Προς το περιεχόμενο

Περί radius ο λόγος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω....

 

Λοιπόν, παρ' όλο που έχω ψάξει, δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο και θα ήθελα να ρωτήσω... Πώς μπορώ να μετρήσω το radius της κιθάρας μου;

Ξέρω τι σημαίνει radius, ξέρω να σετάρω τις χορδές σύμφωνα με αυτό, αλλά όταν δεν το γνωρίζω;

 

Διάβασα σε φόρα διάφορα... Φτιάξε λέει με σχοινί και μολύβι κύκλους με ακτίνες 7,25 ίντσες, 9,5 , 10, και τα λοιπά... Έχω και αυτό... Δεν είναι εύκολο να καταλάβεις, όμως ανάμεσα στο 9,5 και το 10... Άλλο να έχει η ταστιέρα σου 20άρι radius... Εκεί φαίνεται ότι δεν ταιρίάζει το 9,5, ή το 10... Αν είναι και compound τρέχα γύρευε...

 

Και για να κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημα, το radius της Gibson μου μπαίνω στο site και το βλέπω, το radius της Tokai, πως το μαθαίνω;

 

Στο site της Fender το seventies μοντέλο (για στρατ μιλάω) έχει 7,25 radius, αλλά όποιος έχει παίξει τη στρατ μου (αντίγραφο seventies Fender) μου έχει πει ότι είναι σίγουρα μεγαλύτερο από εφτάρι...

 

Υπάρχει άραγε κάποιος κανόνας που να λέει ότι τις τάδε χρονιές οι στρατ είχαν τέτοια radii, ή τις δείνα χρονιές οι τέλε ήταν έτσι κι αλλιώς;

 

Δεν έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με μένα; Δεν έχω δει κανείς να ρωτάει το συγκεκριμένο πράγμα... Αν λέω βλακείες σταματήστε με... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κultura, τις προάλλες κράτησα τη στρατ σου για λίγα δευτερόλεπτα (εκείνη η κόκκινη tokai με το 70s headstock δεν είναι?) και πράγματι δεν μου έδωσε την εντύπωση του 7.25"

Με το "αυτό" που έδειξες..... ποιό είναι το πρόβλημα? Δεν το βρήκες στο περίπου? Τα δεκαδικά ψάχνεις  :D?

Εκτός αυτού, τι σημασία έχει να το ξέρεις με ακρίβεια?  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κultura, τις προάλλες κράτησα τη στρατ σου για λίγα δευτερόλεπτα (εκείνη η κόκκινη tokai με το 70s headstock δεν είναι?) και πράγματι δεν μου έδωσε την εντύπωση του 7.25"

 

Καλά την θυμάσαι...

 

Ντάξ', το θέμα με έτρωγε τις τελευταίες μέρες, αλλά μου φαινόταν λίγο ηλιθιότητα να ρωτήσω, μια και υπάρχουν τόσα θέματα και στο νόιζ και αλλού... Δεν κρατήθηκα, τελικά...  :P

 

Τέλος πάντων το "αυτό" μου έχει δείξει γύρω στο 10", παρ' όλο που θα περίμενε κανείς (κι εγώ μέσα) 7,25" από ένα πιστό αντίγραφο '70s...  ::)

 

Εν τέλει, όμως, δεν είναι και τόσο σημαντικό να ξέρεις ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου