Προς το περιεχόμενο

alesis multimix 8 firewire,cubaseLE,Windows vista


gemini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..μολις καταφερα να συνδεσω την παραπανω καρτα-κονσολα ηχου.δεν εχω ιδεα απο cubase LE,και το pc εχει windows vista..θα ηθελα να παρακαλεσω αν καποιος ξερει,και εχει ορεξη να μου υποδειξει βημα-βημα,τι πρεπει να κανω για να ξεκινησω ηχογραφηση.(κιθαρα+πεταλιερα,αρμονιο,μπασο,ρυθμους).μιλαμε παντα για εσωτερικη ηχογραφηση(εκτος το τραγουδι) ???ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Έχω την ξαδερφούλα της! Την alesis MultiMix 16 USB 2.0. Η διαδικασία εγγραφής λογικά θα είναι η ίδια!

Λοιπόν:

Αφού κάνεις εγκατάσταση τους drivers και το Cubase, ξεκινάει το "παιχνίδι"!

Άνοιξε ένα νέο project με 4 ΜΟΝΟ και 2 STEREO κανάλια (αν δεν ξέρεις πως το κάνεις στείλε μου να σου πω). Έπειτα πήγανε στο Devise --> Devise Setup  --> VST Audio System και επέλεξε για ASIO driver την κονσόλα.

Έπειτα πήγανε Devise --> VST Connection (ή πάτα απλά το F4) και στο παραθυράκι που άνοιξε επέλεξε τα κανάλια που θες της κονσόλας.

Τώρα είσαι έτοιμος για εγγραφή! (αν θες να ακούς το τι γράφετε, μην ξεχάσεις να πατήσεις το μικρό κουμπάκι με το μεγαφωνάκι = monitor)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου