Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την κάρτα ήχου


fanis33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΤΗΝ AUDIGY SOUND BLASTER 5,1 ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΔΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ MIDI ΕΝΑ ROLAND D 50 ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ CUBASH ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΗΧΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ?ΤΟ ΚΑΛΟΔΙΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ PC ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΛ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν χρειάζεσαι δύο καλώδια midi με πενταπολικά βύσματα και στις δυο πλευρές. Το out του synth το συνδέεις στο in της κάρτας (στο panel) και το in του synth στο out της κάρτας.

Ήχο πια θα έχεις μόνο από τα midi. Θα πρέπει όμως να κάνεις τις ρυθμίσεις για ποια είσοδο και ποια έξοδο θα χρησιμοποιήσεις, ΜΕΣΑ στο cubase.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν χρειάζεσαι δύο καλώδια midi με πενταπολικά βύσματα και στις δυο πλευρές. Το out του synth το συνδέεις στο in της κάρτας (στο panel) και το in του synth στο out της κάρτας.

Ήχο πια θα έχεις μόνο από τα midi. Θα πρέπει όμως να κάνεις τις ρυθμίσεις για ποια είσοδο και ποια έξοδο θα χρησιμοποιήσεις' date=' ΜΕΣΑ στο cubase.[/quote']

ΦΙΛΕ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΕ ΤΙ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΚΟΥΜΠΕΙΣ? ΠΟΥ ΠΑΩ ΑΚΡΙΒΟΣ ΓΙΑ ΠΕΣΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισάγεις ένα midi αρχείο για εγγραφή, στην αριστερή μπάρα του sequencer έχεις κάποιες επιλογές. Μία είναι για MIDI inputs και μία για MIDI outputs. Για παράδειγμα θα σου γράφει: in: Not connected. Αν κάνεις κλικ σε αυτό θα βρεις ένα κυλιόμενο μενού το οποίο θα αναφέρει και την κάρτα σου ή επιλέγεις all midi inputs. Στο out επιλέγεις πάλι την ΄κάρτα σου. (το out είναι ακριβώς κάτω από τις ρυθμίσεις του in). Μετά, από κάτω υπάρχει η ένδειξη για ποιο κανάλι θέλεις να ηχείσει το όργανο (chn) επιλέγεις το 1 για παράδειγμα. Και τέλος από κάτω έχει επιλογή του προγράμματος που θέλεις να εισάγεις (prg) για παράδειγμα ένα μπάσο. Κάνε αυτά τα βήματα και ξαναγράψε αν έχεις πρόβλημα.

 

Φιλικά Parsifal

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την εικόνα από αυτό το link και θα καταλάβεις

 

http://www.atticmf.com/jishu/img/MIDI/CubaseSX/6/12-.gif

ΦΙΛΕ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΟΘ ΕΙΣΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΞΗΓΩ ΑΛΛΙΩΣ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ CUBASH ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου fanis33. Κατ' αρχήν, ηρέμησε, θα βγει άκρη. Κατά δεύτερον, σταμάτα να γράφεις με κεφαλαία, γράψε όπως γράφουμε όλοι.

 

Πάμε στο πρόβλημα. Πρώτα απ' όλα, πες μας αν έχεις ήχο από την κάρτα έξω από το Cubase. Δηλαδή, έχεις ήχο από τα Windows ή από παιγχνίδια ή από το Media Player? Με δυο λόγια, την έχεις ακούσει ποτέ την κάρτα να παράγει οποιονδήποτε ήχο;

 

Αν ναι, τότε άνοιξε το Cubase, φόρτωσε το demo τραγούδι που έχει και πάτα play. Γράψε μας αν έχεις ήχο από το demo τραγούδι ή όχι.

 

Αν όχι (δηλαδή αν δεν έχεις ακούσει ποτέ ήχο από την κάρτα) δεν υπάρχει περίπτωση να την ακούσεις από το Cubase.

 

Εξήγησέ μας σε παρακαλώ σχετικά με το τι συμβαίνει όσον αφορά τις παραπάνω ερωτήσεις μου, προκειμένου να προχωρήσουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου fanis33. Κατ' αρχήν' date=' ηρέμησε, θα βγει άκρη. Κατά δεύτερον, σταμάτα να γράφεις με κεφαλαία, γράψε όπως γράφουμε όλοι.

 

Πάμε στο πρόβλημα. Πρώτα απ' όλα, πες μας αν έχεις ήχο από την κάρτα έξω από το Cubase. Δηλαδή, έχεις ήχο από τα Windows ή από παιγχνίδια ή από το Media Player? Με δυο λόγια, την έχεις ακούσει ποτέ την κάρτα να παράγει οποιονδήποτε ήχο;

 

Αν ναι, τότε άνοιξε το Cubase, φόρτωσε το demo τραγούδι που έχει και πάτα play. Γράψε μας αν έχεις ήχο από το demo τραγούδι ή όχι.

 

Αν όχι (δηλαδή αν δεν έχεις ακούσει ποτέ ήχο από την κάρτα) δεν υπάρχει περίπτωση να την ακούσεις από το Cubase.

 

Εξήγησέ μας σε παρακαλώ σχετικά με το τι συμβαίνει όσον αφορά τις παραπάνω ερωτήσεις μου, προκειμένου να προχωρήσουμε.[/quote']

εκανα αυτο που μου ειπες ακουγετε κανονικα ηχος στο ντεμο αρα καποια ρυθμση ειναι λαθος δεν ξερω τι αλλο να κανω ανοιγω το γουιναμπ κανονικα ακοθγετε το κιομπεις κανονικα αλλα απο το οργανο να δοσω ηχο δεν δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεσμολογία στα καλώδια του MIDI έχει γίνει σωστά; Το in στο out και το out στο in; Αν ναι τότε κοίταξε στο μίκτη της κάρτας ήχου μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση για το MIDI.

Κοίταξε και αυτό το link

 

http://www.atticmf.com/jishu/img/MIDI/CubaseSX/12/31-.gif

 

και δες αριστερά. Έδωσες αυτές τις εντολές στο in και out;

 

Την εντολή rec (το κόκκινο κουμπάκι στο track του sequencer) το πάτησες;Τα ξαναλέμε

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να κάνεις το εξής. Αν κάποιος φίλος σου έχει usb midi τότε δοκίμασέ το για να δεις αν φταίει τελικά το panel της κάρτας. Αν έχεις xp λειτουργικό δε χρειάζονται οδηγοί για την εγκατάστασή του. Απλά plug and play. Ή δοκίμασε midi καλώδιο που οι ακροδέκτες πάνε στο synth και η άλλη μεριά συνδέεται στη θύρα του joystick στην κάρτα ήχου.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου