Προς το περιεχόμενο

schematics boogie bogner και χειροποιητοι ενισχυτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να ρωτήσω άμα ;ξέρει κανεις για τα shematics που κυκλοφορούνε στο net. έχω αρκετά. θα μπορούσα να τα παρέχω σε οποιον θέλει. έχω από bogner, mesa, soldano. έχει κανεις εμπειρία? αξίζουνε? ένας ηλεκτρονικός που κάνει αυτή τh δουλειά θα καταλάβεi άμα υπάρχουνε λάθη η αν είναι αυθεντικά?εχει κανεις σας εμπειρία από χειροποίητα preamp η power amps? αξίζουνε? συγνωμη για όλες αυτές τις ερώτησης.

ευχάριστω προκαταβολικά,

κωστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα βάση δουλευουν τα σχέδια αυτά. Κατασκευαζουμε με εναν ηλεκτρονικό τον προενισχυτή του Mesa Boogie Dual Channel (οχι τον τελικο) και σε αυτο που έχουμε δυσκολευτει είναι στην εύρεση των ακριβών υλικών που λέει το σχέδιο. Δλδ οταν σου λεει 3 nF πυκνωτή (στα 400 βοτλ) και δεν βρίσκεις μπορει να υπάρξει πρόβλημα οταν αυτός βρίσκεται στα 2 κανάλια της παραμορφωσης. Εγω πχ σε Θεσσαλονίκη και Κέρκυρα δεν έχω βρει τέτοιον παρα μονο 2,7 και 3,9. Απο τα 3 σε 2,7 εντάξει ειναι μικρή η ανοχή αλλα μπορει να σου τυχει κατι παρόμοιο που θα έχεις μεγάλες αποκλίσεις. Και όλα αυτα συμβαινουν επειδή κανένας σχεδον πια δεν ασχολείται με τέτοιες κατασκευές με αποτέλεσμα να ζητας τετοια υλικά σε καταστήματα ηλεκτρονικών και να σε κοιτάνε σαν εξωγήινο. Πάντως για έναν ηλεκτρονικο με πειρα στις λυχνίες δεν θα έχει προβλημα να δει αν υπάρχει καποιο προβλημα στο σχέδιο και γενικά στο να το κατασκευάσει. Επίσης μπορεις να κάνεις και βελτιώσεις πάνω στο σχέδιο όταν το σηκώνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που έχουμε δυσκολευτει είναι στην εύρεση των ακριβών υλικών που λέει το σχέδιο.

Eμ, αυτο ειναι το θεμα, αν βαλεις φτηνοτερα εξαρτηματα (μαλλον) δεν θα ακουγεται οπως ο αυθεντικος, αν βαλεις ακριβοτερα (λογικα) θα κοστισει περισσοτερο απο τον αυθεντικο χωρις να εχει μεταπωλητικη αξια. Δεν προκειται να βρεις ολα τα εξαρτηματα απο το ιδιο καταστημα, θα πληρωσεις μεταφορικα σε πολλους, θα πληρωσεις (αδρα φανταζομαι) ηλεκτρονικο για να τον συναρμολογησει χωρις να μπορεις να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα. Δεν ειναι partscaster ο ενισχυτης :).

Εγω καποια στιγμη θα αγορασω ενα <a href="http://www.musikding.de/product_info.php/info/p1205_Kit-Madamp-A15Mk2-deluxe.html">κιτ με οδηγιες[/url] το οποιο προφανως θα εχει τα φθηνοτερα εξαρτηματα που... υπαρχουν αλλα τα specs του ειναι πραγματικα απαιχτα για τα 280 ευρω που κοστιζει. Σιγουρα μαθαινεις μερικα βασικα για τους ενισχυτες (30 σελιδες οδηγιες εχει), περνας μερικα δημιουργικα απογευματα και μπορεις να πειραματιζεσαι και να τον βελτιωνεις σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θυμάμαι ένα φίλο μου που τον συναντούσα σε ένα studio που πήγαινα χρονια, που είχε ένα preamp και ένα τελικό ο οποιος ήταν custom φτιαγμένος από κάποιο ηλεκτρονικό που έκανε αυτή τι δουλειά ( αντέγραφε dld από αλλα schematics ) και από ότι μου έλεγε ήταν παρα πολύ καλο το αποτέλεσμα πολύ κοντά στο πραγματικό αν όχι καλύτερο και με 500-700 euro και τα δυο. 700 euro για ένα καλο preamp είναι φτηνά, ποσο μάλλον για preap και τελικό....dld δεν νομίζω να είναι πολλά λεφτά πχ, 1500euro για να φτιάξεις ένα boogie power amp 90-90 η 100-100 και ένα fish τις μπόγκνερ η ένα 580 τις engl. μάλλον πολύ λίγα λεφτά είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τοσο η ποιότητα υλικών αλλα το οτι δεν βρίσκεις καν τις συγκεκριμένες τιμές υλικών που σου λέει!(τουλαχιστον εγώ)  :P Και μην νομίζεις οτι η καλη ποιότητα υλικών μεγαλώνει πολύ το κόστος. Εγω για τον αυτοσχεδιο Mesa Boogie Preamp έχω πληρώσει προς το παρον 110 ευρώ μαζι με το τροφοδοτικο (που σηκώνει και τελικο ενισχυτη με 2 EL84) αλλά χωρις τις λυχνιες (έχω βρει απο αλλου). Ε αντε πες 170 με 3 καλες ECC83/12AX7.. Στον θωμά κάνει 1650 ευρώ ( ο stereo βεβαια)... :P Ποσο να ανεβει η ποιοτητα υλικών δλδ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιο preamp μιλάς? dld πιο αντιγραφής και πιο power amp? τα εχεις έτοιμα και ο ήχος μοιάζει με το πραγματικο?

ναι οκ καταλαβα. σε τι σταδιο εισαι? δλδ το κοστος θα μπορεσεις με σιγορια να το πεις μονο οταν θα εχεις τελιωσει και πρεπει να δεις και ποσο κοντα ειναι ο ηχος στον αληθινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο καιρό θα ειναι έτοιμος. Εχουν βγει όλα τα τυπωμένα και ειμαστε στο σταδιο της συναρμολόγησης. Οπότε επιπλεον κοστος δεν προκειται να υπάρξει. Για τον ήχο θα τον διαπιστώσουμε όταν θα συναρμολογηθει πλήρως αλλα ειμαι αισιοδοξος και πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλός. Το μονο κολλημα ειναι αυτο απο ανάφερα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω και εγώ θα σου παίξω ακριβώς το clip που μου exeis δόση με τον recto τις boogie που είναι ουσιαστικά ο dual rectifier σε rack να τα συγκρίνουμε...εγώ θέλω να φτιάξω τον fish τις μπόγκνερ γαμώτο το θέλω παρα πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για case τι θα βάλεις? dld εξωτερικά πως θα είναι και πως θα το κατασκευάσεις? εξής καμια photo από το ήδη υπάρχον project να δω σε τι στάδια βρίσκεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου