Προς το περιεχόμενο

Help!!! Cubase SX3 + Yamaha S03


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πριν απο λίγες μέρες πήρα το cubase SX3 (σημείωση: δεν έχω ξαναπιάσει ποτέ άλλωτε cubase στα χερια μου) και κουτσά στραβά μπόρεσα να συνδέσω και ένα yamaha S03 που έχω, ως midi controller.

Ωστόσο δεν έχω καταλάβει μέχρι στιγμής πώς πορώ να "περάσω" τους ήχους του synthesizer στο cubase.

Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι πως ενω με το fruity loops studio που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος , το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς έβγαινε με soundfont banks, στο cubase δεν εχω καταλάβει αν υποστηρίζονται τελικά και εδώ οι soundfont banks, και αν υποστηρίζονται.. τότε πως δουλεύουν στο cubase?

Συγνώμη για την φύση των ερωτημάτων μου.. αλλά όπως είπα και πριν μόλις πήρα το cubase και είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ..

Οποία απάντηση απο κάποιον χρηστη θα ήταν κάτι παραπάνω απο καλοδεχούμενη! :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Τα synths ηχογραφούνται και όχι κάτι άλλο. Αν η κάρτα σου έχει είσοδο hi-z χρησιμοποίησε αυτή. Aν δεν έχει χρειάζεσαι ένα di box.

To να sampl-άρεις τους ήχους ενός synth για χρήση μέσω virtual sampler χει σοβαρές αντενδείξεις και είναι πάρα πολύ χρονοβόρο...με πολύ περιορισμένα αποτελέσματα.

Για τα soundfonts χρειάζεσαι ένα virtual sampler για να τα φορτώνεις σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και κάτι άσχετο που θυμήθηκα τυχαία....μπαίνει τύπος σε γνωστό κατάστημα και κοιτάζει ένα synth από πίσω κατά τη μεριά των midi και ρωτάει: καλά το in......το ουτ και το τυρουγκύ τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι όμως πως δεν κατάλαβα και πολλά! (sorry.. αλλα οπως έχω ήδη πει ειμαι ασχετος με αυτά)

Δηλαδή θα χρειαστώ αυτό το di box... τίποτα άλλο ? Κάποιο καλώδιο..?

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο di box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώδια ts από το synth στο di και ότι βγαίνει από το di (xlr) σε ότι είσοδο έχει η κάρτα σου (καλύτερα xlr αν έχει η κάρτα ή αν όχι trs) ....όσο πιό καλά και μικρά σε εξυπηρετούν.

Κάποια di boxes προτείνονται στο άρθρο του yameth το οποίο παρέθεσα παραπάνω (πατάς πάνω στο περδικαλί di box). Για τη δουλειά σου κάποιο passive είναι ΟΚ. Μετά, κατά βάση, παίξε με τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να μας πεις τι καρτα εχεις κατ'αρχην em.icon.wink.png&για να ξερουμε ακριβως για τι μιλαμε.

&

Οσον αφορα τα soundfonts θα καταλαβεις πολυ συντομα οτι αυτο το format ειναι ξεπερασμενο και περιορισμενο. Σε λιγο καιρο θα αρχισεις να ψαχνεσαι με δειγματα AKAI, GIGA κλπ.Κι εγω με soundfonts ειχα την πρωρη μου εμπειρια με samplers.

Πολυ καλο softsampler ειναι το ΚΟΝΤΑΚΤ.Υπαρχει και το Halion αλλα θεωρω το Kontakt μακραν καλυτερο. Και τα δυο παντως φορτωνουν soundfonts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να μας πεις τι καρτα εχεις κατ'αρχην em.icon.wink.png&για να ξερουμε ακριβως για τι μιλαμε.

&

Οσον αφορα τα soundfonts θα καταλαβεις πολυ συντομα οτι αυτο το format ειναι ξεπερασμενο και περιορισμενο. Σε λιγο καιρο θα αρχισεις να ψαχνεσαι με δειγματα AKAI' date=' GIGA κλπ.Κι εγω με soundfonts ειχα την πρωρη μου εμπειρια με samplers.

Πολυ καλο softsampler ειναι το ΚΟΝΤΑΚΤ.Υπαρχει και το Halion αλλα θεωρω το Kontakt μακραν καλυτερο. Και τα δυο παντως φορτωνουν soundfonts.

[/quote']

Και η καρτα μου ειναι μάλλον απαρχαιομένη! Εχω μια soundblaster Live! 5.1

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με τα soundfotns.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Πριν πάρεις οτιδήποτε άλλο πάρε μία κάρτα ήχου. Έστω φθηνή..κάτι σαν τη fast track usb της m-audio από την Ελίνα ΑΒΕΕ με 130 ευρώ.

 

Αν θέλεις πληροφορίες για κάρτες ήχου, φθηνές ή ακριβές κάθε τύπου, ψάξε λίγο στο search του noiz όπου θα βρεις άφθονο υλικό και μετά εάν έχεις απορίες ρώτα πάλι.

 

Η εκτίμησή μου έιναι να πάρεις κάτι φθηνό για να ξεκινήσεις και μετά με τον καιρό θα τα βρεις όλα. Την παραπάνω καρτούλα για παράδειγμα ακόμα και να αλλάξεις αργότερα δεν θα την πετάξεις γιατί είναι αξιόπιστη και εύχρηστη....ή αν θέλεις την πουλάς.

 

Όπως είπε και ο φίλος airborne το kontakt (ειδικά το 2) είναι άψογο. Όλα αυτά δεδομένου ότι θα ασχοληθείς γιατί αλλιώς δεν αξίζει να ξοδεύεις τα χρήματά σου και ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις/ουμε άλλες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά' date='

 

Πριν πάρεις οτιδήποτε άλλο πάρε μία κάρτα ήχου. Έστω φθηνή..κάτι σαν τη fast track usb της m-audio από την Ελίνα ΑΒΕΕ με 130 ευρώ.

 

Αν θέλεις πληροφορίες για κάρτες ήχου, φθηνές ή ακριβές κάθε τύπου, ψάξε λίγο στο search του noiz όπου θα βρεις άφθονο υλικό και μετά εάν έχεις απορίες ρώτα πάλι.

 

Η εκτίμησή μου έιναι να πάρεις κάτι φθηνό για να ξεκινήσεις και μετά με τον καιρό θα τα βρεις όλα. Την παραπάνω καρτούλα για παράδειγμα ακόμα και να αλλάξεις αργότερα δεν θα την πετάξεις γιατί είναι αξιόπιστη και εύχρηστη....ή αν θέλεις την πουλάς.

 

Όπως είπε και ο φίλος airborne το kontakt (ειδικά το 2) είναι άψογο. Όλα αυτά δεδομένου ότι θα ασχοληθείς γιατί αλλιώς δεν αξίζει να ξοδεύεις τα χρήματά σου και ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις/ουμε άλλες λύσεις.[/quote']

 

Ok.. σας ευχαριστώ πολύ! Οπότε ξεκινάω με μία καινούργια καρτα ήχου, μια γερή αναβάθμιση του pc (γιατι βλέπω πως το cubase... δεν σηκώνει αστεία!) και το Kontakt. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου