Προς το περιεχόμενο

Παράπονα για service από vintage synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα απο εδω να γινω αφορμη για την απαραδεκτη συμπεριφορα κ  αντιδεοντολογικη νοοτροπια ορισμενων τεχνικων μουσικων οργανων. Να πω λιγο την ιστορια μου. Εχω για πανω απο μια 10ετια ενα vintage synth το οποιο δεν το αλλαζω με τιποτα γιατι εδω κ 10 χρονια με εχει υποστηριξει παρα πολυ καλα σε live. Ομως επαθε μια βλαβη, σε ενα κουμπι οσο κ αν το πατας δεν ανταποκρινεται, κ μιας κ η αντιπροσωπεια δεν αναλαμβανει  πηγα σε εναν τεχνιτη ο οποιος εχει πολυ καλες περγαμηνες απο επωνυμους μουσικους. Ομως τετοιον εμπαιγμο πρωτη φορα συναντησα. Εδω κ 3 βδομαδες ο τυπος ουτε καν εχει δει το οργανο οχι να μου πει οτιδηποτε αλλο πχ δεν εχω η περιμενω εξαρτηματα κ παω απο καθυστερηση σε καθυστερηση. Με αφορμη αυτην την ιστορια μου θα ηθελα να γινω αφορμη για τους συμφορουμιτες να μοιραστουμε τετοιες εμπειριες κ να επευφημησουμε τεχνιτες η να τους αποδοκιμασουμε επωνυμα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aλητεία είπες ?

Θα σου εξηγήσω εγώ τι θα πει αλητεία...

Μου χύθηκε κολόνια πάνω στα πλήκτρα ενός παλιού συνθετητή.

6 τον αριθμό .Επικοινωνώ με την αντιπροσωπεία εδώ στην Αθήνα.

Μου δίνει ένα κόστος εργασίας κι ανταλλακτικών 100 συν ΦΠΑ.

Αγοράζω μόνο τα πλήκτρα (25 ευρώ) και πηγαίνω το όργανο

στο Μενίδι στον κο Παυλίδη Δημήτριο, Λιοσίων 100 , τηλέφωνο

210-2466191, τεχνικός κος Γιώργος , και δεν μου πήρε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Ο άνθρωπος το έλυσε το φύσηξε το καθάρισε το πρόσεξε και στο τέλος όταν

του είπα τι χρωστάω έβαλε τα γέλια.

 

Ίσως να μην πρόκειται για αλητεία αλλά για αισχροκέρδια κι έλλειψη σεβασμού σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κ εγω κατι, εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον κυρ Γιωργο στον Παυλιδη κ απορω γιατι δεν το πηγα εκει εξ αρχης. Το σωστο να λεγεται φιλε μου ομως περιμενω να ακουσω κ το λαθος για να ξερουν οι συμφορουμιτες τι να κανουν. Ορισμενοι τεχνιτες αν δεν εισαι επωνυμος σε γραφουν στα @@ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλέ μου άνθρωπε τι θα πει επώνυμος και ανώνυμος?

Η δουλειά είναι δουλειά και πρέπει ο οποιοσδήποτε που την ασκεί και να την υπηρετεί ταπεινότατα.

Όποιος έχει κατάστημα λιανικής ή εργαστήριο είναι υποχρεωμένος να εξυπηρετεί τους πάντες.

 

Έχε υπόψιν σου κι αυτό καλέ άνθρωπε...

Τον μουσικό εξοπλισμό που έχουν σήμερα οι ιδιώτες στα σπίτια τους, αυτοί οι "επώνυμοι" που λες

δεν τον έχουν δει ούτε σε PROSPECTUS...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω μόνο τα πλήκτρα (25 ευρώ) και πηγαίνω το όργανο

στο Μενίδι στον κο Παυλίδη Δημήτριο, Λιοσίων 100 , τηλέφωνο

210-2466191, τεχνικός κος Γιώργος , και δεν μου πήρε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Ο άνθρωπος το έλυσε το φύσηξε το καθάρισε το πρόσεξε και στο τέλος όταν

του είπα τι χρωστάω έβαλε τα γέλια...

 

 

..επειδή μένω κοντά και τους ξέρω τους ανθρώπους είναι γεγονός ότι είναι εξυπηρετικότατοι και τίμιοι σε αυτό που κάνουν...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ προσέξτε πως θα συνεχίσετε. Ο βαθμός στον οποίο οι καταναλωτές/μουσικοί είναι απογοητευμένοι από αρκετά ελληνικά μαγαζιά τα τελευταία 30 χρόνια είναι πολύ καλά γνωστός και καταγεγραμμένος. Πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι αυτά που γράφουμε δεν είναι και ούτε πρέπει να είναι με τη μορφή παρεΐστικης κουβεντούλας μιας και το ζήτημα είναι σοβαρό.

 

Φίλε nektarios το ότι κάποιος τεχνικός δε σου ζήτησε πληρωμή και κάποιος άλλος ζήτησε, δεν σημαίνει ότι αυτός που ζήτησε είναι αλήτης. Κάθε δουλειά τεχνικού κοστολογείται τυπικά με βάση την ώρα που θα διαθέσει κατά μέσο όρο. Όπως ακριβώς και στα αυτοκίνητα, στις επισκευές ηλεκτρικών ειδών, παντού. Όσον αφορά το μεγεθος του αντιτιμου που ζητά αυτό είναι άλλο θέμα το οποίο μπορεί να συζητηθεί χωρίς υπερβολικά πάθη.

 

Φίλε brees21, αυτό που περιγράφεις δεν είναι (δυστυχώς) κάτι πρωτότυπο. Ελπίζω μόνο να έχεις εκφράσει τα παράπονά σου πρώτα στον ίδιο και μετά εδώ. Αλήθεια, τι απάντηση σου έδωσε;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς brees21

α) Ποιά αντιπροσωπεία δεν αναλαμβάνει κάτι τέτοιο και γιατί ?

Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Δεν σου είπανε τον λόγο ?

β) Ποιός είναι ο τεχνίτης που έχει πολύ καλές περγαμηνές από "επώνυμους" μουσικούς ?

και ποιοί είναι αυτοί οι επώνυμοι μουσικοί που μοιράζουν περγαμηνές σε "ανώνυμους" τεχνικούς ?

Για όνομα του Θεού, δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική.

γ) 3 εβδομάδες χωρίς επικοινωνία για την πορεία της επισκευής ?

Χωρίς να γνωρίζω τον τεχνικό, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο ?

Δεν θέλω να κατηγορίσω κανέναν. Απλά κάνω την ερώτηση.

 

Προς nektarios

Πολύ καλά τα λες. Δεν υπάρχουν επώνυμοι και ανώνυμοι. Όποιος πιστεύει τέτοια πράγματα απλά πιστεύει σε βλακείες για να μην πω ότι είναι και ο ίδιος. Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα. Η δουλειά είναι δουλειά. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις για κανέναν και για τίποτα. Η μόνη εξαίρεση που μπορεί να υπάρχει είναι "δουλεύω σήμερα και θέλω το όργανο σε x ώρες".

 

Όσο για το κόστος αλλαγής των πλήκτρων σωστά σου είπαν. Τόσο περίπου (ίσως και παραπάνω) κοστίζει η όλη δουλειά με καινούργια πλήκτρα, άσχετα εάν εσύ τα πήρες 2ο χέρι ή κάτι τέτοιο. Όπως επίσης, εάν κάποιος τεχνικός δεν σε χρέωσε για κάποια εργασία, και καλά έκανε, δεν σημαίνει ότι αυτή η εργασία "by default" δεν κοστίζει.

Όλοι μας έχουμε κάνει κατά καιρούς κάποιες εργασίες δωρεάν χωρίς να σημαίνει όμως ότι δεν κοστίζουν. Ο χρόνος έχει κόστος ειδικά εάν είσαι επαγγελματίας σ'αυτόν τον τομέα.

 

Τέλος μα όχι τελευταίο.

Άλλη ευθύνη έχει η αντιπροσωπεία και άλλη ένας τεχνικός εκτός αντιπροσωπείας.

Υπάρχει know how σε πολλά θέματα. Ακόμα και στο άνοιξε-κλείσε του οργάνου.

Εάν συμβεί κάποια ζημιά κατά την επισκευή στα χέρια της αντιπροσωπείας, υπάρχει το ανάλογο background για την αποκατάσταση. Αυτό από μόνο του κοστίζει.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται συνέχεια και αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν κατανοώ διόλου τις συστάσεις και τις παρατηρήσεις σας κύριε Gatekeeper  ;D

Επίτηδες δεν ανέφερα όνομα και δεν χρησιμοποίησα προσωπικούς χαρακτηρισμούς (αρνητικούς) προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Δεν ανέφερα καν (επίτηδες κι αυτό) για τι συνθετητή μιλούσα.

Δεν είχα-έχω σκοπό να θίξω-πλήξω οικογένειες και πρόσωπα.

 

Κύριε Χναράκη μιλάμε για έναν συνθετητή εκτός εγγύησης.

Οπότε θαρρώ πως το άνοιξε κλείσε από τον τεχνικό εκτός αντιπροσωπείας μικρή σημασία έχει πια.

Η αντιπροσωπεία μπορεί για το άνοιξε κλείσε να ζητά 500 ευρώ .Δικαιωμά της.

Αυτό δεν σημαίνει πως ο τεχνικός της γειτονιάς που δεν χρεώνει ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι επαγγελματίας ή γνώστης του αντικειμένου.

Είναι και ΓΝΩΣΤΗΣ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και του αξίζουν και πολλά συγχαρητήρια όπως και διαφήμιση.

Επίσης τα πλήκτρα κε Χναράκη δεν ήταν δεύτερο χέρι, ήταν Πρώτο Χέρι ολοκαίνουρια και τα αγόρασα

από την Επίσημη Αντιπροσωπεία !!!!!!

 

Αυτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios οι γενικές συστάσεις μου νομίζω είναι σαφές ότι δεν απευθύνονταν σε σένα ειδικά  ;)

 

Σε σένα απευθύνθηκα γιατί μίλησες περι αλητείας. Δεν σου φαίνεται για αρνητικός χαρακτηρισμός, ειδικά όταν (απ'όσο καταλαβαίνω) τα κατάστημα για το οποίο μιλάς δεν έχει δυνατότητα να αντιπαραθέσει; Δε σου κάνω παρατήρηση, παραθέτω τις δικές μου εμπειρίες στην κουβέντα από παρόμοια θρεντ που ξεκίνησαν έτσι και κατέληξαν σε online διαπληκτισμούς που ήταν δυσάρεστες για όλους.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε brees21 καταλαβαινεις βεβαια οτι οπως και στη ζωη ετσι και σε αυτο το φορουμ το να...καταγγελεις καποιον χωρις ουσιαστικα να τον...καταγγελεις μονο ΓΕΛΙΑ μπορει να προκαλεσει...

 

Με αλλα λογια ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ μια καταγγελια χωρις ουσιαστικο περιεχομενο (π.χ.ο  SUPERFUNK ειναι αλητης μου εκλεψε τους μαγνητες απο τη κιθαρα μου και εβαλε απο Playmobil... ;D)

 

Η θα λεμε ονοματα η αστο καλυτερα...γιατι θα καταντησουμε σαν τους γελοιους πολιτικους μας να φωναζουμε ημιπαραφρονες τρεχοντας στους δρομους "ολοι ειναι κλεφτες" ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου