Προς το περιεχόμενο

5 teles test!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να και τα μωρα..

 

servanta tele

 

66143691be5d7748e65352cbdabd6e801b162118affa21a9922cd406cc77a43119b03c24.jpg

 

1971

 

19533796ec02fc7779f89777cfa57349cd903ae2a8774f4cd7fa747e97e058cb250d3992.jpg

 

warmoth (η αριστερη)

2teles.jpg

 

all parts/warmoth (απο τοτε που ηταν esquire...)

 

index.php?action-mgallery;sa=media;id=472

 

g&l

 

DSCF0879.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

4.ALL PARTS.Warmoth ash/maple

Aααχ, ωραια πραματα :D Αυτη που θα διαλεγα με βαση τα specs ψηφισα.

Πρεπει να ειναι και η πιο φτηνη λογικα ή κανω λαθος? Πες μου οτι ειναι

και blonde να αποχωρησω χαρουμενος :D

 

edit: μονο εγω δεν βλεπω την φωτο της 4ης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το τεστ!

 

Η G&L οντως ειχε τελειως διαφορετικο ηχο αλλα ηταν καλος! Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. Η Vintage απο την πρωτη φορα που ακουσα το κλιπ δεν μου αρεσε.... αλλαζουμε και καμια φορα χορδες.... ::)  ;D

Η Servanta εχει κατι πριμα που σου ξυριζουν τα αυτια. Αν και αυτο εμενα θα επρεπε να μου αρεσε.... Ωστοσο στην αγαπημενη σου μαλλον επαιξες καλυτερα, εσυ! Παντως και με παλιες χορδες δεν τα πηγε ασχημα... Η AllParts πραγματικα εχει απιστευτο ηχο...

 

Περιμενουμε...

...και κλιπ με την κατω θεση (που ειναι και η σημαντικοτερη για τους κλασσικους τελεκαστερακηδες αλλα μια & τετοιους δεν εχουμε εδω μεσα το αφησα.... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ΠΟΙΕΣ απο ολες ειναι αυτες που λες? (δεν εχουν ηχογραφηθει με τη σειρα που τις εγραψα)

 

νομιζω η πρωτη που αναφερω ειναι η 71 και η δευτερη ειναι αυτη με το ash-maple(αφου κουδουναει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι και η πιο φτηνη λογικα ή κανω λαθος?

Δεν θέλω να σου χαλάσω τη φαντασίωση αλλά μια καλή partcaster (και δη Warmoth) κοστίζει από 700-1000 ευρώ...ναι ίσως είναι η φτηνότερη από τις άλλες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aααχ, ωραια πραματα :D Αυτη που θα διαλεγα με βαση τα specs ψηφισα.

Πρεπει να ειναι και η πιο φτηνη λογικα ή κανω λαθος? Πες μου οτι ειναι

και blonde να αποχωρησω χαρουμενος :D

 

edit: μονο εγω δεν βλεπω την φωτο της 4ης?

 

sorry

 

 

να την η νικητρια (απο τοτε που ηταν esquire..)

 

 

947692951d3f68fbcc87dcf4dd48a24dd483c2b5fc7e4553a0551f59035e2d2c6928d700.jpg

 

ειναι αυτη με το ash-maple(αφου κουδουναει)

 

σιγα μη κουδουναει επειδη ειναι ash maple... ;D ας μην ειχε καλους μαγνητες,αναποδο μαγνητη,καινουργιες χορδες & steel saddles και θα σου ελεγα.. :)

 

 

ναι ίσως είναι η φτηνότερη από τις άλλες.

 

ναι μου κοστισε ποιο φτηνα απο ολες (οι μαγνητες ηταν δωρο βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Για να δουμε λοιπον...

 

Καταρχην ολοι εχετε καλα αυτια μια και η 4 η οποια "νικαει" ηταν η μονη με καινουργιες χορδες... ;D,αρα αυτο που ανεμενα εγινε....

 

 

Η 3 (που ειναι η καλυτερη απο ολες) ειχε εντελως ψοφιες χορδες οποτε και παλι το περιμενα....(μια και πηρε τους λιγοτερους ψηφους)

 

Επισης με εντυπωσιασε οτι οι περισσοτεροι επελεξαν κιθαρες με NOISELESS μαγνητες (ναι αυτους που δεν εχουν "ψυχη" & ειναι ψυχροι και σκληροι.... ;D ;D)  

 

 

Ολες οι κιθαρες επαιζαν στη μεσαια θεση (μια και συνηθως εκει παιζω) θα επρεπε βεβαια να ειχα κανει και κλιπ με την κατω θεση (που ειναι και η σημαντικοτερη για τους κλασσικους τελεκαστερακηδες αλλα μια & τετοιους δεν εχουμε εδω μεσα το αφησα.... ;D)

 

 

Οι κιθαρες ηταν οι εξης:

 

1.Servanta tele (μου εκανε εντυπωση ποσοι πολλοι την θεωρησαν κλασσικη τελε ενω μονο τετοια δεν ειναι,ειναι μαλιστα και η μαναδικη με μοντερνα βαρια brass γεφυρα GOTOH που "τρωει" απο τον κλασσικο ηχο (δινει ομως πριμα & sustain)

 

2.1971 Fender (κανονικα εχει το περισσοτερο twang,οχι τοσο ομως ωστε να δικαιολογει την τετραπλασια τιμη της απο ολες τις υπλοιπες μαζι... ;D, απο ολες αλλα οι παλιες χορδες της την αδικησαν,παντως οσοι την επελεξαν ξερουν απο vintage Tele! ;D)

 

3.Warmoth  ash/rw (αυτη ειναι η βασικη μου tele εδω και 12 χρονια & δεν την αλλαζω με καμμια στον κοσμο... ;D,οι παλιες χορδες της βεβαια την εστειλαν στον πατο... ;D)

 

4.ALL PARTS.Warmoth ash/maple (προσφατα εβγαλα τους SD Antiquity που φορουσε & εβαλα ενα 60s set Kinman,περιμενα να απογοητευτω οπως ειχα απογοητευτει απο το 50s σετ του αλλα αυτοι οι μαγνητες ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ,εχουν φοβερο twang & "αερα" αν & θελουν αρκετα περισσοτερο χαμηλωμα απο τους κλασσικους τελε μαγνητες),το Twang της ενισχυεται βεβαια απο τον.."αναποδο" bridge μαγνητη ο οποιος δινει περισσοτερα πριμα στις τυλιχτες χορδες)

 

5.G&L παρολο που εχει εντελως αλλη σχεδιαση & μαγνητες απο τις κλασσικες τελε μου εκανε εντυπωση οτι μπερδεψε τους περισσοτερους οι οποιοι νομισαν οτι ηταν κανονικη τελε...

 

 

;)

 

 

οπ!!τωρα το το ειδα...χμμμ στο 1 επεσα εξω...η αλη8εια ειναι οτι σε τετοια οργανα

δεν εχεις εικονα για το ποσο καλα παιζουν αν ειναι παλια η χορδη (δεδομενου οτι

χανει ολη τη φρεσκαδα της και δεν ακους αυτο που η κιθαρα σχεδιαστηκε να κανει καλα..)

 

8α ηθελα να ακουσω το τεστ και με φρεσκιες χορδες!!!!! :P

 

(μην με πυροβολησεις!)

 

παρολα αυτα λιγουρευτικα 2 απο τις 5 κι8αρες σου και ας εχουν και παλια χορδη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σου χαλάσω τη φαντασίωση αλλά μια καλή partcaster (και δη Warmoth) κοστίζει από 700-1000 ευρώ...ναι ίσως είναι η φτηνότερη από τις άλλες.

Σε σχεση με την vintage fender, την g&l και τις σκετες warmoth εννοουσα φυσικα ;)

Απλα χαρηκα που μου αρεσε και ψηφισα την πιο φτηνη, στο θεμα με τα πεταλια του

longshadow ειχα ψηφισει το ακριβο και ξενερωσα ;D

 

Πολυ ωραιο το surf-sea foam green.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογούμαι λόγω παλαιών χορδών αλλά τουλάχιστον έπεσα μέσα στη μία. Καλά είπα να ξαναγυρίσω στις strat μου.

Σκέψου τελικά να γίνει και strat test αι να πέσω και 'κει έξω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλη8εια ειναι οτι σε τετοια οργανα

δεν εχεις εικονα για το ποσο καλα παιζουν αν ειναι παλια η χορδη (δεδομενου οτι

χανει ολη τη φρεσκαδα της και δεν ακους αυτο που η κιθαρα σχεδιαστηκε να κανει καλα..)

Ρε παιδιά, με συγχωρείτε κιόλας, αλλά ακούτε τη παλιά χορδή στα Mp3s?

Ειδικά όταν ο φίλτατος έχει ρίξει και όλα αυτά από πάνω?

Θέλω σίγουρα γιατρό.

EH Black Finger tube comp>VOX Tonelab SE (για delay)>

Μesa Boogie Mark 1 (Eminence Delta Pro)>

SHURE SM57 & SENNHEISER E906 (& τα δυο πλαϊ-πλαΪ on axis)>

TL AUDIO PA1>M Audio FW 410>SONAR 8 PE (κανενα εφε)

Ρε μπαγάσα Superfunk, τι τζάμια Mp3 φτιάχνεις!!!! Για άλλη μια φορά έχεις το θαυμασμό μου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου