Προς το περιεχόμενο

Κάντε έρευνα αγοράς!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΤΙ...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟ ΓΝΩΜΟΝΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ THOMANN... ;)

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΕΔΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΤΗΣ BOSS .... :o

ΣΥΓΚΡΙΣΗ THOMANN KAI ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ PLANET (by ROLAND)

ΣΤΗΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ... ;D

 

http://www.rolandplanet.gr/product_list.php?mid=8&subid=44

 

http://www.thomann.de/gr/guitar_and_bass_effects.html

 

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΤΙ...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟ ΓΝΩΜΟΝΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ THOMANN... ;)

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΕΔΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΤΗΣ BOSS .... :o

ΣΥΓΚΡΙΣΗ THOMANN KAI ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ PLANET (by ROLAND)

ΣΤΗΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ... ;D

 

http://www.rolandplanet.gr/product_list.php?mid=8&subid=44

 

http://www.thomann.de/gr/guitar_and_bass_effects.html

 

 

 

Απ' ότι φαίνεται, η παραίνεσή σου να κάνουμε "έρευνα αγοράς" δεν αρκεί, και προτιμάς να την κάνεις εσύ για εμάς. Το ποστ σου είναι διαφημιστικό και προτείνω να διαγραφεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς πριν ψωνίσεις κάτι, γιατί με τις διαφημίσεις που κυκλοφορούν... Και να και κάτι οικονομικότερο: πάρε για παράδειγμα το bοss Ds1 με 30Ε μεταχειρισμένο (αντί για 50Ε) σε καλή κατάσταση και ούτε thomann, ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απ' ότι φαίνεται, η παραίνεσή σου να κάνουμε "έρευνα αγοράς" δεν αρκεί, και προτιμάς να την κάνεις εσύ για εμάς. Το ποστ σου είναι διαφημιστικό και προτείνω να διαγραφεί.

 

 

 

Εγώ αντιθέτως θέλω να ξέρω ποιός ανταγωνίζεται από την Ελληνική αγορά τον "γίγαντα " Thomann που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν στο forum σαν αναφορά τιμής. Θα ήθαλα να δώ περισσότερες τέτοιες πληροφορίες από συν-forum-ίτες.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαϊντααααααα κουμπάρ Τσακ... θενκς φορ οπενινγκ αουρ άιζ. Λες και δεν έχουν συζητηθεί εφτακόσιες ενενηνταπέντε χιλιάδες τριακόσιες εξηνταοχτώ φορές τα ίδια σε ένα φόρουμ με ζωή άνω των 10 ετών. (Σόρυ για το ύφος αλλά κεφαλαία και κατήχηση σε "σκοτωμένα" θέματα δεν εφαρμόζονται με ιδιαίτερη επιτυχία...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιθέτως θέλω να ξέρω ποιός ανταγωνίζεται από την Ελληνική αγορά τον "γίγαντα " Thomann που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν στο forum σαν αναφορά τιμής. Θα ήθαλα να δώ περισσότερες τέτοιες πληροφορίες από συν-forum-ίτες.

Ενώ η ενημέρωση για τα ελληνικά καταστήματα που έχουν λογικές τιμές είναι σαφώς επιθυμητή και ευπρόσδεκτη, η παρουσίαση παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Αν εγώ βγω από το πουθενά και πω "τρεχάτε στον τάδε, πατάει στο λαιμό τον Thomann", ποιά θα είναι η εικόνα που θα βγάλω προς τα έξω;

Αντιθέτως, μάλλον θα ήταν πολύ πιο αξιοπρεπές και μη-ύποπτο αν κάποιος έψαχνε π.χ. για πετάλια Boss και είχε ανοίξει ένα αντίστοιχο thread και κάποιος τον ενημέρωνε για τις καλές τιμές σε κάποιο ελληνικό κατάστημα.

 

Μην το κουράζουμε λοιπόν, μπορεί οι προθέσεις να είναι ευγενείς αλλά για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, ας κρατήσουμε μια στοιχειώδη μετριοπάθεια παρακαλώ.

 

Υ.Γ. Και +1 στον Bloody_Sunday. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ποστ σου είναι διαφημιστικό και προτείνω να διαγραφεί.

Πολύ σωστά! Οπως θα έπρεπε να διαγραφούν εκατοντάδες άλλα παραινετικά θέματα προς Thomann ή DV. Μέχρι και εποχικές προσφορές τους προτείνονται κατα καιρούς κάτω από την λογική ότι όλοι ψάχνουμε για ευκαιρίες.

 

Θεωρώ το θέμα πολύ σημαντικό, καθώς καταπατούνται οι Κανονισμοί μας περι γκρίζας διαφήμισης. Απο που να αρχίσεις να σβήνεις όμως όταν είσαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για ικανοποιημένους πελάτες και όχι για τον ίδιο το κύριο Thomann που προσπαθεί να προβληθεί... Αν λοιπόν αυτό κατανοειται, δεν μπορεί παρά να υπάρξει και η ανάλογη ανοχή και για άλλα καταστήματα. Θα μου πεις, δεν θέλουμε να βλέπουμε τον καθε επιχειρηματία να παριστάνει τον ικανοποιημένο πελάτη (κατι που έχουμε δει κατα καιρούς) για να παρασύρει τους αναγνώστες στο μαγαζί του. ΟΧΙ! Υπάρχουν όμως τρόποι που μπορούν να διασφαλίσουν την διαφάνεια της πρότασης και τους ελέγχουμε. Δεν θέλω ντε και καλά να σταθούμε απένατι στους σοβαρούς έλληνες εμπόρους, μόνο και μόνο επειδή ο Thomann έγινε σημείο αναφοράς και τιμοκατάλογος.

 

Υπάρχουν πολλές σοβαρές ντόπιες προσπάθειες που έλαβαν το μήνυμα και ανταγωνίζονται στα ίσα στις τιμές. Αυτό που μένει είναι να μπορέσουν να φτάσουν και το επίπεδο σιγουριάς που προσφέρει πλέον ο γερμανός. πχ Κάποιος νομίζει ότι έχει πρόβλημα με την αγορά του στον Thomann και πετάγονται αμέσως ικανοποιημένοι πελάτες να τον καθησυχάσουν, γράφοντας ότι "όλα θα πάνε καλά" και να έχει εμπιστοσύνη. Αυτό είναι το επόμενο βήμα και είναι κατι που χτίζεται με τον χρόνο.

 

Για την ώρα όμως θέλω να υποστηρίξω τον τίτλο του θέματος "Ερευνα αγοράς... πριν την αγορά!" Αν οι τιμές είναι αυτές που σας στέλνουν στα γνωστά Γερμανο-Αγγλικά καταστήματα, μην είστε πολύ σίγουροι. Για να μη νομίζετε ότι κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου θα προτείνω κάποια online ελληνικά καταστήματα που πιστεύω ότι είναι αξιόλoγες προσπάθειες και όχι απλές αντιδράσεις ή σπασμωδικές κινήσεις.

 

www.athensproaudio.gr

www.rolandplanet.gr

www.musicorama.gr

www.drumstore.gr

www.midiclub.gr

 

Ολα έχουν κάτι ιδιαίτερο να προσφέρουν το καθένα. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα, αλλά η προσωπική μου εμπειρία για το πως λειτουργουν και αν υποστηρίζονται σοβαρά, φτάνει ως εδώ σήμερα. Ελπίζω αύριο να έχω περισσότερη.

Δεν θέλω να μειώσω ούτε να προτείνω ιδιαίτερα κάποιον αλλά το καλό να λέγεται.

Το Noiz "κατηγορείται" από όλους τους έλληνες εμπόρους, ότι είναι η σφηκοφωλιά του Thomann. Κι αυτό γιατί εδώ ξεκίνησαν οι αναφορές στον Γερμανό πριν αρκετά χρόνια, τότε που η αγορά ήταν "αθώα". Πιστεύω ότι ενηλικιώνεται πλέον και θα ξεκαθαρίσουν όσοι έχουν σοβαρές προθέσεις απέναντι στο κοινό που βρίσκεται με το χέρι στην τσέπη, αλλά το κοινό πρέπει να πειστεί για τις ανταγωνιστικές υπηρεσίες τους.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα παραδοσιακά καταστήματα. Λίγο πολύ όλοι ξέρουμε ποιοι είναι αυτοί που προσπαθούν ή που έχουν μια υπηρεσία παραπάνω να προσφέρουν. Μπορεί οι τιμές να μην είναι πάντα το φόρτε τους, αλλά... το ότι μπορώ να δοκιμάσω, να αντιπαραθέσω ή να συμβουλευτώ κάποιον, είναι μια σοβαρή υπηρεσία που κοστίζει κάτι παραπάνω και θα την πληρώσω εφ'όσον με ικανοποιήσει.

 

Δεν θα πάω να δοκιμάσω κατι εκεί και μετα θα το παραγγείλω στη Γερμανία... Κοροιδεύω τον εαυτό μου με αυτο τον τρόπο. Το καταστημα φυσικά δεν θα συνεχίσει να υπάρχει αν το κάνουν όλοι αυτό, οπότε μετά θα αγοράζω την κιθάρα μου από τα online μεν, αλλά δεν θα την έχω ακουμπήσει ποτέ πριν. Υπάρχει λόγος ύπαρξης και για τα δύο. Και για το online αλλά και για το μαγαζί. Το ένα για την τιμή και το άλλο για αυτόν που θέλει να εμπιστευτεί τα χέρια και τ' αυτιά του.

 

Αν ψάχνετε τιμές λοιπόν... ψάξτε και μη πάτε με κλειστά τα ματια! Φυσικά όμως πρέπει να εμπιστευόμαστε την εμπειρία μας αλλά και των μελών του Noiz και να μη ψαχνόμαστε σε "ανύπαρκτα σάιτ" όπως κάτι κινέζικα που είδαμε κατα καιρούς, ή αυτά που δεν έχουν καν διευθυνση επικοινωνίας. Τότε πάμε γυρεύοντας.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απ' ότι φαίνεται, η παραίνεσή σου να κάνουμε "έρευνα αγοράς" δεν αρκεί, και προτιμάς να την κάνεις εσύ για εμάς. Το ποστ σου είναι διαφημιστικό και προτείνω να διαγραφεί.

 

 

 

To ήξερα πως κάποιοι θα το πάρετε στραβά...δεν δουλεύω εκεί, ούτε παίρνω ποσοστά... ;)!οκ? οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ένα παιδί (επειδή έχει πήξει το μυαλό μας πως ο thomann είναι η φθηνότερη λύση της αγοράς) να μην του δώσω ένα παράδειγμα..?? εγώ αναφέρθηκα όσον αφορά τα πεταλακια... τώρα αν κρίνετε διαφημιστική την "έννοια" μου και τον σεβασμό προς τους ανθρώπους (και τα πορτοφολια τους) που μοιραζομαστε την ιδια μουσικη και την ιδια "τρελα" τοτε ας διαγραφει το θεμα...δεν ειχα καμια προθεση να διαφημίσω οποιονδήποτε...αν ετσι φάνηκε.. λυπάμαι πραγματικά.. :(

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαϊντααααααα κουμπάρ Τσακ... θενκς φορ οπενινγκ αουρ άιζ. Λες και δεν έχουν συζητηθεί εφτακόσιες ενενηνταπέντε χιλιάδες τριακόσιες εξηνταοχτώ φορές τα ίδια σε ένα φόρουμ με ζωή άνω των 10 ετών. (Σόρυ για το ύφος αλλά κεφαλαία και κατήχηση σε "σκοτωμένα" θέματα δεν εφαρμόζονται με ιδιαίτερη επιτυχία...)

 

Υ.Γ. Και +1 στον Bloody_Sunday.

 

Νομιζω πως η ειρωνια δεν βοηθαει καπου.. :) τελοσπαντων..αντιπαρερχομαι και τονιζω πως...

πιστευετε πως καποιος που θα ειναι "νεος" στη πιατσα και θελει να μαθει κατι,,,το οτιδηποτε..και μπει σε ενα forum και ζητησει την βοηθεια οποιυδηποτε..να αγορασει ενα συγκεκριμενο πραγμα..δεν θα παραπεμπόταν κατευθειαν στον thomann με link? να δει αυτο που ζητησε και να δει και την τιμη??

εγω γιατι εκανα διαφημιση δηλαδη??

αν καποιος στην προκειμενη περιπτωση ζηταγε ενα πεταλακι...γιατι να τον παραπέμψω στον θωμα και οχι σε ενα ελληνικο μαγαζι..?τι να του πω??γενικα και αοριστα ..α,ναι ξερεις..υπαρχουν πολλα..κανε μια γυρα στην αθηνα...βοηθεια ειναι αυτη???δεν νομιζω.. ;)

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου