Προς το περιεχόμενο

Δικηγόρος και μαθηματικός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δικηγορος με μαθηματικο μυαλό?Με αλγοριθμους παίρνεις δίκες?Ατατατα :P

 

βασικά η δικηγορία δεν έχει καμμία σχέση με την 3 ΔΕΣΜΗ είναι καθαρά μαθηματική επιστήμη . Ψυχρή λογική.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά η δικηγορία δεν έχει καμμία σχέση με την 3 ΔΕΣΜΗ είναι καθαρά μαθηματική επιστήμη . Ψυχρή λογική.

 

Οχι δα! Πρωτον εχει σχεση ( και μεγαλη) με την 3η ΔΕΣΜΗ γιατι εκει ειναι εντεταγμενη :) Αλλιως θα την εβαζαν στην 1η ΔΕΣΜΗ η στην 2η στους ιατρους.

 

Εξω η πλακα... Αν ας πουμε θεωρησουμε οτι υπαρχουν τα αντιθετα των πραγματων (ασπρο/μαυρο, ζεστο/κρυο κλπ) η νομικη ειναι κατι σαν το αντιθετο των μαθηματικων...

 

Στα μαθηματικα δεν υπαρχουν ψεματα, ουτε μπλοφες, ουτε μπορεις να αποκρυψεις ξερω γω μια τετραγωνικη ριζα.

Ουτε να επικαλεστεις ενα παραθυρακι τυπου: πρεπει να δεχτειτε τον θεωρημα μου ως σωστο, γιατι δεν ασκησατε το δικαιωμα ενστασης σας εντος προθεσμιας.

Ουτε μπορεις να παρεις αναβολη (μην μου απορριψετε σημερα το θεωρημα, δεν αδειαζω, ως μαθηματικος ζητω αναβολη 1 μηνα να το δειτε τοτε).

Ουτε μπορει να μην γινει δεκτο ενα αποδεικτικο γιατι ξερω γω δεν ειχε ενταλμα ο μαθηματικος που εψαξε και το βρηκε.

Το αν ορκιστεις η οχι στο Ευαγγελιο η στο Συνταγμα οτι το μαθηματικο σου θεωρημα ειναι η οχι σωστο παιζει μηδενικο ρολο στο γεγονος.

Το αν σου αρεσουν οι φατσες αυτων που κρινουν την ορθοτητα της αποδειξης ενος θεωρηματος σου (πχ οι ενορκοι σα να λεμε), παιζει επισης μηδενικο ρολο στο αν ισχυει η οχι. 

Επισης, τα μαθηματικα ειναι δωρεαν. Δεν πληρωνεις 3 cent για καθε παρασταση/παρουσια του τελεστη της προσθεσης στο χαρτι σου στο συλλογο μαθηματικων.

Ουτε φορωντας το καλο σου σακακι, η το ασπρο περουκινι η την ειδικη μαυρη τηβενο αλλαζει κατι στην εκβαση μιας αποδειξης ενος θεωρηματος.

Ουτε αν εισαι κεκες μειωνεται η μαθηματικη σου δεινοτητα.

Ουτε αν αργησες.

Ουτε αν κοιμασαι με τον δικαστη.

Ουτε αν διωκεσαι ποινικα.

Βασικα ακομα και πολλα λεφτα αν εχεις να δωσεις για να λαδωσεις εναν αξιολογητη μαθηματικων θεωρηματων με τιποτα δεν μπορει να αλλοιωσεις τους φυσικους νομους και ξαφνικα να αποφασιστει οτι το θεωρημα σου ισχυει.

Ουτε μπορεις να εχεις ασυλια στην καταρριψη μαθηματικων σου θεωρηματων επειδη εισαι βουλευτης.

Μπορεις να εισαι 5 χρονων η 100, με η χωρις πτυχιο για να κανεις την συνεισφορα σου, δεν απαιτειται επισημη εγγραφη στον Μαθηματικο Συλλογο Αθηνων για να εχεις τετοιο δικαιωμα.

Επισης οι Μαθηματικοι Αθηνας μπορουν να εφευρισκουν οτι θελουν ακομα και στην Θεσ/κη χωρις την αδεια του Συλλογου τους.

Και επισης, τα μαθηματικα ισχυουν και σημερα και χθες ανεξαρτητα κοινωνικων συμβασεων, κρατων, εποχων κλπ πραγμα που στην Νομικη δεν παιζει. Η ανθρωποφαγια μπορει να επιτρεπεται καπου, η διπλογαμια καπου αλλου, η αγοροπωλησια σκλαβων, ενω αλλου και αλλοτε οχι.

Απαξ και κατι ισχυει στα Μαθηματικα, ισχυει. Ανεξαρτητως τοπου, χρονου, κοινωνιας. Και σε παπυρο του -10.000 πΧ να το εχει γραψει ισχυει ακριβως το ιδιο και σημερα.

Δεν χρειαζεσαι παραβολο για να προσθεσεις μερικους αριθμους.

Δεν χρειαζεσαι υποχρεωτικη παρουσια "επισημου" "πιστοποιημενου" μαθηματικου πουθενα, για να ασκεις το "αθλημα" των μαθηματικων.

Οι νομοι ειναι κατασκευασματα των ανθρωπων (γιαυτο και δεν εχουν και διαχρονικη αξια). Οι μαθηματικοι νομοι ομως οχι. Υπηρχαν εκει απο πριν απο μας και μετα απο μας.

Δυο μαθηματικοι νομοι δεν μπορουν να ειναι αντικρουομενοι και να επαφιεται σε μας ποιον θα διαλεξουμε. Ο ενας απο τους δυο ειναι σιγουρα λαθος. Στη νομικη αυτο δεν ειναι τοσο απολυτο και εξαρταται απο ανθρωπινη ερμηνεια.

Δεν μπορεις να εκβιασεις πχ μια γιαγια στον Εβρο με εκφρασεις τυπου: Αν δεν παραιτηθεις του δικαιωματος σου πανω στο οικοπεδο θα σε τυλιξω σε μια διοφαντικη εξισωση που θα σου παρει 20 χρονια να ξεμπλεξεις μαζι της.

Οσες αγωγες και να κανεις εναντιον ενος μαθηματικου αξιωματος, ο,τι ασφαλιστικα μετρα και να ζητησεις αυτο θα συνεχισει να ισχυει αγνοωντας σε επιδεικτικα.

 

Η υπαρξη των μαθηματικων εκφραζει την αναγκη του ανθρωπου να καταλαβει τις αρχες που διεπουν το συμπαν (που ειναι κατι ψαρωτικο σαν στοχος). Η χρηση των δικηγορων αποδεικνυει την αδυναμια των ανθρωπων να καταλαβουν/συμβιωσουν με ο,τιδηποτε εμψυχο η αψυχο γυρω τους (που ειναι πολυ ταπεινο και υποτιμητικο ως κατασταση).

 

Και αν και αχτενιστοι και αξυριστοι, ειναι γενικα και ομορφοτεροι αντρες απο τους δικηγορους/δικαστες.

 

Βασικα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΝΟΜΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω επισης οτι το γεγονος οτι εγω δεν βλεπω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ομοιοτητα μεταξυ Δικηγοριας/Νομικης και Μαθηματικων, ενω εσυ τα βλεπεις ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ (και τα δυο βασιζονται στην ψυχρη λογικη), δειχνει μανι-μανι και τις χαοτικες διαφορες των δυο αυτων κοσμων.  ;D

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις δουλειες και αυτα, ειχα καιρο να γραψω :)

 

Φίλε evris, αν το έγραψες "από μυαλού σου" και δεν το βρήκες κάπου έτοιμο, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.

Αν είχα καπέλο θα το έβγαζα και αν ήμουν μπροστά σου θα υποκλινόμουν.

Έγραψες απλά την διαφορά της πραγματικής επιστήμης με τα υπόλοιπα .... αποτέτοια ...

(ψάχνω και δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη).

 

(ΝΑΙ ήμουν και εγώ Α-δεσμίτης, φαίνεται από την ορθογραφία μου άλλωστε...)

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε evris, αν το έγραψες "από μυαλού σου" και δεν το βρήκες κάπου έτοιμο, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.

Αν είχα καπέλο θα το έβγαζα και αν ήμουν μπροστά σου θα υποκλινόμουν.

Έγραψες απλά την διαφορά της πραγματικής επιστήμης με τα υπόλοιπα .... αποτέτοια ...

(ψάχνω και δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη).

 

(ΝΑΙ ήμουν και εγώ Α-δεσμίτης, φαίνεται από την ορθογραφία μου άλλωστε...)

 

Τι εννοεις απο μυαλου μου? Αν ειναι, ας πουμε original as compared to copy/paste?

Ειναι πρωτογενης "δημιουργια".

By the way, αν ηταν εργο, θα το κατετασα στα ντοκιμαντερ  ;D

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου