Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τη νομιμότητα των αγγελιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ τι εννοεις βρε marathon, οτι καποιοι απο δω μεσα ριχνουν την εφορια και ειναι η μερα που πρεπει να το πουν δημοσια, να το βγαλουν out of their system για να νιωσουν πιο αληθινοι, καλυτεροι ανθρωποι? Πρεπει να πουν και για κεινη τη μερα που διπλοπαρκαραν η ποσα mp3 παρανομα εχουν?

Από το πρωϊ με πρήζουν, είναι η ώρα που ξεκινάω να ησυχάζω και να κάνω χαβαλέ...άρα πούλα όσο θές και όπως θές ;) ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτσε βρε συ evris....δηλ να κόψω απόδειξη ότι του πούλησα ένα πεταλάκι;;;;

Για ποιό λόγο;

Είμαι ιδιώτης προς ιδιώτη, δεν έχω εμπορικο ΑΦΜ.

 

Υπάρχει νόμος γιαυτό;

 

Αφου εισαι ιδιωτης τοτε γιατι πουλας προιοντα? Λαθος θα το θυμασαι βρε κουτε. Το χαρισες το πεταλακι.

 

Οι εμποροι ειναι αυτοι που πουλανε προιοντα. Και εχουν το δικαιωμα να το κανουν αυτο γιατι αυτο ειναι το επαγγελμα που δηλωνουν. Και εχουν υποχρεωσεις εξαιτιας αυτου. Εδρες, δηλωσεις, εφοριες, βιβλια... Και μια απο αυτες ειναι να δινουν στο κρατος λεφτα καθε φορα που εισπρατουν καποια. Και να κοβουν αποδειξη.

 

Υπαρχουν μερικα επαγγελματα που ασκουν εμπορικη δραστηριοτητα και δεν υποχρεουνται να κοβουν αποδειξη: πχ στη λαικη (η εχει αλλαξει;), στα ΤΑΞΙ (η αλλαξε και εκει), στα Ψιλικατζιδικα, μικροπωλητες κλπ. Αλλα εν γενει ισχυει οπου ανταλλαγη χρηματων και αποδειξη (δεν ξερω για τα καλαντα, το χαρτζηλικι του γονεα και αλλες οριακες περιπτωσεις). Αν οι αγγελιες αγοροπωλησιας ιδιωτων δεν θεωρουνται ως μερος που η εφορια θα επρεπε να απλωσει τα χερια της, τοτε αλλαζει. Μπορεις να θυμηθεις οτι το πουλησες το πεταλακι. Αλλιως να θυμασαι οτι το χαρισες.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε και ένα δικηγόρο εδώ μέσα (τον Killon) του βάλατε -7 και χάσαμε και τη νομική υποστήριξη...ποιός θα μας μάθει τους νόμους τώρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, ο ιδιώτης δεν μπορεί να πουλήσει κάτι; πρέπει να κόψει απόδειξη και να αποδώσει ΦΠΑ;

 

Ε τοτε θα τα πουλαγαν ολα ολοι ως ιδιωτες και θα τελειωναμε απο το βασανο του ΦΠΑ, των βιβλιων, του μπλοκ παροχης υπηρεσιων, των κρατησεων υπερ τριτων (πχ φιλοδορηματα, κρατησεις υπερ πνευματικων δικαιωματων), των δηλωσεων της εφοριας, της εναρξης επαγγελματος κλπ...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να υπάρχει ένας διαχωρισμός κάποιου που το κάνει συστηματικά, σε φυσικό χώρο (ας διαχωρίσουμε το online) από κάποιον ιδιώτη που θέλει πχ. να πουλήσει το παλιό σαλόνι του

 

 

 

ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ...

 

ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ

 

TOM ANDERSON DROP TOP κατάσταση βιτρίνας...

 

MESA BOOGIE ROADSTER HEAD 100W 4 CHANNELS.....

 

MESA BOOGIE CABINET 2X12 180W......

 

MESA BOOGIE ABACUS MIDI FOOT CONTROLLER...

 

ROCKTRON VOODOO VALVE PREAMP....

 

ROCKTRON VELOCITY 120W POWER AMP....

 

HUGHES & KETTNER 1X12 CABINET 100W....

 

TECH 21 MIDI MOOSE MIDI FOOT CONTROLLER....

 

HI-END ΚΑΛΩΔΙΑ - ΕVIDENCE, MOGAMI ΚΤΛ.....

 

ΕΝΑ ΣΥΡΤΑΡΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ....

 

ΜΙΑ ΚΟΥΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ 80'ς JAPAN .....

 

 

ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εάν αγοράσω ένα καναπέ που βρήκα στις Χρυσές Αγγελίες, πρέπει να μου κόψει απόδειξη και εγώ πρέπει να το βάλω στη φορολογική μου δήλωση?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελληνικό φορολογικό σύστημα είναι δομημένο έτσι ώστε ΚΑΘΕ συναλλαγή να φορολογείται, δηλ.εμμέσως να αποθαρρύνεται. Στη πράξη, αναγνωρίζεται ότι οι συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών δεν είναι δυνατόν να ελέγχονται.

 

Απο εκεί και πέρα, μία βλακεία που κάνουν πολλοί, είναι ότι έχουν αγοράσει πράγματα σαν επαγγελματίες (μουσικοί π.χ.) αλλά τα πωλούν σαν ιδιώτες, με αποτέλεσμα να χάνουν τον ΦΠΑ τους και να είναι έκθετοι σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου.

 

Συνεπώς, για το πρακτικό μέρος της συζήτησης, είναι νομίζω απαραίτητο όποιος πουλάει κάτι, να δηλώνει αν το πουλάει σαν επαγγελματίας ή σαν ιδιώτης (πρόταση που αποτελεί και τη λύση ενός προβλήματος που εδώ και τρεις εβδομάδες συζητιέται).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δηλώνει αν το πουλάει σαν επαγγελματίας ή σαν ιδιώτης

Με λίγα λόγια (για να καταλάβω), όλη η ιστορία της Χρυσής Αγγελίας είναι μισοπαράνομη, μισονόμιμη?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια (για να καταλάβω), όλη η ιστορία της Χρυσής Αγγελίας είναι μισοπαράνομη, μισονόμιμη?

 

Τι είναι η "Χρυσή Αγγελία";

Μάλλον εννοείς τη "Χρυσή Ευκαιρία" και όχι δεν είναι παράνομη. Η εφημερίδα (όπως και το noiz, φαντάζομαι) αποποιείται την ευθύνη για το περιεχόμενο των αγγελιών και τη συναλλακτική ηθική των εμπλεκομένων. Από εκεί και πέρα, χωρίς να είμαι πραγματικά ενημερωμένος, υποθέτω ότι υπάρχουν κατηγορίες προϊόντων και υπηρεσιών που - ούτως ή άλλως - απαγορεύεται να ανακοινώνονται δημόσια, όπως ήταν κάποτε η πορνεία, π.χ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου