Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie F-30 ή κάτι άλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά είμαι καινούριος στην παρέα του Noiz θα ήθελα λιγάκι τα "φώτα" σας. Σκέφτομαι μέσα στους επόμενους 3-4 μήνες ίσως και νωρίτερα να αγοράσω έναν ενισχυτή κιθάρας με βασική εφαρμογή στο σπίτι περισσότερο (συνεπώς μέχρι 30-50watt) και επειδή είναι ο δεύτερος ενισχυτής μου, θα ήθελα να κάνω μια καλή αγορά ή μια καλή επένδυση. Ύστερα από αρκετές μέρες έρευνας στον "Θωμά" (Thomann) :P δεν έχω καταλήξει σε κάτι συγκερκιμένο αλλά το αντίθετο έχω μπερδευτεί. Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι από 500€ έως 1000€. Και θέλω να εστιάσω σε all tube combo ενισχυτή. Από την έρευνα που έκανα και από προσωπική επιλογή θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για τον Mesa Boogie F-30 (μιας και μου κινούν αρκετά το ενδιαφέρον οι συγκεκριμένοι ενισχυτές) αν είναι μια καλή λύση και σε τί τιμή περίπου πωλείται τί δυνατότητες έχει ή υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση. Ό ήχος που θα ήθελα να βγάλω στην κιθάρα κινείται γύρω από το metal συνεπώς θα ήθελα καλά "βρώμικα" άν και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει αρκετά καλά καθαρά γιατί την παραμόρφωση μπορείς να την φτιάξεις με αρκετούς τρόπους (πετάλια κτλ.) Η κιθάρα που έχω είναι μια Jackson KE3 Pro Erie Dess Swirl και έχει πάνω της σε θέση neck Seymour Duncan Jazz και bridge Seymour Duncan TB-4 JB. Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει να βγώ από το σταυροδρόμι που βρίσκομαι και να καταλήξω σε μια επιλογή ας απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.! ;) (Επίσης σκέφτομαι και την επιλογή ενώς μεταχειρισμένου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλώς ήλθες στην παρέα του ΝΟΙΖ.

Στο θέμα μας.

Ο F-30 δεν είναι αυτό που λέμε all-around ενισχυτής, μιας και ο ήχος του είναι πολύ κομπρεσσαρισμένος για τα watt του (απο προσωπική εμπειρία) και δεν παίζει και τόσο καλά σε χαμηλές εντάσεις (για σπίτι δηλαδή).

Προ ενός έτους σκεφτόμουν να πάρω ένα δεύτερο ενισχυτή και εγώ, έτσι είδα διάφορους και αφού έψαχνα ότι περίπου και εσύ κατέληξα εδώ

http://www.thomann.de/gr/engl_thunder_50_e322_roehrencombo.htm

Αν και είναι λίγο περισσότερα τα watt απο αυτά που ζητάς, η αλήθεια είναι οτι ο engl έπαιζε πολύ όμορφα ακόμα και στο 1,5-2. Επίσης τα γκάζια του F-30 δεν φτάνουν σε καμία περίπτωση αυτά του Engl αφου ο F-30 είναι αρκετά γκαζαρισμένος για ακκόρντα (power chords κλπ), αλλά όχι για σόλο καταστάσεις. Ο Engl πάει πολύ πιο πάνω στα γκάζια και ...περιέργος, χωρίς να κομπρεσσάρει με το volume στο 4 και το γκάζι στο χμ...χιχι σχεδόν 10 ;D

 

Για ακόμα πιο καθαρά υπάρχει και ο Classic 50 της Peavey

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_50_212.htm

που έχει και EL84 λαμπίτσες, που μου αρέσουν πάααρα πολύ για καθαρά, τα γκάζια του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά όπως πολύ σωστά είπες, αυτό το φτιάχνεις με πετάλια και άλλα πολλά και διάφορα μπιχλιμπίδια.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' ὀλα να σε ευχαριστήσω που απάντησες σύντομα.. Τους ενισχυτές ENGL τους γνωρίζω αρκετά, έτυχε να παίξω με έναν Powerball και έναν Screamer σε studio αρκετές φορές και τους έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Ο Thunder 50 E322 είναι αρκετά ελκηστικός στην τιμή του γι' αυτά που προσφέρει. Επίσης επειδή βλέπω οτί αυτός ενισχυτής θα σε κάνει να ασχοληθείς (ψαχτείς) για αρκετό καιρο μαζί του (στο θέμα του "βρώμικου" ήχου - πράγμα που είναι καλό). Τον πρώτο μου ενισχυτή δεν επιθυμώ να τον κρατήσω γιατί απογοητεύτηκα αρκετά μαζί του (Line 6 Spider 2 15watt) και δεν είμαι και θερμός υποστηρικτής των modelling amps΄για αρκετούς λόγους μιας και είμαι επι 2 χρόνια κάτοχός του. Για τον Peavey Classic 50/212 TWEED δεν γνωρίζω πολλά και δεν ξέρω αν θα με ευχαριστήσει αρκετά, αλλά μια δοκιμή ίσως θα μου αλλάξει άποψη. Δεν ξέρω για κάποιον λόγο δεν με ελκύουν οι fender αν και είναι πάρα πολλοί καλοί ενισχυτές με πάρα πολύ καλά αλλά δεν πρέπει να είναι και τόσο "metal" ενισχυτές μπορώ να πώ. (μπορεί να κάνω και λάθος). Σίγουρα ένας καλός "all-around" ενισχυτής είναι η λύση αλλά με τόσα καλούδια που κυκλοφορούν εκεί έξω μπερδεύσε ο άνθρωπος  :D Θα το ψάξω με τον ENGL να δούμε ίσως μπορεί να είναι και η λύση στο προβλημά μου..!!  :P :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου