Προς το περιεχόμενο

Χορδές για κλασική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και σχετικά με τις χορδές σε ηλεκτρικές, ακουστικές και μπάσα υπάρχουν αρκετά topic με χορταστικές απαντήσεις και προτάσεις, παρατηρώ ότι δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με χορδές για κλασική κιθάρα.

 

Υπάρχει κι εδώ μεγάλη ποικιλία για όλα τα γούστα ή είναι πιο περιορισμένα και στάνταρ τα πράγματα;

 

Και κάτι ακόμα: Υπάρχει λόγος να αλλάζουμε τις 3 πρώτες χορδές; Ρωτάω γιατί (οπτικά τουλάχιστον) φαίνεται ότι δεν παθαίνουν τίποτα.

 

Θα ήθελα, λοιπόν, ν'ακούσω προτάσεις, γούστα και απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά την κλασική, η γνώμη μου είναι η εξής:

Χωρίς να έχω δοκιμάσει πολλά σετ είμαι σταθερός εδώ και πολλά χρόνια στις D'addario hard. Πολύ καλές χορδές και αντέχουν πολύ. Βέβαια η τιμή τους στην Ελλάδα χάρη στον κ.Νακα είναι απαγορευτική (κάπου 11ε το σετ) αλλά από το Αμερικα μου ερχονται καπου 5$ το σετ (με ταχυδρομικά).

 

Αυτό που λες για τα καντίνια ισχύει...αργούν να χάσουν την "λαμπεράδα" τους (αν υπάρχει η λέξη αυτή...) με αποτέλεσμα να μην χρειάζονται συχνά άλλαγμα. Το έκανα πολλά χρόνια, να κρατάω τα καντίνια και να μην πέρνω ολόκληρο σετ αλλά να αλλάζω μονο τις μπασες. Βέβαια με 5$ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το σκεφτώ...

Νομίζω καλές χορδές για κλασική είναι και οι pyramid χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κλασιική κιυαρα "παίζουν" οι μαλακές, οι μέτριες και οι σκληρές. Αναλογα δηλαδή με το αν είναι σκληρή ή μαλακή η κιθάρα.

Όσο για την αλλαγή χορδών θα σου πρότεινα μία αλλαγή στα καντίνια, δύο στα μπάσα, με την προυπόθεση οτι παίζεις με δάχτυλα και οχι με πένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πειραματιστεί καθόλου, οι D'Addario Medium δεν με έχουν απογοητεύσει, τόσο από πλευράς χροιάς όσο και από πλευράς αντοχής στο χρόνο.

 

Αν όντως χτυπήσω κάποια στιγμή την Epiphone Chet Atkins θα πούμε περισσότερα :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D'Addario Pro Arte φαντάζομαι λέτε..

Πολύ καλές χορδές αλλά ακριβές όντως στην Ελλάδα.

Βασικά μόνο αυτές χρησιμοποιώ μιάς και ακούγονται πολύ καλύτερα από οποιεσδήποτε άλλες έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, τις pyramid τις έχει δοκιμάσει κανείς; (για κλασική πάντα μιλάμε). Αν σε ποιότητα είναι αντίστοιχες με αυτές της ηλεκτρικής και ακουστικής...em.icon.bigsmile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το αρχαίο αυτό θέμα - να μη ξεκινήσω νέο - για μια σχετική ερώτηση.

Πως τυλίγουμε σωστά τις χορδές στην κλασική κιθάρα;

Έχω την Ovation classic 1763 (http://www.elderly.com/vintage/items/28U-1622.htm και δεν μπορώ να κρατήσω σταθερό το κούρδισμά της για πολύ. Προφανώς, φταίει ο τρόπος που τυλίγω τις χορδές της και στα δύο μέρη της κιθάρας. Συνήθως χρησιμοποιώ χορδές Savarez Alliance. Τη βοήθειά σας παρακαλώ...

 

Και για να είμαι περισσότερο on topic, δοκιμάστε τις Alliance, στην Ovation τουλάχιστον μου κάθησαν μια χαρά. Ωραίος, καθαρός κι ομοιογενής ήχος.

Ευχαριστώ.

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως χρησιμοποιώ χορδές Savarez Alliance.

 

Και για να είμαι περισσότερο on topic, δοκιμάστε τις Alliance, στην Ovation τουλάχιστον μου κάθησαν μια χαρά. Ωραίος, καθαρός κι ομοιογενής ήχος.

Ευχαριστώ.

 

και εγω αυτές χρησιμοποιώ, όμως και αυτες είναι πανακριβες (12 ε το σετ) αλλα αντεχουν πιο πολυ και δεν χρειαζονται πολυ συχνό άλλαγμα.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου