Προς το περιεχόμενο

Μηπως και πλησιαζει η γιορτη των Αγιων Παντων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Disclaimer: Το θρεντ αυτο ειναι ανοιγμενο στο Περι Ανεμων και Υδατων και αφορα αποκλειστικα και μονο Φτηνες κιθαρες. Δεν εχει να κανει με ξυλα (απο την προσωπικη συλλογη του Χ) που φυτευτηκαν με μονο σκοπο να εχουν την τιμη να αποτελεσουν το συστατικο ενος μοναδικου επετειακου οργανου , με τον προσωπικο μας οργανοποιο, με χρυσα καλωδια που πρεπει να συνδεονται με τη "σωστη" φορα, με παραδοση αιωνων, με περιορισμενα αντιτυπα, με ακριβως 3040 περιελιξεις γυρω απο συγκεκριμενο κραμα μεταλλου μαγνητη, με vintage ηχο, με νιτρα, με κληρονομιες, με επενδυσεις κλπ. Ειναι χαλαρο και φαν οπως ηταν καποτε η και γινεται ενιοτε για μερικους το παιχνιδι "η κιθαρα".

 

 

Λοιπον, το ζητημα ειναι περισσοτερο ψυχαναλυτικο. Ειμαι σε μια ευαλωτη περιοδο της ζωης μου και γιαυτο θελω να σας ανοιχτω και να με συμβουλεψετε, οπως βοηθησατε και τον Μπιχλα.

 

Στα ισα περιμενω μιαν απαντηση, σταρατη: Πιστευετε οτι μια P-90 (και μιλαω για την Τσεχικη, TV yellow σαν του κ. Μπιχλα : http://www.bachmusik.com/en/p101125/bach-pl-02-flat-tv/) εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα (εκτος του οτι εχω ηδη μια με διπλους, ενω καμια με P-90) επειδη ειναι κιτρινη?  Οτι για μας τους "μαυριδερους" νοτιους το κιτρινο αυτο κανει μια παρα πολυ ωραια αντιθεση?

 

Φανταστειτε με λοιπον προς στιγμην σε ενα βαθρο, με την κιτρινη, εσεις απο κατω να με κοιτατε με σχεδον κλειστα ματια, καθως ο ηλιος (πισω μου και κοντρα σε σας) σας τυφλωνει. Ταιριαζει κα-τα-πλη-κτι-κα.

 

Διαφωνειτε οτι η ιδια εικονα αλλα με SG βγαζει μια eightιλα, μια παρατησια ... σα κατι καλοκαιρινα θερετρα - λουτροπολεις που χασανε ολη τους την λαμψη και μεινανε μονο κατι γκαρσονια με στολη και τρεις γεροι πελατες, if you know what i mean... ?

 

Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι με την κιτρινη δε μου ταιριαζει πιο πολυ να παιζω riffακια σαν αυτα τα ηλεκτρκα ημιανατολιτικα μπλουζακια των Tinariwen? Δεν ειναι δεδομενο οτι με μια SG δεν θα μοιαζω το ιδιο Αραβας? (Οχι οτι δεν θα το προσπαθησω, αλλα ας το παραδεχθουμε... δεν ξερω αν μπορω να ξεγελασω εναν εμπειρο παρατηρητη κρατωντας μιαν SG)

 

Καταλαβαινετε οτι με τα δυο αυτα σημαντικα πλεονεκτηματα ειμαι σχεδον κατασταλαγμενος στο τι πρεπει να αγοραστει (και η συμβια μου εγκρινει το σχημα και το χρωμα και με χαρα συνοδευει να τζαμαρουμε σε ηχους τυπου tinariwen) αλλα εχετε 3 μερες να κανετε ο,τι μπορειτε να με αποτρεψετε η να μου αλλαξετε κατευθυνση προς κατι αλλο.

 

Ειναι πολυ σημαντικο να σκεφτειτε τι θα προτεινετε γιατι δε θελω να την πατησω σαν κατι συναδελφους, συναγωνιστες που αλλαξαν ολους τους μαγνητες, κλειδια, ενισχυτες, γεφυρες, ποτενσιομετρα, σταντς, καλωδια και παλι κατι φταιει... απλα και μονο γιατι δεν βλεπουν την συνδυαστικη εικονα: οτι το προβλημα τους θα ειναι παντα οτι αυτοι διπλα στην κιθαρα τους μοιαζουν ξεπερασμενοι... σα παρατημενα συνοικιακα ζαχαροπλαστεια που θελουν επειγοντως λιφτιγκ σε ολα τα επιπεδα αλλα και παλι το πραμα δε μαζευεται οσα λεφτα και να ριξουν σε στολες, φωτα, καναπεδες και νουγκατινες.

 

Αν απορειτε για το λογο υπαρξης αυτου του θρεντ, νιωστε καλυτερα γνωριζοντας οτι απορω και εγω (και διπλοαπορω μαλιστα γιατι καποιος να το σχολιασει).

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Ευριπίδη.

 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω. Δεν είσαι τόσο μελαχροινός όσο νομίζεις. Άρα η μπιχλοκιτάρ ίσως και να μη  προκαλεί  αντίθεση (εκτός αν, οι τελευταίες επισκέψεις σου σε Κολωνακιώτικο σπα περιελάμβαναν τεχνητή σκούρηνση). Όσο για την SG ταιριάζει με τα τονισμένα ζυγωματικά σου. Πρότασις. Πούλα στον Μαραθώνα την τελε (να την βάψει grind space) και πάρε την μπιχογέλοου και τον ταύρο.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Τα λούμπεν ζαχαροπλαστεία μίλησαν και ελάλησαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια να αποτρέψω τον κ.Μπίχλα από την αγορά κιθάρας, θα κάνω πρόταση εναλλακτικής που θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα*.

Γιατί δεν κοιτάς και τις Samick AV-5 που σύμφωνα με την περιγραφή του Νακα έχει Humbucker sized P90 και μπορείς να τις δοκιμάσεις? Εμένα προσωπικά αυτές οι αδυνατισμένες LP δεν μου αρέσουν αλλά who cares?

Επίσης δες εδώ

τι ωραία και αρχοντικά ταιριάζουν οι κανονικές LP σε ανατολίτικες εικόνες και μελωδίες ειδικά το σολό στο 2:40(λέμε τώρα :) :))

 

*Η αποτυχία της πρότασης έγκειται στο γεγονός ότι στο eshop του Naka την αναφέρει ως μη διαθέσιμη και το σαιτ greg bennett δεν την έχει. Αλλά μπορεί να έχει ξεμείνει καμία στα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου υπαρχει αυτο που θες, γιατι βασανιζεσαι σαν εμενα?

http://www.bachmusik.com/en/p101304/bach-bsg-trd-p90/

Μηπως να μην στειλω ακομα το εμβασμα, να τις παραγγειλουμε μαζι

και οταν ανεβει ο marathon στο γιο του στη Λαρισα να του δωσεις

να μου φερει την λευκη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω και εγω μια λευκη εξφλωρερ!

σοβαρα, αν κανει κανεις απο αθηνα κινηση για μπαχ, ας μου πει!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris, πάρτην μπας και νιώσεις λίγο άντρας, και ησυχάσουμε και μεις που δεν φταίμε.

Να ρωτήσει πρώτα τη γυναίκα του?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσει πρώτα τη γυναίκα του?

 

Βλεπει τον αριθμο που την καλει και δεν μου απανταει στο τηλ/νο, οσο και να της χτυπαω την πορτα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς και τις Samick AV-5 που σύμφωνα με την περιγραφή του Νακα έχει Humbucker sized P90 και μπορείς να τις δοκιμάσεις? Εμένα προσωπικά αυτές οι αδυνατισμένες LP δεν μου αρέσουν αλλά who cares?

Όλο άσχετα έχω γράψει στο πρώτο ποστ μου  :-\ και επειδή είναι κρίμα τόση παραπληροφόρηση ας τα διορθώσω κάπως τα πράγματα. Η AV 5 έχει κανονικού μεγέθους P90 και είναι και πιο λεπτή απο τις κανονικές LP, αλλά παρασύρθηκα από το σαιτ του Νακα και έγραφα ότι να 'ναι.

Ορίστε και ένα λινκ πως είναι κανονικά:http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=6601&pcode=H002_I006601 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου