ειναι μετριο γιατι εκτος απο το οτι ειμαι ακομα τουλαχιστον πολυ μετριος ειδικα για να παιζω blues Οπως πρεπει :oops: ,δεν μπορουσα να συγκεντρωθω γιατι αυτην την περιοδο με τοσα πιπινακια που βλεπω εδω στο νησι εχω φρικαρει. :o

 

καντε copy paste αυτο το link

 

ic-musicmedia.com/takis

 

και καντε δεξι κλικ στο download και save target as...κτλ...

στα κομματια fender test 1 και fender test 2

 

ακουω γνωμες ποια σας αρεσει πιο πολυ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένα συγκριτικό τέστ ανάμεσα στα προαναφερθέντα πιπίνια, ίσως είχε περισσότερο ενδιαφέρον; Φωτογραφικές μηχανές δεν έχει στην Κέρκυρα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα συγκριτικό τέστ ανάμεσα στα προαναφερθέντα πιπίνια' date=' ίσως είχε περισσότερο ενδιαφέρον; Φωτογραφικές μηχανές δεν έχει στην Κέρκυρα;[/quote']

 

+1 8) 8) 8)

 

Τάκη πάω να τ'ακούσω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφικές μηχανές δεν έχει στην Κέρκυρα;

 

μπα ακόμα στη...ζωγραφική εχουν μείνει εκει πάνω! :lol:

 

(ασε που ο Τακης τρώει όλα τα λεφτα του στις κιθάρες,σιγα μη πάρει φωτογραφικη μηχανή! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι στο γραφείο και δεν μπορώ να δώσω γκάζι για να τα ακούσω καλύτερα, στο fender test-2 η κιθάρα ακούγεται πολύ ποιο flat.

Δεν είναι τόσο γεμάτος ο ήχος της όπως του test-1...

Θα τα ακούσω και σπίτι για να σου πω περισσότερα.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Takis,

Αν και συμφωνώ πέραν του δέοντος για τα πιπίνια, ας επιστρέψουμε στο θέμα 8)

Το fender test-2 είχε πιο "γλυκό" και "ελαφρύ" ήχο με λίγα λόγια μ'αρεσε περισσότερο :lol: Καιρός για διακοπές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφικές μηχανές δεν έχει στην Κέρκυρα;

 

μπα ακόμα στη...ζωγραφική εχουν μείνει εκει πάνω! :lol:

 

(ασε που ο Τακης τρώει όλα τα λεφτα του στις κιθάρες' date='σιγα μη πάρει φωτογραφικη μηχανή! :lol: )[/quote']

 

ασε superfunk θα καταστραφω ρε γαμωτο.. :lol: και ναι ρε στην ζωγραφικη...ειμαστε καλλιτεχνες εμεις οι κερκυραιοι,το εχουξε στο αιμα μας.. :lol:

παντως εχω πολυ πραμα απο φωτογραφικο υλικο γιατι αν και θα φανει λιγο..γελιο και αστειο πολλες φορες που κατεβαινω για βολτα,εχω στην ..μπανανα μου την ψηφιακη μου kodak(ναι superfunk καταφερα και πηρα και ψηφιακη :lol: ),και οποτε δω κατι..καλο,κανω πως βγαζω τοπία και βγαζω φωτο απο πιπινακια.αλλες που με παιρνουν χαμπαρι μπορει και να γουσταρουν και παω και τους πιανω κουβεντα,οποτε βγαινω κερδισμενος και οσες δεν γουσταρουν απλα με βριζουν απο μεσα τους κατι που δεν με ενδιαφερει :P

 

οσο για το τεστ εννοειται οτι οι ρυθμισεις στον twin και στο rc booster ειναι ιδιες και για τις δυο κιθαρες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

let me guess............ :roll: :) :)

 

To test 1 ειναι παιγμενο με πιπινακι(που σου γνωρισα χτες......), το test 2 με πατσογρια..................................................................

 

Σε περιπτωση που κανω λαθος αυτο σημαινει οτι ισχυει το οτι η γρια η κοτα εχει το ζουμι(η οτι χρειαζομαι ρεκτιφιε στα αυτια)....................................

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοον....

 

Τα άκουσα 2-3 φορές έκαστο. Gimme some more of this blue stuff, please! ¶ντε ρε επτανήσιε, κατέβα Αθήνα να τα ακούσουμε και από κοντά!

 

Μου άρεσε ο ήχος στο track #1 πολύ περισσότερο. Πολύ λιγώτερο hot οι μαγνήτες και "αναπνέουν" περισσότερο. Αλλά είναι και θέμα γούστου, και ανάλογα με το κομμάτι και το στυλ.

 

Στη track #2 πέρα του μεγαλύτερου compression μου δίνεται η εντύπωση ότι η κιθάρα είναι "όλο μαγνήτες", ότι δηλαδή δεν υπάρχει ο "ακουστικός" τόνος που έχουμε συνηθίσει να συσχετίζουμε με μια "καλή" strat.

 

Τελείως υποκειμενικά βέβαια αυτά...

 

Αναμένωντας την Suhr... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου