Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Deluxe Reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...

Ακουσα προσφατα τον εν λογω ενισχυτη κ μου αρεσε....  (δεν εννοω οτι ξετρελαθηκα κιολας βεβαια)

 

http://www.thomann.de/gr/fender_reissue_blues_deluxe_gitarrencombo.htm

 

Εχετε εμπειρια με αυτον?  Γνώμες?

Πιο ειδικα αυτο που με ενδιαφερει να μου πειτε ειναι το αν παλευεται για σπιτι, εστω κ με λιγο ζορι, κ 2ον ειναι φιλικος-δεκτικος με πεταλιερες πεταλακια κτλ κτλ????

 

δε θα τον χρησιμοποιησω με το δικο του drive, με ενδιαφερει το καθαρο του (τουλαχιστον αρχικα)... σε πρωτη φαση θα τον εχω με tonelab κ στη πορεια εχει κ συνεχεια... Γι αυτο με ενδιαφερει το πως τα παει κ με <<εξωγενεις παραγοντες>>

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ο προγονος του HRD (στα αυτια μου ακουγονται πανω κατω ιδιοι),οπως και Ο HRD θα τα παει μια χαρα με την TL.

 

 

Πιο ειδικα αυτο που με ενδιαφερει να μου πειτε ειναι το αν παλευεται για σπιτι, εστω κ με λιγο ζορι

 

νομιζω οτι εχει volume knob,αν το γυρισεις προς τα αριστερα η ενταση πεφτει ενω προς τα δεξια ανεβαινει... :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι εχει volume knob,αν το γυρισεις προς τα αριστερα η ενταση πεφτει ενω προς τα δεξια ανεβαινει...

 

 

Αυτο ειναι σιγουρο :) αλλα αν χρειαστει να τον ανοιξω σε κανα λαιβ κ ειναι η μερα με τη νυχτα με αυτο που εχω συνηθισει να ακουω οταν κανω τις ρυθμισεις πανω του.... Μετα.. ο ενισχυτης μου ενας αγνωστος!!!!!!!!!

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιως αυτο συμβαινει με ολους τους ενισχυτες,οποτε καθεσαι και φτιαχνεις live ρυθμισεις και home ρυθμισεις (για αυτο αλλωστε εχεις και 24 banks στην TL) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι σιγουρο :) αλλα αν χρειαστει να τον ανοιξω σε κανα λαιβ κ ειναι η μερα με τη νυχτα με αυτο που εχω συνηθισει να ακουω οταν κανω τις ρυθμισεις πανω του.... Μετα.. ο ενισχυτης μου ενας αγνωστος!!!!!!!!!

 

 

Ρυθμίσεις για σπίτι

Ρυθμίσεις για  Line

Ρυθμίσεις για άλλο ενισχυτή στο studio

Ρυθμίσεις για Live

Δεν ξενερώνουμε ποτέ.... ώρες να έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχημο πραμα αυτο........

Τελος παντων ορεξη να χεις..

 

Γενικα αλλα σχολια για τον ενισχυτη??

Τον εχει χρησιμοποιησει καποιος???

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο, έχει συζητηθεί αρκετά. Ωραίος και σχετικά φτηνός. Ακριβότερος όμως από τον Hot Rod Deluxe. Θα υπάρχει σίγουρα σε κάποιο από τα κιθαρομάγαζα για να τον ακούσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ακουσα κ τον επαιξα... κ οντως μου αρεσε, απλα φοβαμαι μη μου βγει αχρηστος λογω βατ. Γενικα ενδιαφερομουνα για το πολυ μεχρι 20watt αλλα μου ψιλοεκανε κλικ αυτος. Μου αρεσε η ατακα του κ μου φανηκε ζεστος ακομα κ στο 2 που τον δοκιμασα.

 

Πιστευεται οτι προοριζεται για open area χρηση κ οτι θα ψαχνω γηπεδα για να τον ευχαριστηθω? (παντα σε λογικα πλαισια το να 'ευχαριστηθω')? ?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ τόσο τον Fender Blues Deluxe, όσο και μια Tonelab. Είναι πολύ ωραίος ενισχυτής, τόσο για ένα βασικό καθαρό, όσο και για να βγάλεις έναν σπασμένο καθαρό προς overdrive ήχο. Όσα πετάλια του έχω βάλει πάνω ήταν μια χαρά. Η καλύτερη χρήση κατά τη γνώμη μου είναι να έχεις 2-3 πετάλια για βρώμικους ήχους και να παίρνεις από τη tonelab modulation, delay, reverb καθώς και να χρησιμοποιείς κάποια πολύ καλά πετάλια που έχει (πχ orange dist, univibe, bootique od, bi phase). Όλα αυτά στον καθαρό ήχο του Blues Deluxe.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεται οτι προοριζεται για open area χρηση κ οτι θα ψαχνω γηπεδα για να τον ευχαριστηθω? (παντα σε λογικα πλαισια το να 'ευχαριστηθω')? ?

 

Όχι, αφού σου άρεσε στο 2 θα είναι θαυμάσιος για σπίτι. Όμως μην φανταστείς ότι όσο αυξάνεις το vol θα παραμένει ο ήχος σου καθαρός. Όπως πολλοί Fender παρόμοιου κόνσεπτ, η ένταση έρχεται νωρίς στο διακόπτη και σύντομα (από το 10-11 ο΄clock? δεν θυμάμαι) αρχίζει να γκραντζάρει. Στο σπίτι δεν θα τον έχεις εκεί βέβαια, αλλά σε λάιβ ποτέ δεν ξερεις (να μην ακούσω τα γνωστά περί κουφαμάρας γιατί υψηλά vol δεν σημαίνουν απαραίτητα και υψηλό headroom), και τότε ο καθαρός ήχος που απαιτεί η Τρισκατάρατη θα έχει πάει περίπατο. Εγώ που είμαι φανατικός οπαδός του μεγάλου headroom δεν θα τον έπαιρνα... αλλά σε σένα μπορεί να έρχεται γάντι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου