Προς το περιεχόμενο

Korg X3 με χαλασμένο floppy


marios_521

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι ενώ είχα παρατήσει τη μουσική για 10 χρόνια περίπου, εχω ασχοληθεί πάλι για οικονομικούς λόγους.

 

Έχω λοιπόν ενα KORG Χ3 και δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να πάρω κάποιο άλλο (ένα Triton που θα ήθελα).

 

Μου έχει χαλάσει το floppy disk και θα ήθελα να μάθω άν υπάρχει άλλος τρόπος να περάσω ήχους.

 

Σκέφτομαι για παράδειγμα, αν υπάρχει κάποιο software για υπολογιστή που να "ανοίγει" τα αρχεία των ήχων και να περνάω τις ρυθμίσεις με τό χέρι.

 

Όταν δούλευα είχα φτιάξει πολλούς ήχους μόνος μου, αλλά ξέρω ότι υπάρχουν κάτι λαϊκά ηχάκια όλο μέλι.

 

 

Καμμια ιδέα?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ψάχνεις έναν midi Editor και  Librarian για Korg.

 

Αν ψάξεις στο νέτ, σίγουρα θα βρείς κάτι

 

http://www.google.gr/search?hl=el&q=midi+editor+for+KORG+&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μπορεις να παρεις ενα καινουριο flopy απο το πλαισιο η αλλο μαγαζι με υπολογιστες(5 ευρω) και να το αντικαταστησεις μονος σου...δεν ειναι δυσκολο,προσπαθησε το...γιατι να μην το εχεις με κανονηκο flopy? ειναι καλο οργανο το Χ3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νομιζω δεν υπαρχει καμμια υποστηριξη για Korg πανω απο 6 ετων.

Θα το ρωτησω ομως και θα γραψω νεοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MOTIFNICK....

Τωρα ειδα καλα την απαντηση σου.

Θέλεις να πεις οτι τα απλα floppy ειναι συμβατα;

Γιατι εκτος του οτι νομιζω οτι η καλωδιοταινια ειναι διαφορετικη η korg ζητουσε πριν 15 χρονια 60.000 δρχ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MOTIFNICK....

Τωρα ειδα καλα την απαντηση σου.

Θέλεις να πεις οτι τα απλα floppy ειναι συμβατα;

Γιατι εκτος του οτι νομιζω οτι η καλωδιοταινια ειναι διαφορετικη η korg ζητουσε πριν 15 χρονια 60.000 δρχ !!!

 

δεν νομιζω να ειναι συμβατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιος ειναι...!!!! αλλα ειναι ολα τα flopy σε IBM σεταρισμα οσο αφορα τα τζαμπερακια...κοιτα σχετικα με το 1w τι βρηκα που αφορα την αλλαγη flopy και μαλιστα ειναι επισημο manual της εταιριας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε την επισυναψη μου απο πανω και δες πως απο IBM γινεται σε KORG(01W/FD στο συγκεκριμενο) ρυθμηση στο flopy..δεν εχεις τιποτα να χασεις απλα ανοιγοντας το να δεις τι παιζει και σε σενα και μετα περνεις ενα...5€ εχει εξαλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μπορεις να βρεις ενα δευτερο x3 εστω και σε rack μπορεις να εισαγεις απο τη καρτα που εχεις ηδη γραμμενη

τους ηχους που θελεις και να τους στειλεις midi μεσω της λειτουργιας dump (να κανεις dumping)

Το dump βρισκεται στη λειτουρια global.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου