Προς το περιεχόμενο

θελω ενισχυτη μονο για πεταλι distortion


JIM-ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ψαχνω για solid state ενισχυτη, με 12αρι ηχειο, πανω κατω 50 watt, με σκοπο να παιζει ωραια με το πεταλι της digitech, της σειρας hardwire: SC-2 valve distortion. Δεν με ενδιαφερει ο blues ηχος. Και βασικα τον θελω για χρηση σπιτιου.

 

Εχω στο μυαλο μου καποιους ενισχυτες, αλλα το κριτιριο μου δεν ειναι to βρωμικο καναλι τους, αλλα το καθαρο σε συνδιασμο με ενα καλο πεταλι distortion. Το να χει εφε δεν ειναι πρωτη προτερεοτητα.

 

Στο μυαλο μου εχω τους εξης:

Peavey bandit 112

Marshall MG50FX

Laney LX65R

Crate GT65.

 

Για τον Laney τι λετε? Μπορει να ειναι ισαξιος ή και καλυτερος για την δουλεια που θελω? Εναι με διαφορα ο πιο φθηνος. ή εχετε να προτεινεαι καποια αλλη λυση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΚΑλησπέρα, κάτι έχω ακούσει και για Randall ενισχυτές.

Αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει, μόνο ότι είναι αγγλικοί και βαρβάτοι :-\

 

Οι υπόλοιποι με περισσότερη εμπειρία ας αναφερθούν...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνω για solid state ενισχυτη, με 12αρι ηχειο, πανω κατω 50 watt, με σκοπο να παιζει ωραια με το πεταλι της digitech, της σειρας hardwire: SC-2 valve distortion. Δεν με ενδιαφερει ο blues ηχος. Και βασικα τον θελω για χρηση σπιτιου.

 

Εχω στο μυαλο μου καποιους ενισχυτες, αλλα το κριτιριο μου δεν ειναι to βρωμικο καναλι τους, αλλα το καθαρο σε συνδιασμο με ενα καλο πεταλι distortion. Το να χει εφε δεν ειναι πρωτη προτερεοτητα.

Με αυτά που γράφεις, μάλλον έναν λαμπάτο με λίγα watt θέλεις (π.χ. τον Blackheart Little Giant) γιατί δε νομίζω ότι με Marshall MG και Peavey Bandit μπορεί να βγει ήχος της προκοπής. :-\

 

Τέλος πάντων, αν για τους δικούς σου λόγους θέλεις solid state, θα πρότεινα να τσεκάρεις και τον Tech21 Trademark 60. Από τους καλύτερους solid state ενισχυτές που παίζουν στην αγορά κατά γενική ομολογία και μέσα στα specs που έθεσες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει οι randall να ειναι ποιοτικοι, αλλα θα πληρωσεις τα καναλια και την παραμορφωση τους, οπου ειναι πολυ καλη νομιζω. Γιατι να τα πληρωσω για να παιζω στο τελος με το πεταλακι μου? Ειναι ισως οι πιο ακρβοι και με διαφορά απο οσους ανεφερα για τα ιδια κυβικα. Δεν με ενδιαφερει αν εχουν λαμπατη προενισχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που γράφεις, μάλλον έναν λαμπάτο με λίγα watt θέλεις (π.χ. τον Blackheart Little Giant) γιατί δε νομίζω ότι με Marshall MG και Peavey Bandit μπορεί να βγει ήχος της προκοπής. :-\

 

Τέλος πάντων, αν για τους δικούς σου λόγους θέλεις solid state, θα πρότεινα να τσεκάρεις και τον Tech21 Trademark 60. Από τους καλύτερους solid state ενισχυτές που παίζουν στην αγορά κατά γενική ομολογία και μέσα στα specs που έθεσες.

 

Δεν θελω λαμπατο γιατι δεν προκειται να παιξω με την παραμορφωση τους. Θα παιξω με το πεταλι. Εχω ακουσει μερικους λαμπατους μεχρι 850 ευρω και η παραμορφωση ΔΕΝ μου αρεσε για το στυλ μου. Ετσι αν σε αυτους βαλω το πεταλι στα καθαρα, δεν εχω να κερδισω τιποτα σπουδαιο, ειδικα για μεσα στο σπιτι.

 

Σχετικα με τους Tech 21, μπορει να ειναι οι καλυτεροι αλλα δεν με βλεπω να δινω τοσα χρηματα για analogue modelling. Προτιμω να εχω ενα καλο καθαρο καναλι, καλη καμπινα και καλο ηχειο και οποτε γουσταρω βρισκω πεταλι με πολυ καλο και ποιοτικο ηχο. Παρεπιπτοντως το Valve distortion εχει poly kalo tono και χρεια 80s μεταλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν φαινεται να τον θελω τον ενισχυτη για να παιξω με μπαντα, χωρια που ειμαι αρχαριος "κιθαριστας". Γενικα παντως προτιμω την σταθεροτητα στην αποδοση και στην χαμηλη ενταση, την αξιοπιστια,  και το μηδενικο σερβισ των solid state για το στυλ κιθαρας που μου αρεσει (γεματη και κοφτερη παραμορφωση) Για πιο μπλουζ ή ηρεμες καταστασεις ενας λαμπατος εχει μεγαλη διαφορα απο το τρανζιστορ, ειδικα εχει που μπλεκεται ο σχετικα καθαρος ηχος με τον πιο βρωμικο. Εγω ομως δεν ψαχνω αυτο, ψαχνω ενα καλο κουτι για χρηση με πεταλια. Συμφωνω οτι με τους ενισχυτες που προανεφερα δεν θα παρω παραμοφωση "σωστη". Ειδικα ο laney εχει πιο crunch overdrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους ενισχυτές που αναφέρεις είναι ότι τα καθαρά τους είναι χάλια και ότι δεν θα αποτελέσουν καλή βάση για να ρίξεις πάνω πετάλια και να φτιάξεις τον ήχο σου. Δεν αναφέρομαι λοιπόν στο πόσο καλή παραμόρφωση δίνουν οι ενισχυτές, παρά μόνο στα καθαρά τους και τη συνολική ποιότητα του ήχου τους.

 

Απλά πρότεινα ένα εναλλακτικό σενάριο με τον μικρό λαμπάτο που (για σπίτι) θα έχει και ανθρώπινη ένταση, και πολύ καλά καθαρά και δεν πρόκειται να έχει το μπλουζιάρικο γρέζι που περιγράφεις μιας και για να το πιάσεις αυτό θα πρέπει να πιάσεις εντάσεις που δεν θα έλεγα... home-friendly. Ειδικά μάλιστα αν ο λαμπάτος έχει 12άρι μεγάφωνο!

 

Ξαναλέω ότι αν για τους δικούς σου λόγους θέλεις solid state υπάρχουν πολλές λύσεις. Όμως προσωπικά είμαι της άποψης ότι αυτές που αξίζουν και θα σου δώσουν καλό ήχο είναι αυτές που ανεβαίνουν σε τιμή.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη όλα τα παραπάνω, μπορεί κάποιος φίλος να έχει κάτι καλό να προτείνει που να ανταποκρίνεται σε αυτά που περιγράφεις! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστω alchemist. Αν ειναι οπως τα λες, πραγμα που μου φαινεται πολυ λογικο!, θελει σκεψη το πραγμα. Δυστυχως δεν εχω εμπειρια απο καθαρα με πεταλια με διαφορους ενισχυτες. Αυτο που ξερω ειναι οτι ο Laney lc 15 που εχω μαζι με το πεταλι ( οπου τα καθαρα του δεν ειναι τοσο καθαρα, εχει ενα καναλι) ακουγεται, εκ πρωτης οψεως τουλαχιστον, χειρωτερα απο Marshall 50dfx (στα καθαρα με το πεταλι). Επισης απο την συγκριση των 2 νομιζω οτι το 12 ιντσο ηχειο τοθ MG50 δινει αισθητα πιο γεματο ηχο απο το 10 ιντσα του laney. Μονο αυτη την μικρη εμπειρια εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100000000000000 στον alchemist

 

πολυ ωραιος ενισχυτης σε καθαρα που διαβασα προσφατα στο noiz τυχαια και πηγα και τον δοκιμασα και επαθα .....πλακα ειδικα και με την τιμη του 450 ευρω φουλ λαμπα ειναι ο kustom defender.εγω παντως θα τον τσιμπισω και επισης θα τον χρησημοποιησω με πεταλακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου