Προς το περιεχόμενο

Cyanna..λάικ φάιαρ


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και πάνω που νόμιζα ότι η προσθήκη ενός beat από ένα αρμόνιο των 100 ευρώ στον Χιώτη, χάρη στους Ιμάμ Μπαιλντί, ήταν το πιο εκνευριστικό πράγμα που θα μπορούσα να ακούσω σε αυτήν την χώρα ήρθαν οι Cyanna με το...λάικ φάιαρ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=h3SQ27aossg

 

Όταν το είδα, έτσι χωρίς καμιά προειδοποίηση, ξαφνικά στο MOY TOY BOY κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!!!!!

 

Ξαφνικά η εφηβική μου ηλικία, το αυστραλέζικο ροκ, οι πολυαγαπημένοι μου Dubrovniks, να ξεφτιλίζονται χωρίς οίκτο...

 

Τώρα το μόνο που περιμένω είναι να δω την Άντζελα Δημητρίου να διασκευάζει Pavement... :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΩΣ!

 

Εσένα δε σου αρέσει η διασκευή, εμένα μου αρέσει!

 

Το θέμα είναι όμως, ότι εκτός ότι οι CYANNA  (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα) είναι από τις καλύτερες μπάντες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, στη συγκεκριμένη διασκευή κατάφεραν να κάνουν το κομμάτι να ξεφύγει τελείως από το original και να το κάνουν δικό τους!

 

Τότε μόνο για μένα, μία διασκευή έχει αξία! Εάν προσθέσουμε και την άρτια παραγωγή... τότε δεν μου ταιριάζουν τα λεγόμενά σου με αυτό που ακούω στο video!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαλά κι η Άντζελα όταν τραγουδήσει Pavement δικούς της θα τους κάνει. Για να μην μνημονεύσω και τη "νέα ματιά" της Θώδη στα αγγλόφωνα τραγούδια.

 

Τώρα τι σχέση μπορεί να έχει το ελληνοβλαχοποζεροκίτς με την Αυστραλέζικη σκηνή, την οποία προφανώς η Cyanna δεν την έχουν ούτε ακουστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι σχέση μπορεί να έχει το ελληνοβλαχοποζεροκίτς με την Αυστραλέζικη σκηνή, την οποία προφανώς η Cyanna δεν την έχουν ούτε ακουστά;

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου τί σχέση έχουν οι Cyanna με την Άντζελα και τη Θώδη ή πρέπει να περιοριστώ στο να μαντεύω τα ακούσματα των Cyanna;

 

Τέσπα, αν και γενικά δεν γουστάρω ιδιαιτέρως τους Cyanna, κι εγώ καλό το άκουσα το κομμάτι. Ομολογώ ότι δεν τρελάθηκα αλλά η παραγωγή μου ακούστηκε -όσο γίνεται λόγω Youtube- όντως πολύ καλή (ειδικά οι κιθάρες μου έκαναν εντύπωση) και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ξεριζώσω τα αυτιά μου ακούγοντάς το.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε άλλη μια τολμηρή προσπάθεια να μαντέψω, μάλλον παίζουν ότι τους βάζει να ακούσουν αυτός που τους μανατζάρει, ο οποίος έχει και μια χαρά κονέ αν κρίνω από την  παρουσία τους στο μου του βου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι σχέση μπορεί να έχει το ελληνοβλαχοποζεροκίτς με την Αυστραλέζικη σκηνή, την οποία προφανώς η Cyanna δεν την έχουν ούτε ακουστά;

 

Και τοτε πως αποφασισαν να το διασκευασουν???

 

Αυτο ειναι ενας σημαντικος παραλογισμος που θα σταθω : νομιζουν οι bedroom players και οι ερασιτεχνες (ειλικρινα δεν το λεω για τον kpeyos, καθως δεν ξερω αν ειναι κατι απο τα 2) οτι ειναι μουσικολογοι και οτι ολοι οι γνωστοι (απο λιγο εως πολυ διασημοι) δεν εχουν καμμια σχεση με τη μουσικη.

 

Τους θεωρω τυχερους αυτους που γνωριζουν καποια στιγμη την πραγματικοτητα : το τι συμβαινει με πολλους απο τους mainstream καλλιτεχνες (τα πτυχια τους, τις δισκοθηκες τους , το παρελθον τους κλπ)

 

ψιλο-οφτοπικ αλλα επρεπε να το πω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από την άποψη της διασκευής και μόνο, μπορεί εύκολα να φανεί το πόσο γνωρίζουν και σέβονται το γκρουπ και τη σκηνή. Μιλάμε για μια εσωστρεφή πανκ κίνηση η οποία έγινε βάλε μπιτάκι και φύγαμε, τι να πεις παραπάνω.

Την προφορά του τύπου δεν την συζητάω καν, γι αυτό και η σύγκριση με τη Θώδη. Eίμαι 100% σίγουρος ότι το poseri όχι τους Dubrovniks, ούτε που πέφτει η Αυστραλία δεν ξέρει... ;D

 

και γι αυτούς που προφανώς ποστάρουν χωρίς να ξέρουν ίδου το link με το original κομμάτι με όλο το μεγαλείο και τη μαγκιά της απλότητας του...

 

http://www.youtube.com/watch?v=UpD0MTro0-c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα...επειδη τυχαινει να γνωριζω προσωπικα τον κιθαριστα τους, θα σε ενημερωσω οτι μια ζωη ασχολειται με τη μουσικη και ξερει συγκροτηματα που ραδιοφωνικοι παραγωγοι της ιδιας μουσικης σκηνης δεν τα εχουν ακουστα.

Οταν τον δω θα τον ρωτησω αν ξερει και ο τραγουδιστης κατα που πεφτει η Αυστραλια :)

 

ΥΓ. κακως απανταω σαν να τον δικαιολογώ σε σενα που ιδεα δεν εχω για τη μουσικη σου "κατασταση" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου