Προς το περιεχόμενο

Ποιό analog modelling synth?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Σκέφτομαι να πάρω ένα analog modelling sytnh για να στραφώ σε πιο ηλεκτρονικούς-ατμοσφαιρικούς ήχους. Καθώς δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τον τομέα αυτό θα ήθελα κάποια βοήθεια.

1) Το budget είναι σχετικά μικρό δηλαδή έως 1000 ευρώ.

2) Κυρίως λόγω του πρώτου αποκλείται η επιλογή ενός αυθεντικού αναλογικού συνθ. Ή όχι? Δεκτές οποιεσδήποτε προτάσεις.

3) Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω σε ένα analog modelling synth?

4) Με μια μικρή έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ των κάτωθι:

    Waldorf Blofeld

    Access Virus (ξφεύγει αρκετά σε ποσό, αλλά αν το βρω σε καλή τιμή μεταχειρισμένο ίσως το πάρω.)

    Roland V-synth (νομίζω είναι και analog modelling+sample?)

    Nord lead

 

Όποιος ξέρει επίσης που μπορώ να ακούσω κάποιο από τα παραπάνω στη Θεσσαλονίκη...

Ευχαριστώ. Παρακαλώ για οποιαδήποτε σχόλια, προτάσεις, συστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το blofeld αν και δε το εχω δοκιμασει προσωπικα πιστευω θα καλυψει αυτο που θες.φυσικα πολυ φτηνοτερο απο 1000 ευρω :)Εξαρταται και τι συνθ θελεις ακριβως:με πληκτρα η ρακ;;;εγω παντως εαν ειχα σκοπο να ξοδεψω 1000 ευρω θα πηγαινα για v-synth xt μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο, έχουν συζητηθεί πολύ όλα αυτά που αναφέρεις (βάλε και τον όρο virtual analog). Πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το Novation X Station που μου αρέσει ιδιαίτερα, το Alesis Micron, το Microkorg και το Roland SH 201 (επίσης έχουν συζητηθεί - το Roland είναι κάπως "παιχνιδοειδές" και με φτηνή αίσθηση αλλά με καλό ήχο). Στο πάνω όριο της τιμής είναι το Nord, κλασσικό πια & με άριστη ποιότητα κατασκευής αλλά με μια ελαφρά ψυχράδα στον ήχο του που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα (προσωπική εντύπωση).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την παλέψεις για κάτι παραπάνω μπορείς να δείς τα:

 

a)http://www.dolphinmusic.co.uk/product/1040-waldorf-q-synthesizer.html

 (Waldorf Q Synthesizer -1,243.13 EUR)

 

b)http://www.dolphinmusic.co.uk/product/38150-moog-little-phatty-reg-stage-ii.html

  (Moog Little Phatty® Stage II  -1,126.31 EUR)

 

c)http://www.dv247.com/invt/52256/

  (Dave Smith Instruments Prophet '08  -1,153.67EUR)

 

 

Να συμπληρώσω ότι δεν είμαι κάτοχος κανενός από τα προαναφερθέντα,οποτε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ..Ψάχνω καιρό έπειτα από τις κομπιουτερίστικες αγορές που έκανα (macpro-ηχεία,κτλ) για την αγορά ενός synth.

 

Στην θέση σου θα επέλεγα το Prophet 08,desktop version.Απο`κει και πέρα αν δεν την παλεύεις οικονομικά μπορείς να εξετάσεις και την εκδοχή αγοράς ενός software πακέτου,συγκεκριμένα το Arturia V-Collection, που τα έχει όλα (Moog Modular V, minimoog V, CS-80V, ARP 2600V, Prophet V, and Jupiter 8-V περίπου 530€)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικά είναι αλλά άνω του μπάτζετ. Επίσης, πρέπει να γνωρίζει ότι (α) το Prophet module χρειάζεται keyboard που δεν ξέρω αν διαθέτει ο συνφορουμίτης, (β) ότι το Moog είναι μονοφωνικό (όπως και το Μοno Evolver της DSI). Eξαιρετικό και το Q αλλά δεν έχει να ζηλέψει πολλά κατά τη γνώμη μου από πλευράς ήχου από το Blofeld. Ίσως να θέλει να κοιτάξει και το Plugiator με το οποίο δεν έχω παίξει, αλλά που έχω ακούσει και διαβάσει διφορούμενες γνώμες (http://www.use-audio.com/plugiator.htm, επίσης θέλει δικό του keyboard μιας και είναι σκέτο module).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικά είναι αλλά άνω του μπάτζετ. Επίσης, πρέπει να γνωρίζει ότι (α) το Prophet module χρειάζεται keyboard που δεν ξέρω αν διαθέτει ο συνφορουμίτης, (β) ότι το Moog είναι μονοφωνικό (όπως και το Μοno Evolver της DSI). Eξαιρετικό και το Q αλλά δεν έχει να ζηλέψει πολλά κατά τη γνώμη μου από πλευράς ήχου από το Blofeld. Ίσως να θέλει να κοιτάξει και το Plugiator με το οποίο δεν έχω παίξει, αλλά που έχω ακούσει και διαβάσει διφορούμενες γνώμες (http://www.use-audio.com/plugiator.htm, επίσης θέλει δικό του keyboard μιας και είναι σκέτο module).

 

To Plugiator φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον (είναι και φθηνό :D ),αργότερα θα ακούσω και τα audio demo..Από`τι κατάλαβα λειτουργεί με διάφορα plugins/εξομοιώσεις,κοιτάω να δω αν λειτουργεί και ως vst.au. μηχανή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι είμαι πληκτράς και έχω ήδη 2 πλήκτρα, οπότε η έλλειψη πλήκτρων δεν είναι πρόβλημα. Μόλις είδα το plugiator και μου φάνηκε πολύ καλή λύση και οικονομική. Ουσιαστικά εξομειώνει διάσημα synths καθώς και organ, κάτι πολύ ενδιαφέρον. Το θέμα είναι πόσο καλό ήχο έχει? Όταν η τιμή του είναι πιο χαμηλή ακόμα και από ένα software synth, φαίνεται πολύ καλό για αληθινό. Φυσικά θα ήθελα να το ακούσω πρώτα. Ξέρετε που μπορώ στη Θεσσαλονίκη ή έστω Αθήνα? (κατεβαίνω συχνά).

 

Τέλος να προσθέσω ότι έχω το Korg M3. Θα ήταν καλή επιλογή, αν σκεφτείς και το θέμα χρημάτων, να βάλω την κάρτα radias, η οποία ουσιαστικά μου δίνει τη μηχανή του radias για το m3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Σκέφτομαι να πάρω ένα analog modelling sytnh για να στραφώ σε πιο ηλεκτρονικούς-ατμοσφαιρικούς ήχους. Καθώς δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τον τομέα αυτό θα ήθελα κάποια βοήθεια.

1) Το budget είναι σχετικά μικρό δηλαδή έως 1000 ευρώ.

2) Κυρίως λόγω του πρώτου αποκλείται η επιλογή ενός αυθεντικού αναλογικού συνθ. Ή όχι? Δεκτές οποιεσδήποτε προτάσεις.

3) Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω σε ένα analog modelling synth?

4) Με μια μικρή έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ των κάτωθι:

    Waldorf Blofeld

    Access Virus (ξφεύγει αρκετά σε ποσό, αλλά αν το βρω σε καλή τιμή μεταχειρισμένο ίσως το πάρω.)

    Roland V-synth (νομίζω είναι και analog modelling+sample?)

    Nord lead

 

Όποιος ξέρει επίσης που μπορώ να ακούσω κάποιο από τα παραπάνω στη Θεσσαλονίκη...

Ευχαριστώ. Παρακαλώ για οποιαδήποτε σχόλια, προτάσεις, συστάσεις.

 

Στις αγγελίες του noiz υπάρχει ένα Access Virus TI Polar. Αργείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης-χωρίς να το έχω ακούσει απο κοντά ψάξε και το korg R3...καλή τιμή έχει και είναι ένα μικρό radias ,άρα απο την περιγραφή σου για "ηλεκτρονικούς-ατμοσφαιρικούς" ήχους έχω την εντύπωση οτι θα σε καλύψει!(βέβαια έχει μικρή πολυφωνία,αλλά δε θα ξεπαραδιαστείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου