Προς το περιεχόμενο

Νεες Ενορχηστρωσεις "Κλασσικων" Κομματιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετυχε να πεσω πανω σε μια διασκευη που εχουν κανει οι ιδιοι οι Blue Oyster Cult στο Astronomy.

Μπορω να πω οτι σε αυτη την εκτελεση μου αρεσει περισσοτερο απο την κλασσικη.

 

 

Ειπα λοιπον να ανοιξω ενα topic για να ποσταρουμε κομματια παρομοιας φιλοσοφιας. Διασκευες κλασσσικων κομματιων με διαφορετικη ενορχηστρωση.

 

 

 

Ελπιζω να μην υπαρχει ιδιο παλιοτερο θεμα γιατι εψαξα και δεν βρηκα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι θεωρει καποιος κλασικο ειναι σχετικο. να ενα βιντεακι με τους nouvelle vague να αλλαζουν τα φωτα στο blue monday των new order οπως εχουν κανει κ σε πολλα αλλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, μιλαμε για "διασκευες" (οπως you really got me Kinks-Van Halen)?

 

Παντως η εκτελεση του Astronomy απο Metallica ειναι σουπερ (κι ας μη μ αρεσουν οι 'lica)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι θεωρει καποιος κλασικο ειναι σχετικο. να ενα βιντεακι με τους nouvelle vague να αλλαζουν τα φωτα στο blue monday των new order οπως εχουν κανει κ σε πολλα αλλα...

 

Και εμένα με το που είδα τον τίτλο, οι Nouvelle Vague μου ήρθαν στο μυαλό. Σχεδόν ότι έχουν διασκευάσει το έχουν κάνει αγνώριστο (με την καλή έννοια...), με αποκορύφωμα το Too Drunk to Fuck των Kennedys (όσοι έχουν δει το Planet Terror θα θυμούνται την αρρωστημένα σουρεαλιστική σκηνή όπου η τύπισα με το ξύλινο πόδι χορέυει exotic...).

 

Αν μιλάμε για στουντιακές διασκευές από τα ίδια γκρουπ, αυτά που μπορώ να θυμηθώ τώρα είναι τα Fool for Your Lovin, Here I Go Again και Crying in the Rain των Whitesnake που επανεκτελέστηκαν σε μεταγενέστερους δίσκους για να γίνουν πιο εύπεπτα από την αμερικάνικη αγορά, και το Stratus του Cobham που κι αυτό ξαναεμφανίστηκε σε ένα δίσκο του της δεκαετίας του '80 (με όλο το παλιομοδίτικο-τώρα-high-end-τότε DX-7νικό ηχητικό πλαίσιο). Kαι στις τέσσερις πιο πάνω περιπτώσεις προτιμώ τις πρώτες εκετελέσεις, το ίδιο και με το Astronomy. Όπως λέει και μια παλιά Καντονέζικη παροιμία, "Ιφ ιτ έιντ μπρόουκ, ντοντ φιξ ιτ...".

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα έχω ξαναβάλει αλλά η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως!!  ;D

 

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=28626397

(copy-paste στον browser)

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου