Προς το περιεχόμενο

Cello newbie: ιδέες και προτάσεις (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

και καλώς σας βρήκα.

 

Ξεκίνησα με την μουσική πρώτα με πιάνο (με την βοήθεια δασκάλου) και μετά με λίγη καθοδήγηση, αλλά κυρίως ως αυτοδίδακτη, έμαθα κιθάρα (και πάντα μαθαίνω...)

 

Με την πάροδο του χρόνου οι μουσικές προτιμήσεις αμβλύνθηκαν,

ξέφυγα απο γυμνασιακούς ψυχαναγκασμους του στυλ "είμαι ροκ, είμαι πανκ...'" κλπ.

Αυτό σε συνδυασμό με την ορεξή μου για μάθηση και μουσικό πειραματισμό παντός είδους, με κάνουν να θέλω να μάθω κάτι εντελώς καινούριο. Και διάλεξα το τσέλο.

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Αν κάνω την απόπειρα να μάθω μόνη μου είναι χάσιμο χρόνου;

(Εν προκειμένοις είναι τόσο δύσκολο που δεν έχω καμία ελπίδα; ;D )

Ποιες θα χαρακτηρίζατε εσείς τις μεγαλύτερες δυσκολίες αυτού του οργάνου

για έναν αρχάριο;

 

2. Εστω ότι ξεκινώ έτσι μόνη μου, είναι πεταμένα λεφτά ένα entry level τσέλο

πχ. των 300 ευρώ; Τεχνικά χαρακτηριστικά σας δίνω anytime.

 

Ο λόγος που το σκέφτομαι έτσι "λάθος":

 

Εχω ένα αρκετά άστατο πρόγραμμα λόγω επαγγέλματος (γραφίστας-εικονογράφος) οπότε είναι πιθανό να χάνω μαθήματα, όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό.

 

Δεύτερον, το οικονομικό. Κοινός τόπος πλέον για τους περισσότερους,

αλλά δεν παύει να είναι αληθές.

Φυσικά δεν θέλω να "ακυρώσω" με κανέναν τρόπο τις πολύτιμες γνώσεις και την εμπειρία που θα μοιραστεί ένας δάσκαλος και ιδανικά σε δάσκαλο θα απευθυνόμουν για βοήθεια. Θέλω όμως να κάνω μια αρχική έρευνα πρώτα.

 

Τρίτον: Ξέρω να διαβάζω μουσική (αν και πάει καιρός.. τόσα χρόνια ταμπλατούρες!)

Τέταρτον: Θέλω να μάθω όπως και να χει :)

 

Αν υπάρχει κάποιος εδώ που να γνωρίζει,

θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές του.

Ελπίζω να εκφράστηκα με σαφήνεια και να μην σας κουρασα.

 

Καλό απόγευμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλως μας βρηκες!

εχω πασπατεψει λιγο τσελο και εχω παιξει αρκετο κοντραμπασο!

οπως και να το κανουμε για αυτα τα οργανα αν θελησεις να κανεις κατι παρα πανω απο το να το ''γρατσουνας'' απλα νομιζω πως ο δασκαλος ειναι μονοδρομος!

 

η πρωτη πρωτη δυσκολια που θα συναντησεις ειναι κοινη για ολα τα οργανα και εχει να κανει με την σταση του σωματος, το πως θα το κρατας και τις ''ζημιες'' που μπορεις να παθεις, αλλα οπως και να το κανουμε στο τσελο ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα απο οτι στην ακουστικη κιθαρα η στο πιανο για παραδειγμα!

 

το δοξαρι ειναι ενα ακομα πραγμα που θα σε δυσκολεψει, καθως αν η γωνια δεν ειναι σωστη, το αποτελεσμα ειναι ...δυσβασταχτο.

;D ;D

 

εχει πεσει στα χερια μου ενα τσελο των 280κατι ευρω που ο τομαν το ελεγε ''γκοθικ'' και ηταν καταμαυρο.

πανεμορφο, αλλα περαν του να στολισεις τον τοιχο σου δεν εκανε...

πολυ κακη κατασκευη!

δυστυχως σε αυτου του τυπου τα οργανα δεν μπορεις να την βγαλεις ...φτηνα!

το κοντραμπασο μου ας πουμε κανει 2000 και ειναι μετριο!

:( :(

 

 

και κατι τελευταιο.

το οτι ξερεις να διαβαζεις μουσικη δεν ειναι απαραιτητα καλο, μιας και αν θυμαμαι καλα το τσελο διαβαζει σε κλειδι φα....

 

 

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ειδα πως εχεις κανει μαθηματα πιανου και εισαι αυτοδιδακτη στην κιθαρα, οποτε δεν θα εχεις προβλημα με το κλειδι φα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα BigAlejandro

ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και την άμεση απάντηση σου!

 

αν θελησεις να κανεις κατι παρα πανω απο το να το ''γρατσουνας'' απλα νομιζω πως ο δασκαλος ειναι μονοδρομος

 

Η αλήθεια είναι πως θα θελα κάποια στιγμή σε 5 χρόνια πχ. να μην διώχνω μόνο τους ποντικούς!  ;)

Θα το λάβω σοβαρά αυτό υπόψιν.

 

δυσκολια που θα συναντησεις ειναι κοινη για ολα τα οργανα και εχει να κανει με την σταση του σωματος, το πως θα το κρατας και τις ''ζημιες'' που μπορεις να παθεις, αλλα οπως και να το κανουμε στο τσελο ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα απο οτι στην ακουστικη κιθαρα η στο πιανο για παραδειγμα!

 

Αυτό δεν το χα σκεφτεί..

Δυστυχώς - bingo! - είμαι αρκετά επιβαρυμένη με ζημιές ήδη παρά το.. νεαρόν της ηλικίας  ;D

Στα συν ότι είμαι αμφιδέξια και θα χρειαστώ αρκετό χρόνο να αποφασίσω το πως βολεύει - υποθέτω.

Προφανώς ένας δάσκαλος είναι μονόδρομος όντως για να μην το πληρώσω σε γιατρούς... Ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή.

 

εχει πεσει στα χερια μου ενα τσελο των 280κατι ευρω που ο τομαν το ελεγε ''γκοθικ'' και ηταν καταμαυρο.

πανεμορφο, αλλα περαν του να στολισεις τον τοιχο σου δεν εκανε...

πολυ κακη κατασκευη!

δυστυχως σε αυτου του τυπου τα οργανα δεν μπορεις να την βγαλεις ...φτηνα!

το κοντραμπασο μου ας πουμε κανει 2000 και ειναι μετριο!

 

Κι εγώ στο τόμαν είδα ένα με 200 κάτι ευρώ - μαθητικό.

Αρα καλύτερα να το ξανασκεφτώ και αυτό...

 

Off-topic: Λατρεύω κοντράμπάσο, αλήθεια το ομόνυμο βιβλίο του Ζυσκιντ το χεις διαβάσει; Εκπληκτικό!

 

Οσο για νότες υποθέτω πως δεν θα χω θέμα αν κάτσω και μελετήσω λίγο...

Η μόνη μου επιφύλαξη η έλλειψη..τάστων Λολ..

 

Θα πάρω λίγο χρόνο να τα σκεφτώ ένα ένα αυτά που είπες, μιας και δεν είναι αποφάσεις που παιρνονται έτσι στον αέρα. Να δω αν μπορώ δηλαδή  :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στα έγχορδα το πρόβλημα δεν είναι μόνο η αρχική τιμή αγοράς, αλλά και το set up, και η συντήρηση, που είναι κάπως ακριβά. Οπότε εγώ προτείνω, για να γλιτώσεις από τα πιθανά χειρότερα, να φροντίσεις να πάρεις ένα όργανο "σωστό" παρά ακριβό ή φτηνό. Πιο βασικό σε έναν αρχάριο είναι το δοξάρι, αν και πλέον βρίσκεις καποια τόξα που "παίζουν" σε αρκετά χαμηλές τιμές (δεν ξέρω σίγουρα για δοξάρια τσέλου.)

  Για μαθήματα κτλ. σίγουρα, αν πάρουμε υπ' όψιν τις άπειρες δυνατότητες του ανθρώπου  :P μπορείς μάθεις κι από μόνη, αλλά ένας δάσκαλος αξίζει πολλές φορές τα λεφτά του, αφού έχουμε πολλά ζητήματα δύσκολα και πολύπλοκα, (τόσο για αρχάριους όσο και για προχωρημένους), όπως η παραγωγή ήχου, η intonation (ποιος έβγαλε τα τάστα?") κτλ κτλ κτλ.

  Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τελικα παρεις τσελο παντως, προσεξε μην αρχισεις τις κακες παρεες και σε βρουμε μπλεγμενη μεσα σε κανα... φλουξους!!! ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

απαντηση απλα και μονο για να πω την βλακεια μου, συντομα θα κανω και καποιες πιο....σοβαρες παρατηρησεις...! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους  :)

 

Zestair ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Για το δοξάρι δεν το περιμενα να ναι τόσο σημαντικό η αλήθεια είναι.

* Τελικά κατέληξα ότι όπως και αν κινηθώ, θα πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα το όποιο τσέλο και όχι απο το νετ.

 

Δεύτερον χθες ρώτησα σε ωδείο για μαθήματα. Κάνουν αποκλειστικά ιδιαίτερα το λοιπόν

και είναι και κοντά μου - πολύ σημαντικό αυτό. Περιμένω να μου πουν πόσο θα στοιχίσουν τα δίδακτρα, τι ώρες μπορούμε κτλ. Νομίζω πως είναι το πιο σωστό τελικά. Να δω λίγο κάποια βασικά, να δω κι όλας αν τα "παίρνω"  ;D

Και αν όλα πάνε καλά να πάρω ένα σωστό όργανο.

 

Αλεχάντρο, όσο για κακές παρέες.. !

Τέλεια θα ήταν, αν και το πιο πιθανό θα ήταν να ήμουν session σε ένα φίλο μπλακμεταλά (!) .. ή απλά να 'γεμίσω' δικές μου μελωδίες for fun!

-Ποιες είναι οι πιο σοβαρές παρατηρήσεις που λές;  ;D

 

Καλημέρες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους  :)

Δεύτερον χθες ρώτησα σε ωδείο για μαθήματα. Κάνουν αποκλειστικά ιδιαίτερα το λοιπόν

και είναι και κοντά μου - πολύ σημαντικό αυτό. Περιμένω να μου πουν πόσο θα στοιχίσουν τα δίδακτρα, τι ώρες μπορούμε κτλ.

 

Αν στο δήμο που μένεις ή σε κάποιο γειτονικό έχουν και ωδείο, ρώτα και εκεί γιατί πολύ συχνά παίζουν αρκετά οικονομικά μαθήματα χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως δεν θα έχεις καλό καθηγητή.

 

Καλή τύχη! Το τσέλο είναι τέλειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο δήμο που μένεις ή σε κάποιο γειτονικό έχουν και ωδείο, ρώτα και εκεί γιατί πολύ συχνά παίζουν αρκετά οικονομικά μαθήματα χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως δεν θα έχεις καλό καθηγητή.

 

Καλή τύχη! Το τσέλο είναι τέλειο!

 

Xμ... στην Ν. Ιωνία που μένω η αλήθεια είναι πως δε βρήκα κάτι  :(

αλλά θα ψάξω και στους γύρω δήμους, δεν χανω και τίποτε.

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ποιο ειναι το οικονομικο μπατζετ που εχεις?

υπαρχει μια τρομερη πατεντα απο ενα ηλεκτρικο τσελο που το κουρδιζεις ειτε σαν τσελο ειτε σαν μπασο και εχει μεγαλο μεγαλο ενδιαφερον!

η εταιρια που το φτιαχνει λεγεται NS αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι ακριβουτσικο, ειδικα για πρωτο οργανο αλλα αξιζει σιγουρα τον κοπο.

θα ειναι σιγουρα μια απο τις επομενες αγορες μου. ;D ;D

λιγο πιο μετα θα βρω και καποια βιντεακια απο το γιουτιουμπ να ανεβασω...!

σιγουρα παιζει με αυτο ο γιωργος καλουδης, που ειναι σχετικα γνωστος στους ελληνικους κυκλους!

 

τωρα, για το δοξαρι, φανταζομαι πως στην αρχη μπορεις να ξεκινησεις και με κατι φτηνο, αλλα σιγουρα αν σοβαρεψουν καπως τα πραγματα ενα καλυτερο ειναι απαραιτητο!

 

απο οικονομικα ωδεια παντως -και χωρις διαθεση για διαφημιση, μιας και δεν ξερω το επιπεδο των μαθηματων- ριξε μια ματια στο ωδειο οπερα!

ειναι καπου στο κεντρο και που και που παιζει και εδω μπανερ του.

οι τιμες ηταν μεχρι προσφατα που ειχα κοιταξει πιο χαμηλες απο τα πιο πολλα ωδεια!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου