Προς το περιεχόμενο

Πως να μαθω φυσαρμονικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια φυσαρμονικα και την εχω παρατημενη επειδη ποτε δεν καταφερα να μαθω εστω και τα πολυ βασικα για να παιζω.......και δεν μπορεσα να βρω και κατι που να με βοηθησει στο youtube...υπαρχει καμια λυση? ουτε εχω και κανεναν γνωστο για να μου δειξει......φυσικα επειδη δεν εχω ιδεα....οποτε την πιανω ακουγομαι σαν""την Βουγιουκλακη" και οχι σαν τον  john Hooker.... ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ελεγα καιρο τωρα να το ανοιξω αυτο το θεμα, να μην το ανοιξω...

 

Κι αλλος ομοιοπαθης με τον φιλο zithon.

 

Eγω κατι (ελαχιστο) επαιζα στην φυσαρμονικα, αλλα απεχω (επιεικως) ετη φωτος απο το να ακουγομαι σαν τις φυσαρμονικες που ακουγα μικρος, δηλαδη καπως ετσι,

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=LwfmfMBLZiM&feature=related

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=zkOENTkk-9w

 

η σαν τον δωδεκαχρονο κυριο του βιντεο

 

 

(εντωμεταξυ δειτε στο 1:18 τον... Malmsteen της φυσαρμονικας!!!  ;D ;D ;D

Φιλε μου, αν ηταν να "pick each note separately" (και σιγα το μεγαλο κολπο Κολομβε) ας επαιζες... σαξοφωνο!  ;D)

 

Τωρα λιγα βιντεο που ειχα ψαξει στο youtube οταν ειχα παρει την φυσαρμονικα θυμαμαι δεν με ειχαν βοηθησει ιδιαιτερα... Κι ουτε εγω εχω καποιον γνωστο να μου δειξει...

Και ειδικα δεν μπορω να καταλαβω πως απο την διατονικη φυσαρμονικα (3 τετοιες εχω) μπορεις να βγαλεις χρωματικη κλιμακα, με ολα τα note bends κλπ.

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!!

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα λιγα βιντεο που ειχα ψαξει στο youtube οταν ειχα παρει την φυσαρμονικα θυμαμαι δεν με ειχαν βοηθησει ιδιαιτερα... Κι ουτε εγω εχω καποιον γνωστο να μου δειξει...

Και ειδικα δεν μπορω να καταλαβω πως απο την διατονικη φυσαρμονικα (3 τετοιες εχω) μπορεις να βγαλεις χρωματικη κλιμακα, με ολα τα note bends κλπ.

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!!

 

+1

και γω μια απο τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά σ΄αυτό το site. Στην αριστερή πλευρά της σελίδας θα βρεις πληροφορίες, ασκήσεις κ.τ.λ.

http://www.harmonicalessons.com/

 

Και ένα βίντεο με τον Magic Dick (άκου όνομα!) των J. Geils Band στο εξαιρετικό "Whammer Jammer".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπασχω και εγω.Εχω μια φυσαρμονικουλα και το μονο που εχω καταφερει ειναι να βγαλω ενα στανταρ μπλουζ ριφφ.

 

Και μιας και μιλαμε για φυσαρμονικες:

 

[flash=200,200]

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στο κλαμπ! Τολμω να πω οτι ξεκινησα να ασχολουμαι αλλα δεν με πολυκερδισε και το αφησα...Απο βιντεο και εγω δεν εβγαλα πολυ ακρη, ουτε μου εδειξε καποιος, καταφερα ομως απο το προαναφερθεν site να μαθω πεντε βασικα πραματα και να μπορω να παιξω καποια απλα κομματια σχετικα καθαρα (μαιρη χεντ ε λιτλ λαμπ, ια ια οοοο).

 

Απο μια διατονικη φυσαρμονικα μπορεις να βγαλεις τη χρωματικη κλιμακα κανοντας bend στις καταλληλες νοτες...την τεχνικη ομως δεν την κατεχω ιδιαιτερα καθοτι το μονο που καταφερα οποτε προσπαθουσα μερικα bends ηταν κατι περιεργοι ηχοι που καναν τα σκυλια της γειτονιας να γαβγιζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλοιώσεις βγαίνουν όπως είπε και ο odis απο bends χωρίς όμως να ακουστεί η διαδρομή του bend. Φυσικά επειδή τα bends στη φυσαρμόνικα γίνονται μόνο "προς τα κάτω" πρέπει να μελετήσει κανείς αρκετά τις κλίμακες. Αυτό θα είναι χρήσιμο για να συνηθίσει και το πώς να αναπνέει σωστά που παίζει τεράστιο ρόλο στην παραγωγή καλού ήχου. Η αναπνευστική τεχνική είναι ανάλογη με αυτή του τραγουδιού.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω λεω οτι παιζω αλλα τεσπα... :P

 

τη φυσαρμονικα για μενα, για να μπορεσεις να μαθεις πρεπει να την παρεις στα σοβαρα!

αλλα δυστηχος κανεις μας δεν το κανει!

 

ολοι λεμε σιγα θα δωσω 20 euro θα παρω μια κ θα αρχισω να φυσορουφαω κ τελος!

δλδ πιστευω οτι λογο της τιμης της κ της ευκολιας που μπορουμε να την αποκτισουμε δεν της δινουμε την αξια κ τον χρονο που πραγματικα της αξιζει

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου