Προς το περιεχόμενο

EMG 18V Μοντα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...

Απο το καλοκαιρι που εβαλα EMG στην Les Paul μου εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος με τον ηχο και την χροια που βγαζουν. Πριν απο λιγο καιρο εμαθα για την μοντα που μπορεις να κανεις, να συνδεσεις δηλαδη μια ακομα εννιαρα μπαταρια σε σειρα με την αλλη και να τρεχεις τους EMG σε 18 Volt. Αξιζει να το κανω? Αν ναι, να την παω σε μαστορα, η να επιχειρησω μονος μου τη μοντα (εχω καποιες βασικες γνωσεις σε ηλεκτρονικα, και μπορω ανετα να κανω κολλησεις κλπ στα καλωδια, αρκει να βρω την "θυρα" της 9voltης για να την κολλησω...)

 

Κοινως, ποια ειναι τα πλεονεκτηματα του να εχεις EMG σε 18V ???

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,

 

σιγουρα θα βρηκες πολλες πληροφοριες γυρω απο το ζητημα στο ιντερνετ οποτε εγω απλα θα σου πω την δικη μου εμπειρια. Μερικοι λενε οτι τα 18 βολτ ειναι placebo και οτι στην ουσια δεν υπαρχει διαφορα - απλα νομιζεις οτι υπαρχει. Στην δικη μου περιπτωση σιγουρα υπηρχε οποτε για μενα ειναι λαθος ο πανω ισχυρισμος. Λοιπον, αυτο που στην ουσια εδωσε το μοντ ηταν

-πολυ καλυτερα καθαρα, πιο ζωντανα

-πιο δυναμικη παραμορφωση - πλεον οι μαγνητες ανταποκρινονταν αξιοπρεπως στην ενταση της πενιας και καθαριζαν πολυ καλυτερα

-το βολιουμ οντως καθαριζε τον ηχο - εντυπωσιακα μαλιστα

-εφυγε το πολυ κομπρεσαρισμα (happiness included:  :D )

-ο ηχος ηταν πιο γεματος αν μπορω να το πω ετσι

-ειχε μια ελαχιστη αυξηση της εντασης εξοδου

 

Το μοντ κατα τη γνωμη μου αξιζε πολυ σε σημειο που αναθεωρησα την αποψη μου για τους μαγνητες. Μαλιστα λογω του καθαρισματος τους κατεληξα να παιζω πιο πολυ ροκ και χαρντ ροκ με αυτους με το βολιουμ στο 7/10 (οχι παραπανω). Ειλικρινα δεν περιμενα οτι θα ακουγονταν τοσο καλα. Για μεταλ τους ειχα βαρεθει να ειμαι ειλικρινης οποτε αυτο τους εδωσε αλλη πνοη. Τωρα αν παιζεις μονο μεταλ και δεν σε ενοχλει το κομπρεσαρισμα τους τοτε ισως το μοντ δεν ειναι για σενα. Φυσικα για μεταλ κανουν ακομα και μαλιστα ακουγονται πιο γεματοι - απλα χωρις το υπερβολικο κομπρεσαρισμα. Αναφερομαι για τους 81 85 γιατι σε αυτους το εχω κανει (περασαν και οι δυο απο μπριτζ - προτιμω τον 85). Το μοντ γινεται πραγματικα σε 2 λεπτα - το μονο που χρειαζεσαι ειναι heat shrink tubing για να προστατεψεις το υπολοιπο κυκλωμα απο βραχυκυκλωματα. Κατα τα αλλα εγω εκοψα το καλωδιο που συνεδεε το ηδη υπαρχον battery clip (ηταν απο εκεινες τις θηκες που ειναι ηδη σκαλισμενες στο σωμα) με την εξοδο και το παρεμβαλα εκει ακριβως (δηλαδη η 2η μπαταρια χωρεσε μεσα στο cavity. Δοκιμασε το και στην χειροτερη απλα βγαζεις το κλιπ που εβαλες. Παντως πραγματικα αξιζει την προσπαθεια κατα την γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

do it!

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον ACHIEVEIT (ειδικά για τους 85!!).

 

εχω 4 κιθάρες με emg, και οι 3 είναι στα 18V. Οι δύο ειναι LP και χωράνε άνετα οι δύο μπαταρίες. Σε μία schecter που εχει ξεχωριστό cavity, έβαλα την εξτρα στo cavity των pots. Να συμπληρώσω πως όταν είσαι στο volume στο 10, είναι σχεδόν σαν να είσαι στα 9V, κατεβάζοντας αρχίζεις και καταλαβαίνεις την διαφορά, η οποία είναι πολύ εμφανής στα καθαρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με όσα λένε οι κυριοι, με την μόνη διαφορά οτι δεν είναι κ τόσο εντυπωσιακά τα αποτελέσματα, ουσιαστικά απλά ξεκομπρεσάρει λίγο ο ήχος κ έχεις περισσοτερο headroom.. μην περιμένεις να ακούσεις δλδ άλλο μαγνήτη.. απλά μια μικρή βελτίωση του ιδιου ήχου... κάντο!

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, πασχα ειναι, καιρος υπαρχει.. Θα το δοκιμασω! Τρεις ερωτησεις μονο:

 

    1) Που θα βρω την "θυρα" της δευτερης εννιαβολτης? (Εννοω αυτο το μικρο plate πανω στο οποιο κουμπωνει η μπαταρια.)

 

    2) Που θα συνδεσω αυτο το plate?

 

    3) Τους EMG τους εχει εγκαταστησει μαστορας. Εχει βαλει, λοιπον, ενα περιτυλιγμα στην μπαταρια - σαν γκρι αφρολεξ. Παιζει καποιον σημαντικο ρολο αυτο? Αν χωσω και την δευτερη μπαταρια να βαλω κ εγω κατι παρομοιο?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 81 / 85 πάντα ???

διότι ο 89 παίρνει 9V

Μπορείς να βάλεις και ένα διακοπτάκι που να σου αλλάζει την τάση 9 - 18 πανεύκολα.

ή να το κάνεις με Push Pull.  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να τοκανω και εγω στην Jackson μου.Παιζει να το κανεις με ποντεσιομετρο αντι για διακοπτη; Σκεφτηκα να το δοκιμασω ετσι. Δθλαδη, η πρωτη μπαταρια να ρυθμιζετε με το ποντεσιομετρο και η δευτερη να προσθετει τα 9V. Τεστ σε λιγες ημερες. Ποιος ξερει τι μπορει  να παιξει (ΕMG81-60)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείς κανένα "βαττικό" ποτενσιόμετρο... ίσως αντέξει, όμως αν χαιρετίσει το ποτενσιόμετρο θα σταματήσει τελείως και η κιθάρα κάτι που σε ένα live μπορεί να σε εκθέσει.....

Βάλε ένα διακοπτάκι και σύνδεσε 9-18 και είσαι μάγκας....

Σε ένα μικρό τριθέσιο δίνεις από το κέντρο την παροχή και στις 2 άκριες:

1)τάση της μίας μπαταρίας.

2)και των δύο μαζί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 81 / 85 πάντα ???

διότι ο 89 παίρνει 9V

 

Από όσο ξέρω μια χάρα πάνε τα 18v στον 89.εγώ περιμένω την δικιά μου απο τον μάστορα με push pull στο tone για 18v σε 9v.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου