Προς το περιεχόμενο

Νεος σε κατασκευη κιθαρας!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι κατι τετοιο  ???

 

http://shop.ebay.com/items/__dremel_W0QQLHQ5fBINZ1QQLHQ5fIncludeSIFZ1QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em301

 

φιλε μου ειναι παλουκι αυτο που θες να κανεις και απαιτει γνωσεις και ικανοτητα.αλλα αν το ξεκησεις καλη επιτυχια  :)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεσ/νίκη μενω. Ποσο περιπου ποστιζει το dremel?? Η κορδελα τι ειναι??

Σορι παιδια αν πρηζω αλλα ειπαμε ειμαι εντελως ασχετος!

Δεν μας πρήζεις (απόλυτα) αλλά καλό είναι πρίν ξεκινήσεις κάτι τέτοιο, να ψάξεις καλά το Internet για πληροφορίες. Ήδη εάν δώσεις λίγο χρόνο στα 2 sites που σου έδωσα, θα καταλάβεις πολλά.

Η συμβουλή μου είναι να μην μπλέξεις με εργαλεία. Αγόρασε τα ξύλα που θέλεις, σχεδίασε επάνω το σχέδιο που θέλεις και πήγαινε σε ένα ξυλουργό-μαραγκό (αυτοί έχουν κορδέλλες) να στο κόψει. Θα σου έρθει πιο φτηνά και θα έχεις εγγυημένο αποτέλεσμα, τέλος πάντων καλύτερο από το να το φτιάξεις μόνος σου. Ο ίδιος μπορεί να σου ανοίξει και τα κοιλώματα από τους μαγνήτες κλπ.

Για το πόσο κάνουν τα μηχανήματα και τα υλικά

www.stewmac.com

Θα βρείς τα πάντα.

 

Η επόμενη συμβουλή μου είναι να ξεκινήσεις με μια φτηνή partcaster και όχι μια κιθάρα από την αρχή. Έτσι θα μπορέσεις να τη μελετήσεις, να καταλάβεις πως κουμπώνει σώμα-μπράτσο, διαστάσεις, τρύπες, ηλεκτρικά, χρώματα, λούστρα...άσε που θα παίξει κι όλας ενώ αυτό που ετοιμάζεις, αμφιβάλω εάν θα βγάλει ήχο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω πολυ!! Σιγουρα θα το ψαξω κι αλλο το πραγμα! Δεν ξεκιναω στα κουτουρου! Απλως ηθελα να εχω μια γνωμη καποιον που ξερουν. Και γω μαλλον απο τοσα που ακουσα μαλλον για partcaster το σκεφτομαι για αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επόμενη λύση είναι η....Κίνα!!!!!!

http://www.ssmii.com/ArticleShow.asp?ArticleID=1236

http://www.ssmii.com/ArticleShow.asp?ArticleID=1234

Αυτά, ας πούμε, τα κόβω να μην ξεπερνάνε τα 150-170 ευρώ...θα κάνεις τη πλάκα σου και θα μάθεις πολλά χωρίς να ξοδευτείς.

 

Όταν πρωτοάρχισα και εγώ με ένα κιτ των 80 ευρώ από τον Thomann (που κατάστρεψα) ξεκίνησα

dscn1638qt1.jpg

Αλλά μετά έμαθα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε πρεπει να πας σε σχολη να μαθεις την τεχνη, ή να κατσεις διπλα σε μαστορα καμποσο καιρο για να δεις τι παιζεται.

 

Αυτα που ζητας να κανεις θελουν ακριβα μηχανηματα και εμπειρους χειριστες.

 

Με απλες συμβουλες απο φορουμιτες θα παρεις μεν μια ιδεα, αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να φτασεις σε επιπεδο να κατασκευασεις απο το μηδεν ενα οργανο.

ΟΚ, το μανικι θα το παρεις ετοιμο, αλλα μην νομιζεις οτι το να φτιαξεις ενα σωμα ειναι ευκολο.

Σιγουρα μπορεις να πετυχεις καμπυλες κλπ, αλλα να καταφερεις να μετατρεψεις το ξυλο σε οργανο πιστευω θελει πολλα περισσοτερα.

Οι αποστασεις πρεπει να ειναι μετρημενες στο ...νανομετρο ;D αλλιως ειτε κατι δεν θα "καθεται", ή το οργανο δεν θα κουρδιζεται σωστα με τιποτα...

 

Αντιλαμβανομαι τη λαχταρα σου να φτιαξεις κατι δικο σου, και αυτο ειναι εξαιρετικο για εναν "πιτσιρικα" σαν κι εσενα (καλη επιτυχια στις Πανελληνιες), αλλα each step at a time...

 

Προτεινω να ξεκινησεις με ετοιμα Parts αλλα αβαφα, και να ψαχτεις μ' αυτα για λιγο.

 

Εχω φτιαξει αρκετα τετοια οργανα με εκπληκτικα αποτελεσματα και σε διαβεβαιω οτι η φαση ηταν παρα πολυ καλη (το διασκεδασα μεχρι την τελευταια βιδα!)

 

Εδω θα βρεις ενα θεμα που ειχα σηκωσει καποτε σχετικα με τη "δικη μου" τεχνοτροπια στα DIY οργανα. Ισως κατι σου φανει χρησιμο.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τις προτάσεις για partscaster στην αρχή(κυρίως λόγω κόστους), αλλά δεν πείθομαι προσωπικά ότι η κατασκευή σώματος για bolt on είναι κάτι το ακατόρθωτο.

-Βρές πρόσβαση σε καλά βιβλία κατασκευής και ρούφηξέ τα!(του Martin Koch και του Melvyn Hiscock είναι ο.κ.)

-Διάβασε τα πάντα σε φορουμ κατασκευαστών διαφόρων οργάνων(απο tdpri.com έως rebetico.gr) και θα πάρεις άπειρες ιδέες για πατέντες και μεθόδους.

-Το φινίρισμα είναι άλλη πονεμένη ιστορία αλλά υπάρχουν και εκεί εύκολες λύσεις.Θα δείς στην πορεία.

 

Λάβε υπόψην ότι : θα σου κοστίσει σε εργαλεία (ακόμα και φτηνά τύπου practiker)εάν δεν έχεις ήδη κάποιου είδους πρόσβαση σε αυτά, το αποτέλεσμα μάλλον δεν θα είναι και πολύ σόι στην αρχή(κάτι που μερικούς τους ξενερώνει τελείως και δεν ξαναασχολούνται άρα τους μένουν τα εργαλεία), τα ρούτερ κυρίως είναι πολύ επικύνδυνα και ύπουλα εργαλεία που μπορεί να σε κάνουν κιμά μέχρι να πεις...αχχχ.

Πάνω απ'όλα πολύ προσοχή και μεγάλη προετοιμασία(διάβασμα και κατανόηση όλων των παραμέτρων της κατασκευής)την οποία προσωπικά την βρίσκω εξίσου συναρπαστική με την ίδια την κατασκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με την όλη προσέγγιση εξαιρουμένου του κινεζοπόστινγκ του Μάραθον.

 

Το παιδί, όπως δήλωσε, είναι άσχετο. Θέλει κάπως να ξεκινήσει. Για αυτό και λέω:

Πάρε ένα Τομανοκιτ (ή όποιο άλλο tickles your fancy), να μάθεις πως δένει το παζλ, πως μπογιατοχρωματίζεις και σετάρεις, τι τρίβεις και πως το καταστρέφεις αν δεν ..........

Και ενώ το δουλεύεις, ανοίγεις και κάνα δυο, τρία, δεκατρία βιβλία / ιντερνοτάρθρα και μαθαίνεις και τα χρησιμοποιείς πάνω στα Τομανόξυλα.

 

Μάστορας δεν θα γίνεις αν πρώτα γκλασχόπελ δεν γενείς αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο σκοπός σου.

 

Καλή τύχη.

 

Η γνώμη μου πάντα ε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου