Προς το περιεχόμενο

ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ LIVE ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ.


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ηχογραφούμε live στο μαγαζί που θα παίξουμε.

Έχω στήσει στο μαγαζί 2 πυκνωτικά C-2 Behringer σε απόσταση περίπου 2,5μ απο τα ηχεία του μαγαζιού και περίπου 4μ απο τη σκηνη. Τα ηχεία του μαγαζιού είναι περίπου 70εκ μπροστά απο το stage και περίπου στα 3,5μ ύψος. Τα μικρόφωνα θα πάνε στην Edirol UA-4FX και αυτή στο λαπτοπ!(p8400 2,24GHz, 4GB ram, 320GB HD)

Έχω στο laptop το καινούργιο Reaper για να γράψω απευθείας εκεί αλλά έχω και το -περισσότερο για βίντεο- Sony Vegas Platinum 9.

Ακούω προτάσεις.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς ηχογραφήσαμε το λαιβ με την τελική μίξη (output) από την κονσόλα στο input της κάρτας ήχου... το πρόβλημα που παρατήρησα είναι πως ήταν πολύ ψιλά οι φωνές οπότε καλύτερα θα ήταν να βάλεις την φωνή σε ξεχωριστό κανάλι για να μπορείς να την πειράξεις μετά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν πολύ καλό αυτό αλλά η κονσόλα εκεί είναι μία Yamaha και.... δεν την εμπιστεύομαι και τόσο, ειδικά σε σχέση με αυτό που ακούς live και αυτό που βγαίνει στο PFL στα ακουστικα. Πάντως έχω δώσει κλίση στα μικρόφωνα να παίρνουν μεταξύ ηχείων και stage.

Την τελευταία φορά που γράψαμε έτσι, μπούκοναν λίγο τα μπάσα. Πως μπορώ να τα κόψω στο input και όχι στο edit?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ένα είναι να συνδέσεις πρώτα τα μικρόφωνα με ένα eq και μετά με την κάρτα ήχου...  από ότι βλέπω η κάρτα έχει πάνω κάτι σαν eq οπότε δοκίμασε το με αυτό. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις pop up filters τα οποία θα κόψουν κάποια λίγα πραγματάκια...http://www.thomann.de/gr/km_23966_plopkiller_xl.htm (αν τα βιάζεσαι και ελλάδα κάπου τόσο έχουν)

να κοιτάξεις μήπως βρεις και έναν μίκτη δανεικό οπότε συνδέεις τα μικρόφωνα στον μίκτη, από τον μίκτη στην κάρτα ήχου και από την κάρτα ήχου στο pc...

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και μετά από μία μεγάααααλη βραδιά....

Καλημέρα!

Χθές γράψαμε τελικά το (Α)Live με τις ρυθμίσεις για τα μικρόφωνα να έχουν γίνει απο την κάρτα ήχου, αν και δεν μου έδινε μόνιτορ απο το Reaper στα ακουστικά, παρα μόνο έπρεπε να γράψω μικρά μέρη στο sound-check και μετά να τα ακούω (δεν ξέρω γιατι????).

Πάντως όλα πήγαν καλά, η κάρτα δούλεψε καλά με τα "φτηνά" μικρόφωνα της Behringer, χωρίς να έχω τον παραμικρό θόρυβο και το laptop όπως το περίμενα, άψογο.

Το μόνο πρόβλημα ήταν σε κάποια σημεία, ο ηχολήπτης-ιδιοκτήτης, ο ιδιοκτήτης- και ηχοληπτης, πρέπει να έπαιζε με το eq με αποτέλεσμα κάποια κομμάτια να γραφτούν με λίγο μπουκομένα μπάσσα.

Ευτυχός ήταν μικρό το κακό. Και τέλος δεν μπόρεσα να αποφύγω, εφόσων έγραψα με μικρόφωνα, το room effect του μαγαζιού.

Παραθέτω ένα δείγμα και ακούω γνώμες. (για την ηχογράφηση ;D )

RoxxStarZ-Detroit_Rock_City.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sats μπραβο, ωραιο ακουγεται το γραψιμο και αρκετα καθαρο για live εξωτερικη. Τα τυμπανα και ειδικα η κασα μια χαρουλα. Η κιθαρα ηθελε λιιιιιγο πανω

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ΝΑΙ!!! Ακούγετε και η μπότα καλά? Χαίρομαι, γιατί μόνο απο το laptop άκουσα μεχρι στιγμής, ακόμα δεν το έχω πάρει σπίτι.

Πάντως τα μικρόφωνα με το καλώδιο είναι κάτω, αν θέλεις το βράδυ μπορείς να γράψεις.

Η κιθαρα ηθελε λιιιιιγο πανω

Τάσος at FOH ;D ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε και με dynamic την επόμενη φορά... Το ξέρω πως δεν είναι το πιο ενδεδειγμένο αλλά έχουν πιο round ήχο και πιάνουν πολλές συχνότητες... σου βάζω το αποτέλεσμα από το δικό μας λάιβ με τον ήχο από την κονσόλα...

η καλύτερη λύση για εμένα είναι

http://www.thomann.de/gr/phonic_phhb18fw_helix_board_mk_ii.htm

που στην ουσία μιξάρεις τα πάντα

(μία πιο φθηνή λύση είναι http://www.thomann.de/gr/yamaha_mw12cx.htm

αν και κάπου είχα βρει και το μοντέλο της yamaha με τα 16 κανάλια δεν θυμάμαι που όμως)

και πολλοί μου έχουν πει για αυτο:

http://www.thomann.de/gr/zoom_hd16cd.htm

29_-_nib.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου