Προς το περιεχόμενο

Τι Reverse Delay?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής ο εξοπλισμός μου (απο fx) είναι μια GT-6 και ένα Loop Station RC-20.Σκέφτομαι να την εμπλουτίσω με ένα reverse delay.(greedy :twisted: )Δεδομένου οτι διαφοροι τύποι Reverb/Delay περιέχονται στην GΤ-6,θα προτιμούσα κάποιο που να είναι μόνο Reverse.To μόνο που έχω υπόψη μου είναι το Danelectro.Έχετε κάποια αλλή πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χτύπας το Digitech DigiDelay για να είσαι καλυμένος απο όλα τα delay;Έχει φυσικά και reverse που θες. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει είναι να παίζει τις επαναλήψεις ανάποδα.Αν με τον όρο real time εννοείς να παίζεις μια νότα στην κιθάρα και να ακούγεται από τον ενισχυτή ανάποδα ταυτόχρονα δεν το κάνει.Νομίζω αυτό γίνεται μόνο με Μidi μαγνήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DigiDelay ΔΑΓΚΩΤΟ, είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ delay!!!

Έχει:

Digital delay έως 4sec

Εξομείωση (γαμάτη) από αναλογικό delay

Delay με modulation (με συγκεκριμένη ρύθμιση μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν πετάλι chorus)

Reverse delay και

Loop με δυνατότητα overdub (4sec)

 

Επειδή πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα το reverse θα το βαρεθείς και θα το χρησιμοποιείς από λίγο έως καθόλου, πάρε το Digidelay για να έχεις ένα allaround πεταλάκι ...

 

Πάρτο και θα με/μας θυμηθείς ;)

 

ΥΓ και βέβαια μη διανοηθείς να δώσεις πάνω από 80¤ για αυτό το πετάλι γιατί ΤΟΣΟ είναι η τιμή του κανονικά και όχι ΟΣΟ θέλουν να το πουλάνε στην Ελλάδα... :twisted:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το reverse παίξιμο θα το βαρεθείς γι' αυτό επέλεξε ένα πετάλι που να σου προσφαίρει και κάτι παραπάνω.

Κάνε ένα κόπο και ρίξε μια ματία και σε αυτό http://www.line6.com/tonecore/echoPark.html

όπως και στο μεγάλο αδελφάκι του το DL4. Εκτός από την Reverse ικανότητα έχουν και ένα πολύ καλό Swell (κάτι σαν Auto-Volume με Echo). Σαφώς πιο ακριβά, αλλά αξίζουν προσοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DigiDelay ΔΑΓΚΩΤΟ' date=' είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ delay!!!

Έχει:

Digital delay έως 4sec

Εξομείωση (γαμάτη) από αναλογικό delay

Delay με modulation (με συγκεκριμένη ρύθμιση μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν πετάλι chorus)

Reverse delay και

Loop με δυνατότητα overdub (4sec)

 

Επειδή πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα το reverse θα το βαρεθείς και θα το χρησιμοποιείς από λίγο έως καθόλου, πάρε το Digidelay για να έχεις ένα allaround πεταλάκι ...

 

Πάρτο και θα με/μας θυμηθείς ;)

 

ΥΓ και βέβαια μη διανοηθείς να δώσεις πάνω από 80¤ για αυτό το πετάλι γιατί ΤΟΣΟ είναι η τιμή του κανονικά και όχι ΟΣΟ θέλουν να το πουλάνε στην Ελλάδα... :twisted:[/quote']

 

Α ωραιά αξίζει η υπομονή που κάνω για να έρθει απο Θωμά.Το DigiDelay ήταν το μόνο που δεν το είχαν stock :evil: αλλά λέω τόσο καλά λόγια λένε θα περιμένω

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Digidelay έχει γίνει το αγαπημένο μου πετάλι-παιχνίδι :D

Έχει φοβερές δυνατότητες πραγματικά!

Δύο μειονεκτήματα που θέλω να αναφέρω είναι:

1) Είναι ασύμφορο να το χρησιμοποιήσεις αν δεν έχεις τροφοδοτικό γιατί τρώει μια μπαταρία για πλάκα σε καμιά ωρίτσα... (Συνιστώ το 1 spot)

2) Για αυτούς που έχουν κόλλημα με το συγχρονισμένο τέμπο στο delay (Tap tempo): είναι λίγο σπάσιμο το γεγονός ότι για να ενεργοποιήσεις και να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία αυτή χρειάζεται συνεχές πάτημα για 3sec. Εμένα αρχικά μου την έσπαγε πολύ αυτό, αλλά το συνήθισα...

 

Σκέφτομαι μάλιστα να παραγγείλω και δεύτερο, έτσι ώστε το ένα να το έχω μόνιμα ρυθμισμένο σε μικρή ταχύτητα (slap back) και το δεύτερο για τις υπόλοιπες λειτουργίες (analog delay, looping κλπ...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσουμε να κατηγοριοποιούμε και τους gear freak σε delay freak,chorus freak klp klp Οπότε είσαι στην delay freak κατηγορία υποθέτω :D Μην νομίζεις το ίδιο νιώθω για το phaser :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε :lol:

Η αλήθεια είναι ότι μου λείπει ένα phaser... Στην επόμενη παραγγελία από τα ... ξένα μάλλον θα "χτυπήσω" ένα phaser-άκι μαζί με το Volume pedal της Ernie Ball :D

 

YΓ: janick ήμουν Θεσ/κη το 3ήμερο αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να έρθω να σας δω... :(

Ίσως μια άλλη φορά!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου