Προς το περιεχόμενο

Beyerdynamic DT 770 PRO. Ποια να διαλέξω, 80 ohms ή 250 ohms ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Έχω την M audio fast track ultra η οποία έχει 2 εξόδους ακουστικών. Έχω λοιπόν τα ακουστικά Beyerdynamic DT 770 PRO και θέλω να πάρω άλλο ένα ζευγάρι τα ίδια. Το θέμα είναι η ένταση του ήχου στα ακουστικά ήταν πιο μεγάλη όταν τα έβαζα πριν στη κονσόλα, ενώ τώρα στη κάρτα δεν ακούγονται δυνατά.

  Είδα λοιπόν ότι τα παραπάνω ακουστικά βγαινουν με 80 ohms και 250 ohms. Η έξοδος των ακουστικών της καρτας λέει '' Working Range  24 to 600 ohms ''. Μήπως θα πρέπει να διαλέξω αυτά με τα περισσότερα ohms για να ακούγονται δυνατά όπως πριν ή με τα μικρότερα ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο μεγαλύτερη η ομική αντίσταση των ακουστικών, τόσο χαμηλότερα ακούγονται. Η διαφορά μεταξύ κονσόλας και κάρτας ήχου, είναι ότι η κονσόλα σου έχει μεγαλύτερη ισχύ στην ενίσχυση των ακουστικών, από ότι η κάρτα. Το ότι η κάρτα δουλεύει τα ακουστικά από τόσα εως τόσα ohm, απλά σου λέει ότι τα ακουστικά θα ακούγονται, δεν σου λέει όμως, πόσο δυνατά. Για περισσότερο γκάζι στα ακουστικά, θα πρέπει να πάρεις με μικρή ομική αντίσταση και εαν δεν σου είναι αρκετή, θα συνδέσεις και μία εξωτερική προενίσχυση ακουστικών.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλύτερη η ομική αντίσταση των ακουστικών, τόσο χαμηλότερα ακούγονται. Η διαφορά μεταξύ κονσόλας και κάρτας ήχου, είναι ότι η κονσόλα σου έχει μεγαλύτερη ισχύ στην ενίσχυση των ακουστικών, από ότι η κάρτα. Το ότι η κάρτα δουλεύει τα ακουστικά από τόσα εως τόσα ohm, απλά σου λέει ότι τα ακουστικά θα ακούγονται, δεν σου λέει όμως, πόσο δυνατά. Για περισσότερο γκάζι στα ακουστικά, θα πρέπει να πάρεις με μικρή ομική αντίσταση και εαν δεν σου είναι αρκετή, θα συνδέσεις και μία εξωτερική προενίσχυση ακουστικών.

 

Εντάξει, σε ευχαριστώ audiobox !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Largo να διαλέξεις αυτά με την μικρή, τα DT 250 ohmsείναι υπερευαίσθητα,εκτός ότι θέλουν καλή προενίσχυση,έχω κάψει ήδη δύο ζευγάρια μέχρι που ανακάλυψα ότι έβγαλε κ με 80 ohms.. ;D

 

φιλικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάψες στα ακουστικά καίγονται, γιατί τα ohm τους είναι λίγα για την συγκεκριμένη προενίσχυση που συνδέονται, καθώς αυτή είναι πολύ δυνατή. Σκεφτήτε ότι υπάρχουν ακουστικά με 600 Ohm αντίσταση, για πολύ δυνατές και επαγγελματικές προενισχύσεις ακουστικών. Θα πρέπει να έχουμε υπόψιν μας, πόσο γκάζι έχει η έξοδος των ακουστικών μας, για το πόσα ohm ακουστικά θα βάλουμε. Συνήθως οι πολύ μικρές ομικές αντιστάσεις πχ. 80 ohm είναι χρήσιμες για ένα walkman ή mp3 player, καθώς αυτά δουλεύουν με μπαταρίες και έχουν χαμηλές εντάσεις στην έξοδο ακουστικών. Αν βάλεις τέτοια ακουστικά σε δυνατές προενισχύσεις, με το λίγο που θα ανοίγεις την ένταση θα ξεκουφαίνεσαι και φυσικά, με το γκάζι θα τα κάψεις. Αν τα ακουστικά που τυγχάνει να έχουμε δεν ταιριάζουν με την προενίσχυση μας, μπορούμε να κάνουμε μιά απλή πατέντα : μιά μικρή αντισταση στα ohm που θέλουμε, κολημένη εν σειρά στα ακουστικά θα αυξήσει τα ohm, ενώ  αν μπει παράλληλα θα ρίξει τα συνολικά ohm, όπως ακριβώς με τα ηχεία αν συνδεθούν παράλληλα ή εν σειρά. Εαν έχουμε ακουστικά με πολλά ohm, τότε μπορούμε άφοβα να συνδέσουμε 2-3-4 ή περισσότερα δια ζευγάρια στην ίδια υποδοχή (παράλληλα) και να δουλέψουν.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, τα κατάλαβα. Τώρα όμως που σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα ήχου και έχω βάλει στο μάτι τη Focusite saffire pro 40 , κοίταξα τα specifications στα headphones outputs αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια ακουστικά να διαλέξω αυτά με τα 80 ή τα 250 ohms ?

 

Headphone Outputs

 

• Frequency Response 20Hz-20KHz +/- 0.1dB

• SNR 109dB "A"

• DNR 109dB "A"

• Maximum Output into 32R +12.4dBu (+10.2dBV)

• Power into 32R 250mW

• Output Impedance < 7Ohms

• Load Impedance > 24Ohms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

για να μην ανοίγω νεο θέμα..

 

Άραγε ποσο χειρότερα είναι αυτά? http://www.thomann.de/gr/superlux_hd662_f.htm

 

από αυτά?  http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770_pro80_ohm.htm

 

Η χρήση που θα κάνω ειναι ηχογραφήσεις, φωνής, ακουστικών οργάνων, και φυσικά ζητάω

να μην περνάει τιποτα στο πυκνωτικό. Αξίζει η τοσο μεγαλη χρηματική διαφορά?

 

Δεν έχω την δυνατοτητα να ακουσω και τα δυο και να κρίνω οποτε βασιζομαι στην εμπειρία σας...

 

Ευχαριστω

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο μόνος στόχος σου είναι να κάνεις Monitoring όταν ηχογραφείς, τη βγάζεις και με τα φθηνά. Αν όμως θέλεις και μια άλλη reference άποψη όταν μιξάρεις, τότε πρέπει να πάρεις κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με τα ακριβά θα μπορώ να έχω κι μια δευτερη (αξιολογη) αποψη πέρα απο τα μονιτόρ μου δηλαδη?

Παρόλο που είναι κλειστού τυπου?

Οσον αφορά τον ήχο πιστευεις / ετε οτι και τα δυο απομονωνουν ικανοποιητικα τον ήχο ωστε να μην περνάει στο μικροφωνο?

 

(μονιτορ μου τα KRK ROKIT 6)

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε θα έχεις μια δεύτερη αξιόλογη άποψη με καλά ακουστικά, έστω και κλειστά. Επίσης όσα καλά ακουστικά έχω δοκιμάσει ήταν ικανοποιητικά στην απομόνωση, δεν πιστεύω ότι και τα φθηνά δε θα απομονώνουν, αλλά δεν μπορώ να το πω και 100% σίγουρα, κάθε μοντέλο είναι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου