Προς το περιεχόμενο

Nova Delay or Boss DD-20..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-- Σίγουρα θα φάω ξύλο γιατί το θέμα με τα delay εχει συζητηθεί αρκετά -- :-X

 

Nova Delay or Boss DD-20..

 

Υπάρχει ανάγκη επέκτασης των live δυνατοτήτων μου οπότε δίνω ή έχω δώσει ότι έχω και ψάχνω για κάτι καλύτερο απο DD-5,6,7 τα οποία και έλιωσα ...τα οποία για 100 λόγους τα θεωρώ καταπληκτικά...

 

Εχω καταλήξει στα 2 παραπάνω λόγω preset,tap tempo function,analog/tape simulation κυρίως...

 

Αποζητώ βασικα ευκολία χρήσης και καλό ήχο ,απ όλα παίζω ,καθαρα βρώμικα,metal ,blues,rock,funk,pop,gothic ότι να'ναι....(κουλός είμαι ,strats έχω,με το delay κρύβω και πολλές αδυναμίες,περαν της ηχητικής ευχαρίστησης...)

 

Το DD20 το έχω δοκιμάσει σχετικά λίγο το ND καθόλου ,θα γίνει και αυτό...

Απευθύνομαι σε κατόχους ή πρώην κατόχους των δύο παραπάνω προιόντων ή το βέλτιστο θα ήταν κάποιος να τα είχε και τα δύο οπότε you are my man...(όχι σε youtubers)

 

-Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που σας ενθουσίασαν κατα την χρήση...

-Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που σας έσπασαν τα νεύρα...

-Ποιότητα ήχου / συνεργασία με άλλα stompboxes ...?

-Ανταποκρίνονται σε έντονες/δύσκολες live καταστάσεις...? (που είναι το preset που θέλω,on the fly tap για να προλάβω τον drummer,γρήγορη αλλαγή ρυθμίσεων σε stored presets γιατι όταν τα' φτιαχνα είχα το Chivas παρέα) ... γιατί το έξυπνο και ποιοτικό πετάλι εκεί φαίνεται....Η αναγνωση των manual έλυσε απορίες αλλα απο την θεωρία στην πράξη η απόσταση είναι μεγάλη..

-Γενικές παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες ,κάθε μυαλό/αυτί θα έχει σκεφτεί/προσέξει διάφορα σχετικά με την χρήση τους (τί θα ήθελα ,τί δεν χρειάζεται,αχ και να'χα και αυτό κλπ κλπ κλπ...)

 

Σας ευχαριστώ.

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω θα σου γραψω δε θα σου δωσω λινκ...

Ειχα το DD-20 για αρκετο καιρο...εξαιρετικο πεταλι...πααααρα πολλες δυνατοτητες και ακομα περισσοτερες επιλογες.Αν εισαι τυπος που γουστρει πολυ το ντιλευ θα το λατρεψεις σιγουρα.Ειδικα σε λαιβ σε βολευει πολυ.Ειναι γνωστο boss aka built like a tank.Τιποτα δε μου εσπασε τα νευρα απλως χρησιμοποιοσα μονο την επιλογη "digital" οποτε καλυφθηκα με ενα DD-3.Να ξερεις παντως οτι και οι υπολοιπες επιλογες ειναι αξιολογοτατες(ειδικα το tape+modulation).To χρησιμοποιουσα στο effects loop του ενισχυτη μου χωρις προβλημα.Σε λαιβ σε βγαζει ανετοτατα...Μπορεις να χρησιμοποιεις το δεξι πενταλ για να αλλαζεις τα πρισετ και να βαλεις και ενα ταπ τεμπο σε ειδικη υποδοχη που εχει...η να χρησιμοποιεις το πενταλ ως ταπ-τεμπο.Ειναι ρυθμιζομενο.Το Nova δε το εχω ακουσει ποτε,εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα κατ'εμε ενδυκνεται κυριως για χρηση σε στουντιο...τουλαχιστον εμενα δε μου φαινεται τοσο στιβαρο...

 

DD-20 λοιπον

Αυτα απο μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε παιδιά αλλά θεώρησα λογικό να γίνω λίγο ποιό συγκεκριμένος....

Το θέμα καρμπόν αφορά μόνο τον τίτλο...

Τα ουσιαστικά post στο θέμα του link που όλοι έχουμε δεί είναι 2 ( bloody_sunday & zestair)...

δεν θέλω links ,για προσωπικές εμπειρίες ρωτάω επι συγκεκριμένων πραγμάτων....

 

"σε 1 εξάμηνο όλο και κάποιος θα το έχει αγοράσει" λέω απο μέσα μου....

 

Thanks again....

 

-- blackie μου απάντησες αυτό ακριβώς που ήθελα σχετικά με το DD20--

 

 

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα οποία για 100 λόγους τα θεωρώ καταπληκτικά...

 

το ιδιο & περισσοτερο καταπληκτικο ειναι και το DD20,stick with BOSS mate! ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου γραψω δε θα σου δωσω λινκ...

Ειχα το DD-20 για αρκετο καιρο...εξαιρετικο πεταλι...πααααρα πολλες δυνατοτητες και ακομα περισσοτερες επιλογες.Αν εισαι τυπος που γουστρει πολυ το ντιλευ θα το λατρεψεις σιγουρα.Ειδικα σε λαιβ σε βολευει πολυ.Ειναι γνωστο boss aka built like a tank.Τιποτα δε μου εσπασε τα νευρα απλως χρησιμοποιοσα μονο την επιλογη "digital" οποτε καλυφθηκα με ενα DD-3.Να ξερεις παντως οτι και οι υπολοιπες επιλογες ειναι αξιολογοτατες(ειδικα το tape+modulation).To χρησιμοποιουσα στο effects loop του ενισχυτη μου χωρις προβλημα.Σε λαιβ σε βγαζει ανετοτατα...Μπορεις να χρησιμοποιεις το δεξι πενταλ για να αλλαζεις τα πρισετ και να βαλεις και ενα ταπ τεμπο σε ειδικη υποδοχη που εχει...η να χρησιμοποιεις το πενταλ ως ταπ-τεμπο.Ειναι ρυθμιζομενο.Το Nova δε το εχω ακουσει ποτε,εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα κατ'εμε ενδυκνεται κυριως για χρηση σε στουντιο...τουλαχιστον εμενα δε μου φαινεται τοσο στιβαρο...

 

DD-20 λοιπον

Αυτα απο μενα...

 

+2112 απο μενα!

επισης να προσθεσω οτι ειναι πανευκολο στο να το ρυθμισεις!

εγω εκανα κ τα 5πρεσετσ σε 10 λεπτα....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν οι προηγουμενοι ηταν κατοχοι και των δυο πεταλιων, ωστε να βγει συμπερασμα προτιμησης του ενος απτα δυο. Εγω παντως ειμαι κατοχος του nova delay. Εχω να πω οτι λεν και για το boss. Απολυτως αξιοπιστο, πανευκολο και με πολλες επιλογες (οπως ,ειμαι σιγουρος, και το boss). Θα ελεγα οτι ειναι δυο (δικαιως) πολυ γνωστα πεταλια και η τελικη προτιμηση του ενος εγκειται στις μικρο-λεπτομερειες που θα παρατηρησεις ΕΣΥ δοκιμαζοντας τα και βεβαια στην εμφανιση. Κατα τ'αλλα δεν υπαρχει θεμα του να αποτελει ενα απτα δυο κακη επιλογη. Ειναι χιλιοδοκιμασμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστάω χρόνο στο Nova ...

.αλλά τα πρόβληματα είναι γνωστά στα μαγαζιά του κέντρου...

.θα πάω κουστουμαρισμένος καπάκι απο δουλειά μπάς και κερδίσω 5-10 λεπτά απομόνωσης....σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικες συντομες παρατηρησεις και για τα δυο:

 

Το DD20:

+η προσωμοιωση analog, tape delay μου ακουγονται πιο ζωντανες

+μερικοι διαστημικοι ηχοι

+δυνατοτητα recording (100sec)

+23 sec (!!!!!!!!!!!!!!!!) delay

+ δυνατοτητα ρυθμισης του modulation στο mod delay

 

- MONO 4 (+1) presets

 

Nova delay

+ καλυτερο digital delay

+ περισσοτερες μνημες

+ λειτουργια της tc electronic απευθειας απο το ακριβο 2290 για Dynamic delay οταν παιζεις οι επαναληψεις "σταματανε" και ειναι πιο δυνατες στις παυσεις του παιξιματος σου

+ πιο μικρο μεγεθος

 

- τροφοδοσια 12V

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου