Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους ένα project Studio, όλο δικό μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και μετά λέω θα μου το κανετε "μπορντέλο" και την άφησα την ιδέα. Αν μου υποσχεθήτε ότι θα είστε καλά παιδιά, το συζητάμε (έχει απο κάτω την "ΕΒΓΑ της γειτονιάς" για μπύρες...)

Kαλά...τέτοια εικόνα έχεις για μας? Ποιά ΕΒΓΑ...μόνο εισαγώμενες θα σου φέρουμε

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

fleamail: Να σου πω.

 

Η επιδότηση είναι απο ένα πρόγραμμα, στα πλαίσια του 4 ΚΠΣ (Κοινοτικό πλαίσιο στύριξης), και αφορά ΝΕΕ (Νέους Ελέυθερους επαγγελματίες). Πρέπει να έχεις κάρτα ανεργείας (ΟΧΙ επίδομα, απλά κάρτα, που την βγάζει όποιος... δεν έχει δουλειά), να μην έχεις κάνει έναρξη επιτηδέυματος πρίν απο την 1η Ιανουαρίου του 2009 (νομίζω), άρα να είσαι νέος στην εφορία, και να ακολουθήσεις κάποια συγκεκριμένα βήματα (κάποια σεμινάριο, κάποια άλλα, να γραφτείς σε ΔΟΥ, σε ασφάλεια, κλπ...)

 

Ο χώρος είναι αρκετά νεκρός, αλλά αφού είναι κατα κύριο λόγο control room και όχι live room, δεν υπάρχει τεράστιο πρόβλημα. Τουλάχιστον, δεν νομίζω... :-/ Πάντως με αυτό το σκοπό έγινε ο χώρος. Δε θα μπουν ποτέ ντράμς μέσα να κοπανάνε και να θέλω να τα γράψω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fΔε θα μπουν ποτέ ντράμς μέσα να κοπανάνε και να θέλω να τα γράψω... :)

 

εδώ μας τα χαλάς...

 

πολύ καλή δουλειά φαίνεται. Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να χεις ένα χώρο να απομονωνεσαι και να δουλεύεις.

αυτό το πακέτο με τις επιδοτήσεις είναι μια καλή ευκαιρία -νομίζω για όλων των ειδών τους νέους επαγγελματίες- αλλά με έχουν αποθαρύνει ότι χρειάζεται πολύ τρέξιμο - χαρτιά κλπ και τελικά το πιθανότερο είναι να μην πάρεις κάν την επιδότηση αν δεν πας στον "ειδικό σύμβουλο προτάσεων" που θα σε "προοθήσει".

Εσύ συμβουλεύτηκες κάποιον τέτοιο ειδικό ή οι άνθρωποι του ΟΑΕΔ ήταν αρκετοί;

 

για το χώρο κατέθεσες κάποια ειδική ακουστική μελέτη ώστε να σου χρηματοδωτήσουν μονώσεις κλπ;

 

τα λεφτά τα παίρνεις απ την αρχή ή πρώτα με δανεικά πληρώνεις τα πάντα και μετά από καιρό σου επιστρέφουν μέρος του ποσού;

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγιές Νικόλα !!!

Καλοτάξιδο και καλή έμπνευση .

Τώρα πρέπει να σου ρθω εγώ απο εκει να τα πούμε (αλλά μάλλον εγώ δε θα έρθω με ποδήλατο)...

 

Καλές δουλειές

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια Νικόλα! Ευχαριστούμε για το ωραίο και λεπτομερές ποστ! Καλές δουλειές σου εύχομαι!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εδώ μας τα χαλάς...

Απλά μαθηματικά. Έχω 2 μικρόφωνα, και preamp με 2 εισόδους, άρα δε μπορώ να έχω άλλα μικ, και έτσι ο ήχος θα είναι... "όχι καλός".

 

πολύ καλή δουλειά φαίνεται. Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να χεις ένα χώρο να απομονωνεσαι και να δουλεύεις.
πράγματι!

 

αυτό το πακέτο με τις επιδοτήσεις είναι μια καλή ευκαιρία -νομίζω για όλων των ειδών τους νέους επαγγελματίες- αλλά με έχουν αποθαρύνει ότι χρειάζεται πολύ τρέξιμο - χαρτιά κλπ και τελικά το πιθανότερο είναι να μην πάρεις κάν την επιδότηση αν δεν πας στον "ειδικό σύμβουλο προτάσεων" που θα σε "προοθήσει".
το τρέξιμο θα το έκανες ούτως ή αλλιώς, αν ήθελες να κάνεις έναρξη, να βρείς χώρο, να γραφτείς στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ), κλπ.

 

Δεν υπάρχει προώθηση, τουλάχιστον, όχι στην περίπτωσή μου. Δεν ήξερα κανέναν. Όταν γράφτηκα μου είπαν ότι τελειώνει το πρόγραμμα (το προηγούμενο) και ότι δεν ξέρουν πότε θα ξεκινήσει άλλο. Μετά απο κάνα μήνα με πήραν τηλ, για να πάω στο σεμινάριο, γιατί είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον, και τους είπα πως δε μπορώ γιατι θα λείπω (θα ήμουν στην Φρανκφούρτη). Με ξαναπήραν μετα απο 15 μέρες για το επόμενο, πήγα, και τα υπόλοιπα τα αναφέρω.

 

Αν παίζουν βύσματα, δεν το ξέρω, αλλά πάντως, εγώ δεν είχα γνωστό, ή βύσμα, ή οτιδήποτε τέτοιο, άρα εξακολουθώ να πιστεύω σε τέτοια πράγματα...

 

Εσύ συμβουλεύτηκες κάποιον τέτοιο ειδικό ή οι άνθρωποι του ΟΑΕΔ ήταν αρκετοί;
Εξαρτάται...

 

ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις κάποια συμβουλευτική με τους ανθρώπους του ΟΑΕΔ. Άλλοι που ήταν μαζί μου στο σεμινάριο, πληρώσανε λεφτά για να τους κάνουν το "επιχειρηματικό σχέδιο", εγώ είχα φίλους που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες (marketing) και ξέρουν, άρα το έκανα με την βοήθειά τους. Και οι άνθρωποι του ΟΑΕΔ, το επαναλαμβάνω, ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια!

 

για το χώρο κατέθεσες κάποια ειδική ακουστική μελέτη ώστε να σου χρηματοδωτήσουν μονώσεις κλπ;
Η επιδότηση είναι για την επιχείρηση, ΣΤΟΝ επιχειρηματία, όχι για τον χώρο αυτο καθ'αυτόν. Δεν κατέθεσα σχεδόν τίποτα, απλά ένα χρηματοοικονομικό πλάνο για το τι πρέπει να κάνω για να ανοίξει το στούντιο, κλπ (που θα τα βρώ και τέτοια).

 

τα λεφτά τα παίρνεις απ την αρχή ή πρώτα με δανεικά πληρώνεις τα πάντα και μετά από καιρό σου επιστρέφουν μέρος του ποσού;
Τα λεφτά είναι σταθερά για όλους (ανάλογα με την ηλικία βέβαια): 18.000 ευρω΄για τους κάτω των 32 και 15.000 για τους πάνω των 32. ΠΡΩΤΑ κάνεις την επιχείρησή σου και μετά (αν περάσεις) σου δίνουν τα χρήματα σε 3 δόσεις. Φυσικά υπάρχει πάντα το ρίσκο να ξοδέψεις λεφτά, να κάνεις το χώρο σου και μετά να μην πάρεις την επιδότηση. Αλλά τα πράγματα είναι απλά: Δεν κάνεις έναρξη, και τον χώρο σου για να πάρεις τα λεφτά της επιδότησης. Αν είναι έτσι, καλύτερα να μην το κάνεις. Το κάνεις ούτως ή αλλιώς και σε βοηθάει η επιδότηση... (Φυσικά είναι και λίγο μαμακία, να λέει σε ανέργους "ξόδεψε και σου τα δίνω μετά ΑΝ τα καταφέρεις", αλλά τέλος πάντων).

 

Νίκο: Καλοδεχούμενος πάντοτε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι που ήταν μαζί μου στο σεμινάριο, πληρώσανε λεφτά για να τους κάνουν το "επιχειρηματικό σχέδιο", εγώ είχα φίλους που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες (marketing) και ξέρουν, άρα το έκανα με την βοήθειά τους.

 

ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση σου.

Δε μιλούσα για βίσμα, αλλά ακριβώς για αυτή τη βοήθεια που είχες από φίλους σου των μεγάλων εταιριών. Είναι ένα λεπτό σημείο που ίσως κάποιος όπως εγώ, μόνος κ αβοήθητος, να έχανε.

 

Δεν κάνεις έναρξη, και τον χώρο σου για να πάρεις τα λεφτά της επιδότησης. Αν είναι έτσι, καλύτερα να μην το κάνεις. Το κάνεις ούτως ή αλλιώς και σε βοηθάει η επιδότηση...

 

+10000000

έτσι θα έπρεπε να γίνεται.

αλλά σίγα σιγά θα μπούμε πάλι σε συζήτηση πολιτικού περιεχομένου {που απαγορεύεται στο νοιζ} για το αν μπορεί στη χώρα μας ένας νέος λίγο πριν τα 30 να ανοίξει δικιά του δουλειά ενώ τα 700ευρώ άνευ'όρων είναι μονόδρομος... :'(

 

Είναι ντράμμερ ο Μίλτος ντε το πήρε πατριωτικά  :D

 

να δω τι θα έλεγαν οι υπόλοιποι αν δεν ανέβαζε τη φωτο με τις κιθάρες...  :P

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να δω τι θα έλεγαν οι υπόλοιποι αν δεν ανέβαζε τη φωτο με τις κιθάρες...  :P

 

Ντοντ γουόρι! ;) Σε λίγο θα σου έχω ωραίοτατο drum booth, μόνο που θα σου πέφτει λίγο μακρυά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου