Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ Harmonizer & Pitch Shift


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ 2 ΕΦΕ. ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙΙΙΙ!!!  :o  :o  :o  ;D

 

Το harmonizer βγάζει ουσιαστικά δύο νότες. Μία είναι αυτή που παίζεις στην κιθάρα, κι άλλη μια που συνήθως ορίζεις εσύ (οκτάβα, πέμπτη, τρίτη κλπ.). Ανάλογα το harmonizer βέβαια.

 

Το pitch shifter αλλάζει το... pitch (τονικότητα) της νότας που παίζεις.

 

Πολλά πετάλια βγαίνουν ως ένα ενιαίο harmonizer/pitch shifter.

 

 

Ορίστε και ένα βιντεάκι απ'το καθένα.

 

Harmonizer:

 

 

 

Pitch Shifter:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το harmonizer λαμβανει το σημα της κιθαρας σου και σαν εξοδο το σημα σου και την harmonized ( κατα 2nd,3rd,4th,octave κτλ ) εκδοχη του. Παραδειγμα σαν να ακους Murray και Smith απο maiden.

 

To pitch shift εχει σαν εισοδο το σημα σου αλλα σαν εξοδο το ιδιο αλλα σε αλλο τονο ( πιο ψηλο  πιο χαμηλο)

 

με προλαβε ο xminor

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα pitch shifters έχουν επιλογή συνήθως για harmonizer mode, δηλαδή να βγαίνουν δύο νότες, αλλά αυτό που τα διαχωρίζει από τα harmonizers είναι ότι υπάρχει και η επιλογή να βγαίνει μόνο η επεξεργασμένη νότα (shifted) χωρίς αυτή που έπαιξες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα pitch shifters έχουν επιλογή συνήθως για harmonizer mode, δηλαδή να βγαίνουν δύο νότες, αλλά αυτό που τα διαχωρίζει από τα harmonizers είναι ότι υπάρχει και η επιλογή να βγαίνει μόνο η επεξεργασμένη νότα (shifted) χωρίς αυτή που έπαιξες εσύ.

σας ευχαριστω αρχικα ολους σας. σαν πεταλι ποιο θεωρειται καλυτερο οσον αφορα την ελειψη πλαστικου ηχου? εγω εχω στο μυαλο μου πχ μια 2σολια. θα την πετυχω με ενα harmonizer σωστα?  επισης γνωριζετε καθολου το hr-2 τησ boss? αν ναι ειναι καλο πεταλι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη το θεμα, μπορει να μου πει καποιος το κατα πόσο ειναι εφικτο να κανουμε δισολια (1ης + 3ης) φωνης πχ.. τυπου maiden - thin lizzy με harmonizer??? εγω με οτι μηχανημα εχω δοκιμασει παντα μου <<φαλτσαρει>> η τριτη νοτα της ακολουθειας.

Μαλλον ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω ακριβως αλλα εννοω οτι αν επαιζαν 2 κιθαρες αυτη που 8α επαιζε τη 3η φωνη σε καποιες νοτες δε θα ακολουθουσε τη τριτη νοτα της οκταβας....

 

Επειδη μαλλον σας μπερδευω κ μονο καποιος που εχει το ιδιο προβλημα θα με καταλαβει..

ΓΕΝΙΚΑ μπορει να βγει σωστη δισολια απο μια κιθαρα????????? δε με αφορα η ποιοτητα ηχου σε πρωτη φαση, αρκει να ακουγεται σωστα..

:)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη το θεμα, μπορει να μου πει καποιος το κατα πόσο ειναι εφικτο να κανουμε δισολια (1ης + 3ης) φωνης πχ.. τυπου maiden - thin lizzy με harmonizer??? εγω με οτι μηχανημα εχω δοκιμασει παντα μου <<φαλτσαρει>> η τριτη νοτα της ακολουθειας.

Μαλλον ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω ακριβως αλλα εννοω οτι αν επαιζαν 2 κιθαρες αυτη που 8α επαιζε τη 3η φωνη σε καποιες νοτες δε θα ακολουθουσε τη τριτη νοτα της οκταβας....

 

Επειδη μαλλον σας μπερδευω κ μονο καποιος που εχει το ιδιο προβλημα θα με καταλαβει..

ΓΕΝΙΚΑ μπορει να βγει σωστη δισολια απο μια κιθαρα????????? δε με αφορα η ποιοτητα ηχου σε πρωτη φαση, αρκει να ακουγεται σωστα..

:)

Αν καταλαβα καλα το προβλημα σου εγκειται στο οτι στα πιο πολλα κοινα πεταλια οριζεις απλα την τριτη νοτα(μικρη η μεγαλη). Σε μια διατονικη κλιμακα ομως, τα διαστηματα τριτης δεν ειναι μονο μικρα η μονο μεγαλα, αλλα υπαρχουν και τα δυο. Ετσι αν εχεις ορισει μεγαλη τριτη, σε ολες τις νοτες που θα παιξεις θα σου βγαλει την μεγαλη τριτη ακομα και εκει που θα επρεπε να βγαλει την μικρη. Το αντιστροφο συμβαινει οταν θα εχεις ορισει την μικρη τριτη. Αρα θες ενα μηχανημα που θα του οριζεις τριτες σε διατονικη κλιμακα και ετσι θα παιζει αυτο που πρεπει να παιζει. Και αυτο το μηχανημα ειναι αυτο: http://www.dv247.com/guitars/eventide-pitchfactor-guitar-effects-pedal-harmonizer--61854 . Πολυ πιθανον να υπαρχει και φθηνοτερο βεβαια, γιατι το συγκεκριμενο μηχανημα σου κανει και χιλια δυο αλλα πραγματα. Καποιος μπορει να γνωριζει καποιο φθηνοτερο :)  Edit: το hr-2 νομιζω οτι κανει αυτη τη δουλεια καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα το προβλημα σου εγκειται στο οτι στα πιο πολλα κοινα πεταλια οριζεις απλα την τριτη νοτα(μικρη η μεγαλη). Σε μια διατονικη κλιμακα ομως, τα διαστηματα τριτης δεν ειναι μονο μικρα η μονο μεγαλα, αλλα υπαρχουν και τα δυο. Ετσι αν εχεις ορισει μεγαλη τριτη, σε ολες τις νοτες που θα παιξεις θα σου βγαλει την μεγαλη τριτη ακομα και εκει που θα επρεπε να βγαλει την μικρη. Το αντιστροφο συμβαινει οταν θα εχεις ορισει την μικρη τριτη. Αρα θες ενα μηχανημα που θα του οριζεις τριτες σε διατονικη κλιμακα και ετσι θα παιζει αυτο που πρεπει να παιζει. Και αυτο το μηχανημα ειναι αυτο: http://www.dv247.com/guitars/eventide-pitchfactor-guitar-effects-pedal-harmonizer--61854 . Πολυ πιθανον να υπαρχει και φθηνοτερο βεβαια, γιατι το συγκεκριμενο μηχανημα σου κανει και χιλια δυο αλλα πραγματα. Καποιος μπορει να γνωριζει καποιο φθηνοτερο :)  Edit: το hr-2 νομιζω οτι κανει αυτη τη δουλεια καλα.

 

Φιλε gianni αυτο που περιγραφεις ειναι το προβλημα μου.. Εχει να κανει με το οτι τα περισοτερα μηχανηματα δεν <<αναγνωριζουν>> το διατονικο ακορντο με αποτελεσμα οπως ειπα να χανουν τελειως καποιες νοτες κ ως επακολουθο τελικα να μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονο ως <<ντυσιμο>> του ηχου κ οχι να αναπαραγουν δισολια.

Το πεταλακι που προτεινεις δειχνει οντως να εχει αυτη την επιλογη αλλα αει βρες το για να το τσεκαρεις.... :(

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου