Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τελευταία έκανα την μετάβαση σε λαμπάτο ενισχυτή, τον Twin Reverb, και μπορώ να πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος. Λαμπερά καθαρά και δυναμικές που δεν θα φανταζόμουν ποτέ! Το Μ13 της line6 , που έπεσε τελικά στα χεράκια μου, πραγματικά "κάθεται" ωραία πάνω του και δεν αλλάζει τον χαρακτήρα του.

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα την Boss GT-8 σε έναν Marshall MG-30. Καλά ήταν δεν μπορώ να πω, γινόταν φάση 8) 

 

Αυτό που με απασχολεί από τότε που άλλαξα εξοπλισμό είναι ότι όποτε βάλω κάποιο βρώμικο πεταλάκι (όχι από την σκόνη  ;D) πάνω στον twin ή κάποια από τα βρόμικα της Μ13 , μου ακούγονται όπως τα βρώμικα της Boss GT-8 αλλά ΧΩΡΙΣ τις προσομοιώσεις των ενισχυτών & καμπίνων.. Δεν ξέρω αν μπορείτε να με καταλάβετε τι εννοώ. Ακούγεται ο ήχος όχι πολύ "smooth", γλυκός και απαλός, αλλά περισσότερο πρίμος , άσχημος και άδειος..

 

Τις ρυθμίσεις τις ψάχνω πολύ αλλάζοντας το equalizer αλλά τίποτα..

 

Επειδή βρίσκω ωραιότερα τα βρώμικα της GT-8 με προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας (συνδεδεμένης στον twin βέβαια)  παρά αυτά που προέρχονται απο τα stompboxes της Μ13 μπροστά του, σκέφτηκα να την χρησιμοποιήσω παράλληλα με την τελευταία.

(Μήπως να δω κάνα γιατρό?) ::)

 

 

Στην Boss GT-8 θα έχω φτιάξει κάποια preset με high gain ήχους, τα οποία θα είναι μόνιμα ανοικτά (ΟΝ). Με το πάτημα του true bypass box θα μπορώ να εισάγω την gt-8 στην αλυσίδα των εφέ μου. Όταν δεν θέλω πια τα βρώμικα της απλά θα την ‘απενεργοποιώ’ με το πάτημα του ίδιου box. (γλυτώνω έτσι και το tonesucking  της στα καθαρά).

 

Σήμερα έκανα ένα πρόχειρο τεστάκι και οι εντυπώσεις είναι θετικές! Μόνο που δεν έχω στην κατοχή μου το true bypass box ακόμη..

 

Σας παραθέτω μια εικόνα που εξηγεί τα παραπάνω και θα ήθελα την άποψη σας. Βέβαια στην μουσική κάνουμε ότι λέει το αυτί μας, αλλά θέλω και την γνώμη σας για καλυτερεύσεις ,ιδέες ή φασκέλωμα :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου γεια σου...πιστευω οτι ολο αυτο που εχεις κανει ειναι too much...μονο η Μ13 και κανα πεταλακι overdrive εισαι κομπλε αν και μου φαινεται περιεργο να μην μπορεις να βγαλεις βρωμικα με την m13...

 

πιστευω δεν την εχεις ψαξει αρκετα...ειχα πολλα προιοντα Line6 και θελουν πολυ ψαξιμο και κανουν θαυματα σε λαμπατο...

 

για να βγαλεις καλο ογκο οπως τον θες επειδη εχεις twin reverb και οχι κανενα μαρσαλ,μπουγκι peavey να δινει κι αυτος  λιγο ειναι δυσκολο γι αυτο που θες...

 

αν και πολλοι λενε οτι δεν τους αρεσει εγω θα σου ελεγα να βαλεις και προσωμοιωσεις και να μην το φοβηθεις...μην βαζεις μονο προσωμοιωση απο πεταλακια...πριν 2 χρονια ειχα μια line6 podxt live σε εναν jcm 900...ειχα το ιδιο προβλημα ωσπου με τις καταλληλες ρυθμισεις μεσω υπολογιστη γιατι ετσι δουλευω καλυτερα εβαλα στο καθαρο καναλι του ενισχυτη προσωμοιωσεις ενισχυτων με πεταλακια απο την πεταλιερα και ειδα φως και εφτιαξα καταπληκτικους ηχους και καταλαβαινοντας και την λαμπα...

 

αυτο πιστευω οτι φοβασαι να βαλεις τις προσωμοιωσεις και την εχεις ΄΄πατησει΄΄

 

απ την αλλη ο συγκεκριμενος ενισχυτης δεν ειναι για να παιζεις και μεταλ...ειναι απλα μεχρι οπως το ειπες γλυκο overdrive χαλαρες καταστασεις....

 

θα εβγαζες καλο ηχο ογκωδες βαζοντας προσωμοιωσεις απο πεταλακια ΜΟΝΟ μονο  αν ειχες εναν ενισχυτη που εχει ενα ικανοποιητικο καναλακι ετσι ωστε να του δωσεις κι εσυ ενα μπουσταρισματακι...

 

επισης δεν ξερω τι νοημα εχει το holy grail που φορας στην αλυσιδα...

 

επισης ψαξε τους κομπρεσσορες κανουν θαυματα...κοιτα μηπως μπορεις να βαλεις 2 overdrive μαζι η ενα fuzz με ενα overdrive και να σβησεις την βαβουρα με noise reduction...ειναι λογικο 2 πεταλακια μαζι να σου βγαλουν περισσοτερη βρωμα...

 

ειναι εντελως καθαρο το καναλι σου και θελει το κατι παραπανω...οποτε..

 

1.βαζεις και δοκιμαζεις και προσωμοιωσεις ενισχυτων με πεταλακι...πχ jcm800 με ενα tube screamer

 

2.συνδιαζεις 2 προσωμοιωσεις με πεταλακια μαζι και παιζεις  με κομπρεσσορακια και noise reduction....

 

αυτα απο μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με απασχολεί από τότε που άλλαξα εξοπλισμό είναι ότι όποτε βάλω κάποιο βρώμικο πεταλάκι (όχι από την σκόνη  ;D) πάνω στον twin ή κάποια από τα βρόμικα της Μ13 , μου ακούγονται όπως τα βρώμικα της Boss GT-8 αλλά ΧΩΡΙΣ τις προσομοιώσεις των ενισχυτών & καμπίνων.. Δεν ξέρω αν μπορείτε να με καταλάβετε τι εννοώ. Ακούγεται ο ήχος όχι πολύ "smooth", γλυκός και απαλός, αλλά περισσότερο πρίμος , άσχημος και άδειος..

 

Τις ρυθμίσεις τις ψάχνω πολύ αλλάζοντας το equalizer αλλά τίποτα..

 

Δεν σε πολυκαταλαβαίνω... η πιο συνηθισμένη λύση στις πεταλιέρες που προσφέρουν και προσμοίωση καμπινών είναι αυτή να απενεργοποιείται όταν συνδέονται σε ενισχυτή, μιας και ο κύριος λόγος ύπαρξής της είναι όταν δίνεται το σήμα για απευθείας ηχογράφηση (χωρίς τον ενισχυτή) ή καρφί σε κονσόλα. Επομένως θεωρητικά καλά κάνεις - αν σου αρέσει όμως ο ήχος σου αλλιώς, όλα είναι θεμιτά! Αφού όμως ήσουν ικανοποιημένος με την GT, πώς και προχώρησες στην M13? Aν δεν σου αρέσει, ξεφορτώσου την... η αποψή μου είναι ότι πρέπει υποχρεωτικά να παίξεις περισσότερο με τα eq του ενισχυτή και των ήχων που φτιάχνεις. Εν ανάγκη, άλλαξε και κανάλι εισόδου στον Twin.

 

 

 

Επειδή βρίσκω ωραιότερα τα βρώμικα της GT-8 με προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας (συνδεδεμένης στον twin βέβαια) παρά αυτά που προέρχονται απο τα stompboxes της Μ13 μπροστά του, σκέφτηκα να την χρησιμοποιήσω παράλληλα με την τελευταία.

 

Στην Boss GT-8 θα έχω φτιάξει κάποια preset με high gain ήχους, τα οποία θα είναι μόνιμα ανοικτά (ΟΝ). Με το πάτημα του true bypass box θα μπορώ να εισάγω την gt-8 στην αλυσίδα των εφέ μου. Όταν δεν θέλω πια τα βρώμικα της απλά θα την ‘απενεργοποιώ’ με το πάτημα του ίδιου box. (γλυτώνω έτσι και το tonesucking  της στα καθαρά).

 

Kαλή λύση αλλά μεγάλο μπέρδεμα μου φαίνεται να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα δυο πεταλιέρες... η GT δεν μπορεί να αναλάβει και όλη τη δουλειά της M13, ή το αντίθετο;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης δεν ξερω τι νοημα εχει το holy grail που φορας στην αλυσιδα...

 

 

Επειδή χρησιμοποιώ reverb πάντα, θα μου έπιανε μια θέση απο τα τεσσερα εφφέ της M13. Του ενισχυτή καλό είναι αλλά το holy grail είναι πιο κοντά στα γούστα μου.

 

 

Kαλή λύση αλλά μεγάλο μπέρδεμα μου φαίνεται να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα δυο πεταλιέρες... η GT δεν μπορεί να αναλάβει και όλη τη δουλειά της M13, ή το αντίθετο;

 

Είχα ρυθμίσει την Boss gt-8 να παίζει χωρίς προσομοίωση (Βypass) στον twin με πολύ ωραία αποτελέσματα. Όμως στερούσε την χροιά του πραγματικού ήχου του ενισχυτή σε αντίθεση με την Μ13 (δεν τον χρωματίζει σχεδόν καθόλου) που 8α κάνει  μόνο τα modulation εφέ.

 

Άν έχετε να προτείνετε ρυθμίσεις για καλό compressor στην Μ13 ευχαρίστως!

 

Πάντως σήμερα πήγα σε ένα κτήμα (αλίμονο σε αυτούς που ζουν στις μεγαλουπολεις! :P) και τα δοκίμασα όπως στο παραπάνω σχέδιο. Πραγματικά δεν έχω ξαναπαίξει με τόσο ωραίο ήχο (σε σχέση με αυτόν που έπαιζα τόσο καιρό). Το μόνο που με απασχολεί με το ζήτημα των 2 πεταλιέρων είναι το βάρος.

Πάρτε και μία φώτο:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου