Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό DAW Test drive - Μixing στο ψηφιακό domain


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

-τα panning laws ήταν τα ίδια στα προγράμματα?

 

 

harry, το mixdown-export έγινε σε ένα μιξ αποτελούμενο από 8 stereo wav's (τα οποία παρέμειναν stereo με το pan ουσιαστικά απενεργοποιημένο, στο "κέντρο", δηλαδή hard panned LR, 0 κλπ κλπ ) ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο...να μην υπάρχει η πιθανότητα να αλοιωθεί το αποτέλεσμα από διαφορετικό panning law από DAW σε DAW  ;)

 

...πάντως τα αποτελέσματα έχουν ενδιαφέρον...τόσο σχετικά με τις διαφορές μεταξύ διαφορετικών DAW όσο και με τον ψηφιακό ήχο, το wordlength, την αντίληψη μας και πολλά άλλα όμορφα  :).....

 

....το συγκεκριμένο τεστ θα έχει και άλλα στάδια.....το αμέσως επόμενο θα είναι το ίδιο mixdown-summing test με μείωση του export bitrate στα 16bit. 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν είναι όμως το ίδιο πράγμα? Δηλ, δεν είναι πάλι σαν να κάνεις hard pan δεξιά και αριστερά οπότε το κάθε πρόγραμμα ακολουθεί το δικό του pan law?

Είναι σαν να μου λες ότι 2 mono κανάλια panaρισμένα left-right θα ακουστούν διαφορετικά από 1 stereo. Είναι έτσι?

 

Αnyway, θα μπορούσατε μετά ίσως να βάλετε και αρκετά ίδια vst plug-ins για να δούμε και κατά πόσο το κάθε πρόγραμμα κάνει dithering ή μόνο truncation στις διάφορες επεξεργασίες, και βέβαια κατά πόσο όλα αυτά είναι ακουστά στο τέλος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Sonar το έκανα εγώ για το Νικόδημο, είναι η έκδοση 7 και σαφώς απενεργοποιημένο το 64-bit double precision engine  ;)

 

Γιατί σαφώς; Τι εννοείς;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι όμως το ίδιο πράγμα? Δηλ, δεν είναι πάλι σαν να κάνεις hard pan δεξιά και αριστερά οπότε το κάθε πρόγραμμα ακολουθεί το δικό του pan law?

 

 

...ο "νόμος" αυτός έχει να κάνει με την "τεχνητή" - εσκεμμένη εξασθένηση του σήματος όσο πλησιάζει προς το κέντρο του στερεοφωνικού φάσματος (συνήθως 2-3-4 αλλά ακόμη και 6db) και δεν "επηρεάζει" το level όταν μιλάμε για hard panning L-R......όταν λοιπόν μιλάμε για 2 κανάλια hard panned L-R (ή βέβαια για ένα στέρεο track) ο συγκεκριμένος νόμος δεν έχει κάποια επίδραση, παρά μόνο αν κάνουμε μονοφωνικό summing.

 

 

Είναι σαν να μου λες ότι 2 mono κανάλια panaρισμένα left-right θα ακουστούν διαφορετικά από 1 stereo. Είναι έτσι?

 

...για την ακρίβεια σου λέω το ακριβώς αντίθετο :)......η ουσία όμως είναι πως για να αποφύγουμε τόσο τον κίνδυνο κάποιου "ατυχήματος" (σε κάποιο έξπορτ, κάποιο κανάλι να μην είναι πχ τελείως αριστερά όπως σε όλα τα υπόλοιπα) αλλά και για να μην χρειαστεί να υπολογίζουμε τις διαφορές ανάμεσα στην προσέγγιση του panning ανάμεσα στα διαφορετικά DAW's επιλέξαμε αποκλειστικά stereo tracks  :)

 

 

Αnyway, θα μπορούσατε μετά ίσως να βάλετε και αρκετά ίδια vst plug-ins για να δούμε και κατά πόσο το κάθε πρόγραμμα κάνει dithering ή μόνο truncation στις διάφορες επεξεργασίες, και βέβαια κατά πόσο όλα αυτά είναι ακουστά στο τέλος. :)

 

...είναι στο πρόγραμμα και αυτό, thanks haryy ;).....πιθανότατα βέβαια με κάποια freeware plugins ώστε να μπορούν να είναι κοινά για όλους (το τεστ τρέχει από πολλά άτομα ταυτόχρονα....όχι μόνο από εμένα ;))

 

 

 

Το σκεπτικό ήταν να είναι όσο πιο basic γίνεται.

 

Jase....νομίζω πως θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε και ένα εξπορτ με ενεργοποιημένο το 64bit engine....πρώτα απ'όλα για να το συγκρίνουμε με τον εαυτό του :).......

 

...please αν δεν σου κάνει τρελό κόπο να ξανακάνεις την διαδικασία ανέβασε και μια τέτοια εκδοχή...thanks :) :)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Jase....νομίζω πως θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε και ένα εξπορτ με ενεργοποιημένο το 64bit engine....πρώτα απ'όλα για να το συγκρίνουμε με τον εαυτό του :).......

 

...please αν δεν σου κάνει τρελό κόπο να ξανακάνεις την διαδικασία ανέβασε και μια τέτοια εκδοχή...thanks :) :)

 

Το έχω ήδη έτοιμο my friend  ;D

 

http://www.box.net/shared/pckm27xpoj

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAA, νόμιζα ότι η μείωση ισχύει για τα άκρα της στερεοφωνίας  :-\

Κάτι μάθαμε και σήμερα ;D

 

Οπότε το τεστ φυσικά είναι απολύτως έγκυρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο τεστ Νικοδημε..αν μπορεις να μου δωσεις τα tracks να τα κανω ενα export και απο soundscape αν ενδιαφερεστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο θέμα, ωραίο τεστ. κρίμα που δεν έχω τρόπο/χώρο/μόνιτορ να ακούσω σωστα τα δείγματα που ανεβαίνουν.

 

σας διακόπτω για να κάνω μια ερώτηση:

το import των tracks δεν επιρεάζει το αποτέλεσμα;

δλδ ΚΑΘ DAW φορτώνει τα αρχεία με τον ίδιο τρόπο, χωρίς καμία παρέμβαση/αλλοίωση και η διαφορά στο ηχητικό αποτέλσμα έχει να κάνει μόνο με την έξοδο;

 

υγ. επειδή βλέπω το θέμα να παίρνει πολλές σελίδες και επειδή ανεβαίνουν ξεχωριστά δείγματα από κάθε DAW ανάμεσα στα post, πιστεύω θα βολέψει να ανέβουν κάπου όλα μαζί πακέτο...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Συγκριτικό DAW Test drive - Μixing στο ψηφιακό domain
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου