Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους ένα project Studio, όλο δικό μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση σου.

Δε μιλούσα για βίσμα, αλλά ακριβώς για αυτή τη βοήθεια που είχες από φίλους σου των μεγάλων εταιριών. Είναι ένα λεπτό σημείο που ίσως κάποιος όπως εγώ, μόνος κ αβοήθητος, να έχανε.

Έχε υπόψην σου ότι ο τύπος που μας έκανε το σεμινάριο (Κώστας) ήταν εξαιρετικός και μας διαφώτισε όλους για το τι χρειάζεται και τι όχι. Μας έδωσε παραδείγματα (όχι γραπτώς) και μας έδωσε οδηγίες πως κατα τη γνώμη του πρέπει να είναι το επιχειρηματικό σχέδιο.

 

Αφού εγώ τώρα έχω την εμπειρία, θα μπορούσα ίσως να βοηθήσω κάποιον αν θέλει μια δέυτερη γνώμη! :)

 

αλλά σίγα σιγά θα μπούμε πάλι σε συζήτηση πολιτικού περιεχομένου {που απαγορεύεται στο νοιζ} για το αν μπορεί στη χώρα μας ένας νέος λίγο πριν τα 30 να ανοίξει δικιά του δουλειά ενώ τα 700ευρώ άνευ'όρων είναι μονόδρομος... :'(
Θέλει κουράγιο, οργάνωση, κανα πατέρα να βοηθήσει κλπ. Αλλά, δεν είναι το μοναδικό πρόγραμμα που τρέχει τώρα. Σίγουρα θα τρέξει άλλο στις αρχές του 2010 (γιατί το 4 ΚΠΣ κρατάει μέχρι το 2013, άρα υπάρχουν χρήματα να δωθούν και ΠΡΕΠΕΙ να τα δώσουν). Συνεπώς, σιγά σιγά προχωράει κανείς. Αν δεν είχα σίγουρες κάποιες δουλειές και γνωριμίες ΠΟΤΕ δεν θα το έκανα αυτό το βήμα. Τώρα είναι λυτρωτικό. Μακρία απο σπίτι και οικογένεια, την ώρα που δουλεύω... Ευλογία είναι! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έτσι, προετοιμασία και υπομονή. Κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν αυτά τα προγράμματα τα τελευταία 2-3 χρόνια  ;)

 

Νικόλα δεν είδα πουθενά το

 

avanti-beer-keg-mbd-5l.jpg

 

που το έχεις κρυμμένο;  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί αλλά χάρηκα.

Για τον ανεξάρτητο χώρο ;

Για την πραγματική συμβουλευτική στον ΟΑΕΔ ;

Για τον συνθέτη ;

 

 

Καλά να πάνε όλα      :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μαθηματικά. Έχω 2 μικρόφωνα, και preamp με 2 εισόδους, άρα δε μπορώ να έχω άλλα μικ, και έτσι ο ήχος θα είναι... "όχι καλός".

 

 

Εχειs δοκιmασει να τα τοποθετησεις σαν overhead και να τα μιξαρεις με λιγο παραλληλο compression?

Aναλογα με τον εκτελεστη, τα τυμπανα και το μουσικο στυλ μπορει να εβρισκες οτι κανουν θαυματα.:-)

 

Σου ευχομαι καλες εμπνευσεις φιλε μου.

 

Αποστολης

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες Νικόλα, καλορίζικο και καλές δημιουργίες. Σωστή επιχειρισιακή απόφαση για έναν μουσικό ,έστω κι αν πολλοί θα σου έλεγαν το αντίθετο... Αυτό που έκανες σημαίνει ότι έχεις μεράκι και όραμα!!!  Σου μιλάει ένας ομοιοπαθής  ;) (Απ' τα 17 μου αυτά ονειρευόμουν και τελικά δεν το μετάνιωσα).

Εντυπωσιάστηκα από την επιλογή των earthworks σαν πρώτα σου καλά μικρόφωνα (και μαλιστα matched pair....) ταιριάζουν και με το Grace... μπράβο, αλλά πώς και δεν πήρες ένα κλασσικό all round μεγάλου διαφράγματος ??

Ρωτάω από περιέργεια και όχι επικριτικά μιας και τα συγκεκριμένα μικρόφωνα τα έχω, όπως και το 201 και είναι εκπληκτικά....όχι μόνο σαν over για τύμπανα αλλά και για mid to far micing σε όλα τα ακουστικά όργανα!!!! (και για stereo mic τεχνικές)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Το ξέρω (βαθιά μέσα μου τέλος πάντων) ότι είναι η σωστή απόφαση!

 

Πήγα στα QTC40 αμέσως (και στο Grace Design) γιατι ο σκοπός μου είναι να ηχογραφώ κατα κύριο λόγο κλασσικά ακουστικά όργανα (βιολια, φλάουτα, κλπ). Αυτή τη δουλειά κάνω, τέτοια μουσική κάνω... Άρα δε μου χρειάζεται κάτι που δίνει πιο... χρώμα και έιναι πιο πολύ για φωνή (βέβαια τα δοκίμασα και στη φωνή μου και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα!).

 

Έχω βάλει στο μάτι 2 μικρόφωνα για την επόμενή μου αγορά. Είτε κάποιο black hole ("των" JZ) είτε ένα Charter Oak! Αυτά για φωνή πλέον, και μάλλον με κάποιο (2ο) προενισχυτή API ή Great River! Αλλά αυτά, στο μελλόν, όταν υπάρχει λόγος. Για την ώρα δεν υπάρχει λόγος, άρα άλλες επενδύσεις δεν κάνω (άσε που έχω μείνει ταπι για ταπι, και η επιδότηση θα έρθει καλή ώρα τέλη Σεπ... (όχι οτι παραπονιέμαι, προς theou)

Υπόλοιποι: Ευχαριστώ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου