Προς το περιεχόμενο

Η κιθάρα μου με floyd rose, ξεκουρδίζεται.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια jackson ke3 και σημερα καθως επαιζα παρατηρησα οτι ειχε ξεκουρδιστει. Την κουρδιζω και ξανα τα ιδια. Επεφτε μισο τονο κατω.... Τι μπορει να φταιει???? :-[ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει με το floyd rose, πιθανώς επειδή πήγες να την κουρδίσεις (δεν ξέρω πως ακριβώς το'κανες, οπότε πες καμιά λεπτομέρεια παραπάνω). Οι κιθάρες με FR κουρδίζουν (και σετάρονται) διαφορετικά από τις fixed bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω μια ibanez με ZR tremolo πριν 4-5 μέρες μου έσπασε η σι και η κιθάρα έμεινε στον τόνο. επίσης είχε σπάσει η μι η καντίνι πριν κανα χρόνο σε live και εχασε τον τόνο αλλά μόλις την έιχα αγοράσει πριν την πάω για setup... ¨Ομως αν σπάσει οποιαδήποτε χορδή και ξανακουρδίσεις αφού βγάλεις το Lock, μένει στον τόνο ακόμα και με σπασμένη χορδή :D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού δοκίμασε να σφίξεις λίγο παραπάνω το nut.Επίσης διασταύρωσε τον τρόπο που κουρδίζεις με αυτό το<a href="http://www.glowingtubes.com/p/FloydTuning.htm">

link</a>.Είναι πιθανό να χρειάζεται να διορθώσεις το set-up σου.

Τώρα αν εξακολουθείς να έχεις το ίδιο θέμα,δοκίμασε να κουρδίσεις σε DADGAD και αν η κιθάρα σου επιστρέψει σε Eb,ε,έχεις μια ΠΟΛΥ ξεροκέφαλη κιθάρα! ;D

 

 

Balance and practice is the key to success.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου