Προς το περιεχόμενο

Μειξάρετε και κερδίστε - Η ώρα της κρίσης!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μπήκα λίγο μετά στο παιχνίδι (ως νέο μέλος), και το νήμα του διαγωνισμού είχε γίνει ήδη πολυσέλιδο. Όντως μου δημιουργήθηκε η απορία σε σχέση με τον "αντικειμενικό σκοπό". Όμως απο τα συμφραζόμενα, η αναλυτικότητα των οδηγιών και κάποια άλλα posts απο ολοκλήρωσα την εικόνα στο μυαλό μου για τον σκοπό του διαγωνισμού. Για μένα ήταν ξεκάθαρο οτι το ζητούμενο ήταν να λειτουργήσουμε ως mixing engineers σε ένα κομμάτι που πρέπει να ενταχθεί στο είδος του (και όχι να ρεμιξαριστεί σε κάτι άλλο).

 

Ότι συζήτηση δεν έγινε κατα τη διάρκεια του διαγωνισμού, μπορεί να γίνει τώρα.

 

Θα συμφωνήσω πολύ με τον doltson. Κι εγώ μουσικός είμαι κυρίως. Όταν δούλευα το κομμάτι περισσότερο σκεφτόμουν ιδέες και αλλαγές για το πως θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Δεν ενέδωσα σε έντονους παρεμβατισμούς, ήθελα να είμαι σύμφωνος με τους κανόνες του διαγωνισμού, αλλά απο εκεί προέρχομαι. Είναι σα να λες σε ένα drummer να σκέφτεται σαν πιανίστας. Ίσως μπορέσει να το καταφέρει, αλλά και πάλι είναι drummer.

 

Γι'αυτούς που κάνουν διαδικαστικές μίξεις τακτικά σε καλλιτέχνες, αυτό το κομμάτι θα ήταν κάτι απλό. Δεν είχε ιδιαίτερες προκλήσεις, πιστεύω, για κάποιον που έχει εμπειρία. Τα tracks ηχογραφημένα καλά, χωρίς πολλά περίεργα/διακυμάνσεις/ θόρυβο, προβλέψιμα όργανα μιας rock μπάντας κλπ. Τα τυχόν προβλήματα, για μένα, ήταν κυρίως στο κομμάτι καθεαυτό και την ενορχήστρωση/εκτέλεση.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως το ειπατε σε προηγουμενα ποστ και μου ξεφυγε, αλλα ηθελα να ρωτησω αν εχουμε δικαιωμα και οσοι δεν πηραμε μερος στον διαγωνισμο, να ακουσουμε , να σχολιασουμε και να ψηφισουμε.

 

Φιλικα

Αποστολης

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το ειπατε σε προηγουμενα ποστ και μου ξεφυγε, αλλα ηθελα να ρωτησω αν εχουμε δικαιωμα και οσοι δεν πηραμε μερος στον διαγωνισμο, να ακουσουμε , να σχολιασουμε και να ψηφισουμε.

 

Φιλικα

Αποστολης

 

Φανταζομαι πως εννοειτε αυτο...Αλλιως τι νοημα θα ειχε ο διαγωνισμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

haryy καλώς ή κακώς στην δουλειά μας δεν υπάρχουν ούτε πρέπει ούτε δεν πρέπει.....γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο προσπάθησα να φτιάξω ένα "ρεαλιστικό" σενάριο που θα βοηθήσει στο να έρθουμε πιο κοντά στο αντικείμενο....ειλικρινά δεν δίνω δεκάρα για το ποιος θα κερδίσει και αν όντως θα είναι καλύτερος από τους άλλους....με ενδιαφέρει όμως να καταλάβουν οι περισσότεροι ποιά είναι η δουλειά μας, το αν είναι δύσκολη ή όχι, το πόσο πολύπλοκη είναι αλλά ταυτόχρονα και πόσο απλή, το πόσο σημαντική είναι αλλά ταυτόχρονα και να απομακρύνω τις όποιες μυθολογικές προεκτάσεις μπορεί κάποιες φορές να πάρει.....    

 

Ασφαλώς, απλά αν έδινες εσύ (και εγώ και πολλοί άλλοι) ένα κομμάτι σε έναν mix engineer θα προσπαθούσες να το απαλλάξεις από αυτά τα προβλήματα που ήδη τα έχεις προσέξει κατά την ηχογράφηση του κομματιού, έτσι δεν είναι?

Γιαυτό είπα ότι πρέπει αυτά τα πράγματα να λύνονται πριν και όχι "we'll fix it in the mix" όπου εκεί προέχουν άλλα πράγματα και δεν υπάρχει η πολυτέλεια να αναλώνεται ο χρόνος της μίξης σε τέτοιες διορθώσεις.

Ότι πάντα συμβαίνει να φτιάχνονται τέτοια πράγματα στη μίξη, σίγουρα συμβαίνει, και να τα συμπεριλάβεις στο τεστ σαν μια επιπλέον πρόκληση είναι κατανοητό και θεμιτό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiobox...

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ίσως κάνω λάθος που δίνω σημασία στο post σου.

 

Οτιδήποτε έχει ειπωθεί ως τώρα, μαζί και οι διαφωνίες (ειδικά οι διαφωνίες) είναι πολύ χρήσιμα, ενδιαφέροντα και γουστάρω.

 

Τα posts που κλείνουν νωρίς είναι τα καλύτερα;

 

Η ερώτηση είναι ρητορική. Απλά θέλω να πω σε όλους τους υπόλοιπους οτι εγώ γουστάρω.

 

 

haryy, τι ήταν αυτά τα προβλήματα που υπήρχαν στο υλικό που καλό ήταν να έχουν διορθωθεί απο πριν; Κυρίως θόρυβο και leaks παρατήρησα εγώ που βελτιώθηκαν πολύ με gates και gentle highpass, σε drums και φωνή. Επίσης ένα filtered highpassed pad (το "τσίου τσίου") με έντονο και ενοχλητικό resonance εκεί γύρω 15-16kHz, αυτό κατά τη γνώμη μου έπρεπε να λείπει εντελώς ήταν τρομερά προβληματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ισως το ειπατε σε προηγουμενα ποστ και μου ξεφυγε, αλλα ηθελα να ρωτησω αν εχουμε δικαιωμα και οσοι δεν πηραμε μερος στον διαγωνισμο, να ακουσουμε , να σχολιασουμε και να ψηφισουμε.

 

Φιλικα

Αποστολης

 

Αποστόλη εννοείται αυτό......και πανω από όλα μας ενδιαφέρει ο σχολιασμός :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι λίγο άδικο και λίγο άσχετο με την όλη κατάσταση το γεγονός ότι κάποιοι παιδεύτηκαν ώστε να αλλάξουν

τη δομή του project για να εντυπωσιάσουν σύμφωνα με τη δική τους αντίληψη.....με το γεγονός ότι κάποιοι απλά

περιορίστηκαν στο να κάνουν μια καλή μίξη χωρίς καμιά ουσιαστική αλλαγή πάνω στη δομή?? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ

ΔΥΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΤΕΛΙΚΑ?? LOOOL :P ???

Έτσι κι αλλιώς πλέον όλα είναι σχετικά με το θέμα της μίξης και της ενορχήστρωσης.

Ένας μπουζουκόβιος ηχολήπτης δε δίνει καν σημασία σε μια μίξη ενός project  της Bjork όπως επίσης ένας που θα κάνει μίξη

σε ένα poject του Κωνσταντίνου Βήτα π.χ......σνομπάρει την μίξη του μπουζουκόβιου.

Όλα είναι σχετικά!

Δύσκολος διαγωνισμός.  :P  :D  :P  ;)

 

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ PROJECT ΜΟΥ :P  ΚΑΝΟΝΙΣΤΕ  :p:p

ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΗΛΩΣΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ  :p :P               

 

          ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι απλά ένας πιανίστας και έχω πλήρη μεσάνυχτα στο θέμα του mixing και της ηχοληψίας γενικά, έλαβα μέρος στον διαγωνισμό για να δω τι δυνατότητες έχω. Άκουσα και τις 29 προτάσεις - απόψεις - δημιουργίες, και αν και σε μερικές υπάρχουν κάποιες "ατέλειες", χάρηκα που οι περισσότερες δεν έμειναν απλά στο κομμάτι ;)! Κάθε μια με τον τρόπο της αναδεικνύει και κάτι καινούριο! ;D  θα περιμένω τα τελικά αποτελέσματα με αγωνιά και κυρίως τις συζητήσεις που θα γίνουν!!        

Ευτυχώς που υπάρχει και το NOIZ για να μάθουμε και εμείς οι "ερασιτέχνες" την ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΗΧΟ-ΛΗΨΙΑΣ"  ;) :D ;D

 

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΚΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

haryy, τι ήταν αυτά τα προβλήματα που υπήρχαν στο υλικό που καλό ήταν να έχουν διορθωθεί απο πριν; Κυρίως θόρυβο και leaks παρατήρησα εγώ που βελτιώθηκαν πολύ με gates και gentle highpass, σε drums και φωνή. Επίσης ένα filtered highpassed pad (το "τσίου τσίου") με έντονο και ενοχλητικό resonance εκεί γύρω 15-16kHz, αυτό κατά τη γνώμη μου έπρεπε να λείπει εντελώς ήταν τρομερά προβληματικό.

 

Ήδη τα ανέφερα, στην εισαγωγή ακούγεται αμυδρά ο μετρονόμος από κάτω (δεν θυμάμαι σε ποια κανάλια) και ακριβώς με το μπαίνουν τα τύμπανα ακούγεται κλικ στο αριστερό κανάλι πάνω στην ατάκα. Αλλά δεν είναι κάτι σπουδαίο όπως είπα .. πάμε παρακάτω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doltson

Γιατί το λες αυτό? Στους κανόνες αναφέρεται ότι μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις αν θες. Εγώ προχώρησα και σε ποιο ακραία πράγματα κόβοντας κάποια πράγματα και αλλάζοντας ακόμη και χρονικά κάποιο σημαντικό track.

Το τελευταίο έγινε κατά λάθος και το κράτησα επειδή μου άρεσε περισσότερο, αλλά γενικώς οι αλλαγές που πραγματοποίησα υπηρετούσαν καθαρά την μουσική μου αντίληψη και όχι τον εντυπωσιασμό (αν και συνήθιζα να το κάνω αυτό στο παρελθόν ;D)

 

Πάντως παίρνω την αφορμή να τονίσω εδώ ότι κανονικά το ότι κάνουμε στην μίξη πρέπει να έχει την έγκριση του πελάτη φυσικά... Κάποια από αυτά που κάναμε όλοι στο κομμάτι μπορεί κανονικά να εξόργιζαν τον καλλιτέχνη αν δεν είχαμε συννενοηθεί μαζί από πριν. Δεν σημαίνει ότι μας δίνουν ένα κομμάτι για μίξη και μεις παίρνουμε το ελεύθερο να το κάνουμε....λαμπόγυαλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου