Προς το περιεχόμενο

ενα ποστ σε στυλ ερευνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παλιοτερα ειχα δημοσιευσει ενα σχετικο ποστ.

δεν με καλυψε ομως και γιαυτο αυτη τη φορα θετω το θεμα σε στυλ ψηφοφοριας η οποια θα παιξει σημαντικο ρολο στην αποφαση μου.εχουμε και λεμε.αν πω κατι λαθος μπορει οποιοσδηποτε που ξερει περισσοτερα να με διορθωσει.ιδου λοιπον:

 

εχω ακουσει και εχω παγιωσει στο μυαλο μου τα εξης:

 

-η ηλ.κιθαρα ειναι ενα οργανο του οποιου οι συχνοτητες αποδιδιονται στο μεγιστο με ενα 12'' μεγαφωνο μεσα σε καποιον combo/head amp.

-οι ηχοληπτες , η τουλαχιστον η πλειοψηφια τους εχει υποστηριξει οτι το ιδανικοτερο ειναι να βγει η κιθαρα απο ενα full-range ηχειο, αυτοενισχυομενο η οχι.

 

οντως σε μερικες συναυλιες εχω ακουσει παρα πολυ ωραιο ηχο απο τα main ηχεια μιας συναυλιας τοσο απο les paul οσο και απο στρατ.

με πιο προσφατο παραδειγμα μια συναυλια απο ενα μπλουζ σχημα που ακουσα στην παβια της ιταλιας.ειχε ενα πληρες ηχητικο συστημα στημενο απο electrovoice sub / speakers / power amps και μια alen&heath 32 καναλιων.

 

η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης.

 

α) ποιος ο λογος υπαρξης ενισχυτων κιθαρας οταν εχεις ενα τελειο αποτελεσμα με pa ηχητικα?

β) αν απο την αλλη πλευρα υποστηριξω την αναγκαιοτητα ενος πολυ καλου 12'' μεγαφωνου κιθαρας (βλ.celestion/eminence), τοτε για ποιο λογο να το οδηγησει καποιος απο ενα head amp , και να μην το οδηγεισει απο ενα rack power amp?

γ)και στο κατω-κατω , γιατι καποιος να επιλεξει εναν guitar power amp (βλ.boogie/marshall) και οχι απο εναν καλο τελικο ενισχυτη με τρανσιστορς.?????πχ.crown/crest audio!!!!

μονο για την υπαρξη λυχνιων?

 

σας παρακαλω β ο η θ η σ τ ε μ ε ,να ξεμπλοκαρω το μυαλο μου και να τακτοποιησω τις σκεψεις μου τεκμηριωμενα.

 

ευχαριστω πολυ

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά προβληματήστικα τώρα λες πράγματι να είναι άχρηστοι οι ενισχυτές κιθάρας;Δε μπορεί για κάποιο λόγο θα βγήκαν τόσοι μα τόσοι πολλοί διαφορετικοί ενισχυτές κιθάρας.Μήπως όμως απο το PA δεν έχει χαρακτήρα η κιθάρα τον οποίο θα προσδώσει ένας πχ Marshall;Αν είναι τότε δε θα λέγαμε κλασικός ήχος Marshall,Boogie,Fender κλπ κλπ

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλλιστα θα μπορουσε καποιος να παρει 2 καμπινες 1912 marshall Για παραδειγμα και να τις οδηγησει με εναν τελικο peavey τρανσιστορατο και προενισχυση την πεταλιερα του.σωστα?

γιατι οχι?

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-οι ηχοληπτες , η τουλαχιστον η πλειοψηφια τους εχει υποστηριξει οτι το ιδανικοτερο ειναι να βγει η κιθαρα απο ενα full-range ηχειο, αυτοενισχυομενο η οχι.

 

οποιος το εχει πει αυτο,που δεν νομιζω να το εχει πει,θελει σφαλιαρες...

 

ΟΛΟΣ ο ηχος της κιθαρας βασιζεται στην "ατελεια" που εχουν οι ενισχυτες κιθαρας (ειδικα οι λαμπατοι) στο να αποδωσουν τον "καθαρο" ηχο της (τον οποιο μπορεις να ακουσεις βαζοντας την κατευθειαν στην κονσολα και προσπαθωντας να μη λυποθημησεις απο τον απαισιο ηχο της... :lol: )

 

ο "χρωματισμος" αυτος του σηματος της ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ,χωρις αυτον κλαφτα Χαραλαμπε......

 

το PA απλα ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ τον "ατελη" ηχο της κιθαρας ,ΜΕ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ, στις ..μαζες... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kbapps.com/tubeamps.html

&

να και ενα αρθρακι που τα εξηγει ολα (scroll down)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου