Προς το περιεχόμενο

Cello newbie: ιδέες και προτάσεις (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να και μερικα βιντεακια!

 

 

να και ο καλουδης που σου ελεγα...

ο τυπος παιζει...τις καλτσες του που θα ελεγε και ο εβρης!

αρχιζει μετα το 00:55

και κλασικα υπαρχουν οι γνωστοι βλακες που μιλανε σαν να ναι στο σαλονι τους...!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ποιο ειναι το οικονομικο μπατζετ που εχεις?

υπαρχει μια τρομερη πατεντα απο ενα ηλεκτρικο τσελο που το κουρδιζεις ειτε σαν τσελο ειτε σαν μπασο και εχει μεγαλο μεγαλο ενδιαφερον!

η εταιρια που το φτιαχνει λεγεται NS αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι ακριβουτσικο, ειδικα για πρωτο οργανο αλλα αξιζει σιγουρα τον κοπο.

θα ειναι σιγουρα μια απο τις επομενες αγορες μου. ;D ;D

λιγο πιο μετα θα βρω και καποια βιντεακια απο το γιουτιουμπ να ανεβασω...!

σιγουρα παιζει με αυτο ο γιωργος καλουδης, που ειναι σχετικα γνωστος στους ελληνικους κυκλους!

 

τωρα, για το δοξαρι, φανταζομαι πως στην αρχη μπορεις να ξεκινησεις και με κατι φτηνο, αλλα σιγουρα αν σοβαρεψουν καπως τα πραγματα ενα καλυτερο ειναι απαραιτητο!

 

απο οικονομικα ωδεια παντως -και χωρις διαθεση για διαφημιση, μιας και δεν ξερω το επιπεδο των μαθηματων- ριξε μια ματια στο ωδειο οπερα!

ειναι καπου στο κεντρο και που και που παιζει και εδω μπανερ του.

οι τιμες ηταν μεχρι προσφατα που ειχα κοιταξει πιο χαμηλες απο τα πιο πολλα ωδεια!

 

Xαιρετε!

 

Τι σουπερ - ντούπερ τσέλο είναι αυτό; Ακούγεται τρομερά ενδιαφέρον - να κουρδίζεται και σαν μπάσο! :) Θα το ψάξω στο νετ για αρχή μήπως βρώ περισσότερες πληροφορίες.

 

Τα βιντεο που έστειλες, ιδίως ο αυτοσχεδιασμός Καλούδη είναι ε-ξαι-ρε-τι-κά!

Φανταστικά 'ζεστός' ήχος! Χίλια ευχαριστω.

 

Το όπερα το ξέρω! Είναι στην παλιά μου γειτονιά - αν εννοούμε το ίδιο - στην Πατησίων, πριν την Πλ. Αμερικής. Οντως, παλιότερα που χα δει, είχε καλές τιμές.

Θα το τσεκάρω κι αυτό, ακόμα περιμένω απάντηση και από τους άλλους που είναι στην γειτονιά μου..

 

Οσο για το -γκουχ!- μπάτζετ....

Αυτή τη στιγμή είναι περιορισμένο. Και εννοώ πολύ...  ;D

Ελπίζω σε καλύτερες μέρες λοιπόν. Αν δω ότι μου ταιριάζει όντως σαν όργανο και προχωράω  θα αποταμιεύσω για να πάρω κάτι αξιοπρεπές

* Η πλάκα είναι ότι έξω, κυρίως Αμερική που είδα, μπορείς και να νοικιάσεις καλά όργανα και μάλιστα με πολύ συμφέρουσες τιμές (πάει με τον μήνα νομίζω)...

Ετσι δοκιμάζεις για παράδειγμα και διάφορους κατασκευαστές, μεγέθη...

Μακάρι να υπήρχε και εδώ κάτι αντίστοιχο!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον για κάτι τέτοιο λες!

 

http://www.nedsteinberger.com/instruments/cello.php

 

και τιμή: Ανεκτίμητη!!!  :D

* γύρω στα 3Κ..

 

* Αν βάλει κανείς και strap.. τύφλα να χουν οι stratocaster (!)..

όλα τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το όπερα το ξέρω! Είναι στην παλιά μου γειτονιά - αν εννοούμε το ίδιο - στην Πατησίων, πριν την Πλ. Αμερικής. Οντως, παλιότερα που χα δει, είχε καλές τιμές.

Θα το τσεκάρω κι αυτό, ακόμα περιμένω απάντηση και από τους άλλους που είναι στην γειτονιά μου..

 

 

ναι, για αυτο το οπερα λεω!

 

Η πλάκα είναι ότι έξω, κυρίως Αμερική που είδα, μπορείς και να νοικιάσεις καλά όργανα και μάλιστα με πολύ συμφέρουσες τιμές (πάει με τον μήνα νομίζω)...

Ετσι δοκιμάζεις για παράδειγμα και διάφορους κατασκευαστές, μεγέθη...

Μακάρι να υπήρχε και εδώ κάτι αντίστοιχο!

 

 

 

 

αυτο που λες ειναι εντελως ανεδαφικο για τα στανταρ της ελλαδας!

δηλαδη, ακομα και καποιος επιχειρηματιας να ειχε την διαθεση να το κανει, δεν νομζω πως υπαρχει ο απαραιτητος σεβασμος στα πραγματα του αλλου, ωστε να μην του επιστρεφουν το καθε οργανο μετα τον ενα μηνα σε κομματια!

πιστεψε με!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες ειναι εντελως ανεδαφικο για τα στανταρ της ελλαδας!

δηλαδη, ακομα και καποιος επιχειρηματιας να ειχε την διαθεση να το κανει, δεν νομίζω πως υπαρχει ο απαραιτητος σεβασμος στα πραγματα του αλλου, ωστε να μην του επιστρεφουν το καθε οργανο μετα τον ενα μηνα σε κομματια!

πιστεψε με!

 

     Δεν είναι θέμα σεβασμού, είναι θέμα συμβολαίου. Το καταστρέφεις, το πληρώνεις, τόσο απλά... Οπότε συμφέρει να το προσέχεις. Βέβαια δεν δεν είναι το καλύτερο να παίζεις με όργανο που δεν είναι σεταρισμένο σύμφωνα με τα χέρια σου και τα γούστα σου. Λέω εγώ τώρα...

 

     Το τετράχορδο NS μπορείτε να το βρήτε και στην Ελλάδα, γύρω στα 2 χιλιάρικα (όχι 3).

 

     Αλλά ίσως είναι καλύτερο ένα ακουστικό όργανο στην αρχή. Βέβαια όλα φτάνουν στο τι θες εσύ να κάνεις - και τα NS είναι ωραία εργαλεία, αλλά άντε πήγαινε στον

δάσκαλο και πες του να σε διδάξει.      

    Πάντως και για εμένα, είναι αναντικατάστατο το ακουστικό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Δεν είναι θέμα σεβασμού, είναι θέμα συμβολαίου. Το καταστρέφεις, το πληρώνεις, τόσο απλά... Οπότε συμφέρει να το προσέχεις.

 

εγω στεκομαι λιγο παραπανω σε αυτο...

δεν διαφωνω να πληρωσεις οτι καταστρεφεις!

παρ ολα αυτα πιστευεις πως αν αγορασεις ενα τσελο και το νοικιασεις για ενα 3μηνο στον φιλο ατμοσφαιρικομεταλλα που του καπνισε να μαθει τσελο και μετα απο 3 μηνες στο φερει μεσα σε ενα κουτι πιτσας θα βρεις ακρη να παρεις τα λεφτα σου πισω?

και αν δεν εχει να στα δωσει τι θα κανεις?

θα τον πας δικαστηριο?

 

λεω απλα πως δεν εχουμε μαθει να αντιμετωπιζουμε με σωστο τροπο τα πραγματα του αλλου.για αυτο μου φαινεται παραξενη η ιδεα με το να νοικιαζεις οργανα!

 

εχω πετυχει σε στουντιο εναν νεαρο που μολις ειχε ξεκινησει τυμπανα(σε φαση 5μηνες) και κουρδιζε ταμπουρο με το ενα χερι οσο με το αλλο κρατουσε το κινητο του και μιλαγε με εναν φιλο του! :-X :-X

 

 

      Το τετράχορδο NS μπορείτε να το βρήτε και στην Ελλάδα, γύρω στα 2 χιλιάρικα (όχι 3).

 

 

το ns αν θυμαμαι καλα το ειχα βρει πριν καποιους μηνες σε γνωστο αθηναικο μαγαζι στα 2400!

 

 

      Αλλά ίσως είναι καλύτερο ένα ακουστικό όργανο στην αρχή. Βέβαια όλα φτάνουν στο τι θες εσύ να κάνεις - και τα NS είναι ωραία εργαλεία, αλλά άντε πάνω στον

δάσκαλο και πες του να σε διδάξει.     

    Πάντως και για εμένα, είναι αναντικατάστατο το ακουστικό όργανο.

 

σε αυτο συμφωνω και εγω!

μαλιστα ολα τα οργανα τα αγοραζω πρωτα ακουστικα και μετα ηλεκτρικα!

παρ ολα αυτα το ns φαινεται μια καλη περιπτωση και για το κλασικο αλλα και για το πειραματικο του πραγματος!

βεβαια εννοειται πως θα εχει καποιους περιορισμους και δυσκολιες και σιγουρα ειναι καμποσα τα φραγκα για πρωτο οργανο!

 

 

αλλά άντε πάνω στον δάσκαλο και πες του να σε διδάξει.     

 

 

τι εννοεις με αυτο?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου ρωτήσω κάτι, τί τσέλο δώσεις σε έναν αρχάριο. Πάντως όχι τίποτα σπουδαίο. Κι εννοείται ότι θα βρεις άκρη να πάρεις τα λεφτά σου, γιατί υποτίθεται ότι είναι η δουλειά σου. Ο δανεισμός που λέει η Εκάτη, δεν είναι μεταξύ γνωστών ή φίλων. Είναι μεταξύ εταιρίας, και υπεύθυνου οργανοπαίχτη, με ΑΦΜ ή λογαριασμό στην τραπεζα ή πιστωτική κτλ. Τώρα αν έχεις να κάνει με πανκιά που σπάνε τα όργανα, τί να πω, θες να το αναλύσουμε θεωρητικά; Δεν νομίζω...

 

το ns αν θυμαμαι καλα το ειχα βρει πριν καποιους μηνες σε γνωστο αθηναικο μαγαζι στα 2400!

 

http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_8_55&products_id=324

 

τι εννοεις με αυτο?

  Το διόρθωσα. Ένα μεγάλο μέρος της μελέτης και της διδασκαλίας ενός οργάνου είναι η παραγωγή του ήχου. Οπότε για να μιλάμε επι του πρακτέου ένα ηλεκτρικό όργανο πρέπει να συνοδεύεται από ένα καλό μόνιτορ και γνώσεις πάνω στην χρήση του. Υπάρχει και η περίπτωση του πιέζο pick up για τσέλο.

  Μιλάω φυσικά για τον αρχάριο, αφού κάποιος πιο προχωρημένος μπορεί να πάρει ένα όργανο, να καρφώσει κατευθείαν στο PA και βήμα-βήμα να βγάλει άκρη και να λύσει όλα τα θέματα, τεχνικά και τεχνολογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν διαφωνω. Απλα η εμπειρια μου μου λεει πως η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν σέβονται πράγματα που δεν είναι δικα τους...

Απλά δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που είπε η εκατη,ειδικα για τα στάνταρ της ελλάδας.

Επειδή παρακολουθώ αυτα που γράφεις και εκτιμώ πως έχεις κάποια εμπειρία θες να μου πεις πως όσα λέω δεν ισχύουν?

Και δεν ειπα πως θα τα δανεισεις σε πανκηδες αλλα οπως και να το κανουμε θα υπαρχει φθορα. Και ναι δεν ειπα πως θα νοικιαζεις οργανα του 2χιλιαρου,αλλα η αρχικη ιδεα της εκατης ηταν να μπορεις να παρεις οργανα διαφορων τιμων και "σχολων"!

P.s. Σορι που δεν κανω παραθεσεις και γραφω καπως ατσουμπαλα,αλλα μπαινω νετ απο το κινητο μου...!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες σε όλους!

(δεν εξαφανίστηκα επι τούτου - έχω νετ μόνο στο γραφείο προς το παρόν)

 

Περι ενοικίασης οργάνων στο εξωτερικό, από όσο έψαξα, ναι, παίζει ασφάλεια που μπορείς να πληρώσεις εξτρά και να είσαι καλυμένος σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (πχ αν γίνει σεισμός 10R  ;D και γίνει σμπαράλια; - η περίπτωση του εξοργισμένου πανκιού είναι γελοία απο μόνη της, θέλω να πω, δεν θα περίμενα κάτι καλύτερο!) Πάντως για νορμάλ (!) λογικά όντα και όχι αλαφροϊσκιωτα πλάσματα, πιστέυω ότι το σύστημα θα δούλευε. Ε,δεν είμαστε δα και όλοι κάφροι! Στην έρευνα μου τελικά βρήκα έναν οίκο στην Ελλάδα, στην Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς δεν λένε πολλά στο σαιτ τους για το πρακτικό του θέματος, τα διαδικαστικά κλπ.

 

Περί ns vs. acoustic και γω παρότι άσχετη με το τσέλο, το θεωρώ λίγο ρίσκο να μπλεχτεί κάποιος πρωτάρης με κάτι τόσο "προχωρημένο". Κιθάρα πήρα πρώτα ακουστική - διέλυσα τα δακτυλάκια μου και μετά πήρα ηλεκτρική. Και πολύ αργότερα πήρα πετάλια... Θέλω να πω, πως αν δεν ξέρεις αλφαβήτα πως θα κάνεις πρόταση; Εν τέλει όταν πάει να μάθει κανείς είναι Κ.Ι.S.S (=keep it simple and stupid)

Παρόλαυτά το NS φαίνεται πολύ αξιολογή επιλογή με intermediate φάση και πάνω.

 

* Και εγώ ακόμα περιμένω απάντηση απο το ωδείο...  :D

Θα ψάξω και στο όπερα και αλλού... δεν βλέπω προκοπή!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τσέλο σε τιμή έκπληξη. Έπαιζα 8 χρόνια περίπου.

Π.Μ. να τα πούμε για λεπτομέρειες.

 

υ.γ. τελικά οι γραφίστες την έχουν τη "λόξα" τους!

δε μου το βγάζεις απ' το μυαλό! ;)

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου