Προς το περιεχόμενο

M-Audio Radium 49 MIDI Keyboard-controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους!

Ψάχνω τώρα τελευταία για MIDI keyboard και κατέληξα στο Radium 49 της M-Audio και ήθελα να μου πει κανείς που το έχει εντυπώσεις..

Θέλω να το χρησιμοποιήσω για να κοντρολάρω VST synths στο PC.Αξίζει?

 

Α και κάτι άλλο!

Υπάρχουν VST's που μπορεί να μην γίνεται να χρησιμοποιηθούν από καποιο συγκεκριμένο ΜΙDI keyboard η και από κανένα καθόλου ή αυτό εξαρτάται μόνο από το host πρόγραμμα

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και σένα.

 

Σε σχέση με το δεύτερο ερώτημά σου, η κατάσταση έχει ως εξής: αν τα vst plugins είναι όργανα ή εξομοιώσεις οργάνων, τότε κατά 99,9% παρέχουν τη δυνατότητα ελέγχου των παραμέτρων τους μέσω controllers που μπορείς να τους στείλεις με διάφορους τρόπους (το ποντίκι, κάτι σαν το Radium κλπ). Όμως δεν είναι όλα τα vstplugins όργανα, μερικά είναι εφέ. Σε αυτή την περίπτωση, κάποιες παράμετροι του εφέ θα ακούνε σε controllers αλλά από περίπτωση σε περίπτωση διαφέρει το πράγμα.

 

Σε σχέση με το πρώτο ερώτημά σου, το συγκεκριμένο προϊόν καλό είναι για τα λεφτά του, αλλά θα σου φανεί πολύ ψεύτικο (σαν μελόντικα). Δες το και άγγιξέ το πριν προχωρήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το χρησιμοποιείς μόνο για μουσική παραγωγή στο σπίτι προτίμησε κάτι με περισσότερες οκτάβες. Αν το θέλεις και για live τότε ψάξε ακόμη περισσότερο πιθανώ για βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (εξαιρετικό λένε το 88άρι controller της M-Audio που διαθέτει πολλά sliders, knobs κτλ για να ορίζεις εκεί τα VST's σου).

 

Καλή τύχη

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε παιζεις με δυο χερια ταυτοχρονα και το θελεις μονο για να ψαχεις ιδεες και να κανεις πειραμτισμους ευκολα και γρηγορα , τοτε μη τρελενεσαι για παραπανω οκταβες . μια χαρα ειναι αυτες.

και σιγουρα πολυ ευκολα με το πατημα ενος πληκτρου θα μεταφερεσαι σε οποια οκταβα θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο για πειραματισμούς σε ήχους θέλω να κάνω και για γρήγορη καταγραφή των ιδεών που ερχονται και φεύγουν αστραπιαία πολλές φορές!!Και παραγωγή στο σπίτι τίποτα επαγγελματικό..

Επίσης τα Controllers με ενδιαφέρουν περισσότερο από τις οκτάβες γιατι θέλω να πειράζω τον ήχο συχνά.

Όσο για "ψευτότητα" του Radium49 την παρατήρησα και εγώ αλλά δεν υπάρχει πολύ χρήμα για κάτι καλό προς το παρόν δυστυχώς!

Είδα και κάτι μοντέλα της EDIROL παρόμοια με αυτά της M-Audio τι λέτε για αυτήν?

Περισσότερο μου άρεσε πάντως το MicroControl της ΚΟRG αλλά έχει τριπλάσια τιμή...

 

Ευχαριτώ πολύ όλους παιδιά για τις απαντήσεις!

Αν έχετε να προτείνετε κανα άλλο μοντέλο στα ίδια κυβικά είμαι όλος αυτιά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου,κι εγώ πριν από μερικούς μήνες έιχα αυτό το δίλλημα και τελικά είδα τι εστί Fatar.Μην τρομάζεις,η τιμή του TMK 49 (http://www.fatar.com/Studiologic/Pages/TMK_49.htm) είναι κάπου πάνω από 100 ευρούλια και η ποιότητα του κλαβιέ αξεπέραστη από M-audio,Edirol και korg (τουλάχιστον από αυτά που δοκίμασα ο ίδιος).4 οκτάβες που σημαίνει μια χαρά για κάποιον που δεν ξέρει και μια χαρά για κάποιον που θα μάθει.Το έχω από τα χριστούγεννα και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το Fatar που μου πρότεινες kokoman και κατάλαβα ότι το είχα ξαναδέι σε ένα περιοδικό αλλά δεν έδωσα σημασία γιατι όπως είπα με ενδιαφέρει να έχει "Knobs" και "Sliders" που λένε οι Εγγλέζοι(!) γιατί σκέτα πλήκτρα έχω και δεν με βοηθάνε...

Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα Controllers με ενδιαφέρουν περισσότερο από τις οκτάβες γιατι θέλω να πειράζω τον ήχο συχνά.

 

Λοιπόν......

 

 

 

Για κυλιόμενα....

 

ποτενσιόμετρα........

 

 

 

Αναθέτεις ό,τι θέλεις όπου θέλεις......

 

 

βέβαια....

 

αν γνωρίζεις το πώς......

 

 

και αν υπάρχει και μονάδα ελεύθερη......

ποντεσιόμετρο......

 

 

ενδιαφέρων πειραματισμός.....

 

 

και χρήσιμος για το μέλλον.....

 

 

 

όμως......

 

 

επένδυσε σε χαρτί.....

 

βιβλία.....

 

 

 

για να λυθούν τα....

 

 

χέρια σου.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σου λειπουν μονο sliders kai knobs τι λες για αυτο?

http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=2&SUCHBEGRIFF=evolution+33&x=0&y=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι σίγουρος για το τι θα πάρω, τώρα ξερω από πού!

Επιτέλους ένα on-line store το οποίο στέλνει στην Ελλάδα με λογικές τιμές!

Ευχαριστώ boody! :D

Όσο για την πρόταση σου πολύ καλή αλλά θέλω και πλήκτρα και "πειραχτήρια"!!!

Το link που έβαλες με έστειλε μπροστά και στο Evolution MK 449C το οποίο μου άρεσε αρκετά και από ότι διαβασα σε κρίτικές είναι πολύ καλό!(επειδή είναι και πολύ φθηνό μάλλον!!)

:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου