Προς το περιεχόμενο

10" μεγάφωνο σε καμπίνα γιά 8". Γίνεται;


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ, και ιδού οι απορίες μου:

 

Γίνεται να βάλω 10" μεγάφωνο σε καμπίνα τών 8";

 

Άμα το πάρω 1" από πάνω και 1" από κάτω με το σπούτνικ (διατηρώντας το δυνατόν την στήριξη και την ακαιρεότητα τού κώνου εννοείται!) θα έχω πρόβλημα;

 

Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας σας; Πάρτε και φωτό να δείτε πώς το σκέφτομαι:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει σε ένα peavey blazer 158.

Βέβαια είχε περιθώριο για να μπεί το μεγάφωνο.

Για να μην αναγκαστώ να βγάλω το grill cloth, έκανα την πατούρα από μέσα με router που είχα ρυθμίσει το βάθος κοπής 1 χιλιοστό λιγότερο από το πάχος της μπάφλας. Μετά έσπασε εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που απάντησες, αλλα εξήγησέ μου σε παρακαλώ: Τί είναι ρούτερ και τί μπάφλα; Και γιατί να βγάλεις το ύφασμα; Από πίσω δε χωράει να μπεί το μεγάφωνο; Δεν κατάφερα να σχηματίσω πλήρη εικόνα γιά το τι ακριβώς έκανες, sorry κι όλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κληρονόμε,

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν δεν γνωρίζει τις έννοιες της μπάφλας ή του ρούτερ, η άποψή μου είναι καλύτερα να μην επιχειρήσεις κάτι τέτοιο μόνος σου. Εάν δεν έχεις κάποιον δικό σου που να ξέρει και μένεις Αθήνα, πήγαινε μέχρι το Κέντρο Μεγαφώνου στην Κατακουζηνού 10 & Κάνιγγος (210 3826276) και θα σε διαφωτίσουν. Καλό είναι να έχεις διαστάσεις μπάφλας (το μπροστινό μέρος της καμπίνας) και του μεγαφώνου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά παρεξήγηση φίλε Κώστα, η ασχετοσύνη μου έτσι κι αλλιώς είναι δεδομένη! Μάλλον θα το αναθέσω σε κάποιον φίλο μαραγκό το πρότζεκτ για να μην κάνω κανένα άκυρο με το κόψιμο τής μπάφλας. αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα χωράει τελικώς το 10" μεγάφωνο μετά το κουτσούρεμα που θα τού κάνω... ή θα χρειαστεί να κάνω και σκαψιματάκι στην καμπίνα. Τέλος πάντων, θα δείξει. Ευχαριστώ πάντως γιά το ενδιαφέρον.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπολογισε οτι και ο ογκος της καμπινας, θα πρεπει να ειναι μεγαλύτερος,

για να αποδωσει, οτι, εχει να αποδωσει το ηχείο, επίσης εαν ειναι κλειστου τυπου

καμπινα και εχει τρύπα, εμπρός ή πίσω, θα πρεπει να μεγαλώσει και αυτη, υπολογ.

εαν δουλεψει σε λιγοτερα βατς απ οτι το προηγουμενο 8" ηχειο, μη κανεις τιποτα

απο τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου