Προς το περιεχόμενο

Τc electronic voicelive 2: ενα βημα μπροστα για τους τραγουδιστες η οχι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολο το forum... ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω εδω μεσα και αν κανω καποια πιθανα λαθη στις διατυπωσεις μου ευχαριστως να αλλαχθουν... ειπα να ανοιξω τη συζητηση οντας και λιγο μεσα σε ολα τα αλλα τραγουδιστης και ηχοληπτης για το νεο πεταλι της tc electronic voicelive 2 το οποιο προσφατα αγορασα και επειδη δεν ειδα καποιο post οσο εψαχνα μεσα στο noiz ειπα να το κανω εγω με σκοπο να συλλεξουμε προτασεις και γνωμες για το vc2. (δεν εχω σκοπο τη διαφημηση και αν θεωρηθει κατι τετοιο παρακαλω να διαγραφει το ποστ.) οι ερωτησεις που εχω να θεσω για αρχη ειναι οι εξης:

1) πιστευετε πως αν καποιος τραγουδιστης κατεχει μια σχετικη γνωση ηχοληψιας η την αισθητικη και ας μην ξερει και πολλα απο ηχο, καλο ειναι να φτιαχνει τον ηχο του για ενα live απο πριν (πχ εφε δυναμικοι επεξεργαστες κλπ) με εξοπλισμο οπως το παραπανω πεταλι ωστε να μην αφηνει εξ ολοκληρου την τυχη του στον εκαστωτε ηχοληπτη η οχι? αν και θεωρω πολυ ωραιο καθε σχημα να εχει δικο του ηχοληπτη αλλα δυσκολο....

 

2)  νομιζω πως οι μουσικοι πως αφηνονται στην τυχη τους ειναι οι τραγουδιστες διοτι αγοραζουν ενα σχετικα καλο μικροφωνο τυπυ sm58 agk d7 κλπ και μενουν εκει... το βλεπω λιγο σαν την κιθαρα το θεμα ..οτι ναι μπορει να παρεις μια gibsonια που να φυσαει αλλα θες και το λαμπατο το πεταλι σου και τν ενισχυτη σου και και και και ... γιανα πεις οτι φτιαχνεις ηχο... απλα το λεω ως ενα φαινομενο... δηλαδη τι φοβομαστε οτι αν βαλουμε ενα παραξενο για τα ελληνικα standar εφε θα ακουστουμε καπως? οτι καποιος απο κατω θα πει α δεν ξερει να τραγουδα και χρησιμοποιει πεταλια?(πραγμα που δεν ισχυει κατ εμε)

 

3) οσο το χετε δει το πεταλι η το χετε ακουσει καλυτερα παραθεστε αποψεις για την καινοτομια η οτι αλλο θελετε .... πρωσοπικα μενω αρκετα ικανοποιημενος και παρα την τσιμπημενη τιμη νομιζω πως αν καποιος το βλεπει σοβαρα το θεμα και δεν θελει να τα αφηνει ολα στη μοιρα τους αξιζει να ου ριξει μια ματια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω παιδια συγνωμη 1ο λαθος του ποσταρα στους κιθαριστες :-[ αν μπορει καποιος ας το βαλει εκει που νομιζετε οτι ανηκει...συγνωμηγιατην πατατια αλλα ειμαι σχετικα καινουριος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και άνοιξε τέτοιο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια καθώς δεν έχω

την παραμικρή ιδέα του τι κάνουν αυτές οι πεταλιέρες. Τα delay, chorus, reverb και

τα υπόλοιπα modulation μπορώ να φανταστώ τι κάνουν. Απο εκεί και πέρα τι γίνεται?

Ποιά είναι τα αντίστοιχα overdrive και distortion των πεταλιερών(:P) κιθάρας και πώς

αλλοιώνουν τη χροιά μιας φωνής. Μπορείς για παράδειγμα να τραγουδήσεις 'καθαρά'

στον τόνο που μπορείς και να επιλέξεις ένα preset... Gillan ας πούμε και να είναι

πειστικό? Τι δι@ολο υποτίθεται οτι κάνουν αυτά τα μηχανήματα και σε τι είδη μουσικής

χρησιμοποιούνται? Κανένα κλιπάκι ίσως? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για το voice live (όχι το 2) θα έλεγα πως έχει εξαιρετικές δυνατότητες, αρκεί να έχεις το χρόνο να το ψάξεις. Κυρίως το χρησιμοποιώ για δεύτερες φωνές όπου τα καταφέρνει άψογα και χωρίς δυσκολίες στην παραμετροποίηση, για delay (με tap και απ'όλα!) και λιγότερο για reverb, για το οποίο συνήθως εμπιστεύομαι τον ηχολήπτη.

Θα φροντίσω να ανεβάσω και δικό μου κλιπάκι μαζί ίσως με ένα μικρό review για να έχετε μια καλύτερη άποψη!

 

Πάντως, σε γενικές γραμμές,αποτελεί μια πολύ καλή επένδυση αλλά η τιμή (ειδικά για το vc-2) είναι πολύ "τσιμπημένη" οπότε δεν θα το σύστηνα σε bedroom singers!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγόρασε η τραγουδίστριά μας το VoiceLive (to 1). Είναι εξαιρετικό μηχάνημα αλλά όχι για κάποιον που δεν έχει ιδέα απο πετάλια...

Επείσης, ο πνευστός μας έχει άλλο ένα το οποίο και είναι πλέον αναπόσπαστο στοιχείο του ήχου του, σε live και studio.

Μπήκα στην κουβέντα γιατί μετά απο πολλές προσπάθειες να δείξω στην τραγουδίστριά μας πως δουλεύει αποφάσισα οτι για την δικιά μου ψυχική υγεία θα είναι καλό να το βάλω στις αγγελίες του noiz (μουσικός εξοπλισμός). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το off topic  αλλά η χρήση κιθαριστικού εξοπλισμού ενδείκνυται για χρήση και σε φωνητικά? Δηλαδή πετάω στο input μιας πεταλιέρας το μικρόφωνο και πειραματίζομαι.. κάπως έτσι..  ::)

 

Τί είναι αυτό που διαφοροποιεί τα πετάλια φωνητικών από τα πετάλια κιθάρας? διαφορετική επεξεργασία συχνοτήτων? Κιθάρα και φωνητικά ανήκουν στο μεσαίο φάσμα συχνοτήτων επομένως ίσως και να γινεται.. λέω εγώ τώρα.. :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το off topic  αλλά η χρήση κιθαριστικού εξοπλισμού ενδείκνυται για χρήση και σε φωνητικά? Δηλαδή πετάω στο input μιας πεταλιέρας το μικρόφωνο και πειραματίζομαι.. κάπως έτσι..  ::)

φυσικά και μπορείς τουλάχιστον να πειραματιστείς.. :)

πάντως, θα ήθελα να μάθω και εγώ για το voice live..ας πούμε, πέρα από live χρήση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν προενισχυτής σε σπιτική ηχογράφηση και να βάλεις και delay-reverb από εκεί? πώς θα ακουγόταν σε αντιπαράθεση με προενισχυτή και vst, ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με την ομαδούλα μου που γράφουμε μαζί το έχουμε αγοράσει σας λέω ότι είναι απλά καταπληκτικό

ο κιθαρίστας μας απλά παίζει τα ακκόρντα του κομματιού (κι επιλέγουμε από το μηχάνημα να μην ακούγεται το παίξιμο της κιθάρας στη μίξη ) και οι δι-τριφωνίες είναι απλά μαγικές

δεν είχαμε δυνατότητα ούτε και τις απαιτούμενες γνώσεις να το κάνουμε αυτό πιο πριν

 

συμπέρασμα...παίζειw λίγο κιθαρίτσα...έχεις τέλεια backin vocals

 

να συμπληρώσω ότι το 2 είναι μακράν πιο φυσικό στις φωνές από το ένα και αξίζει τα λεφτά του μέχρι ευρώ.

 

αυτό για να πάρετε ένα δείγμα του τι κάνει με μια κιθαρίτσα κι ένα μικρόφωνο

 

κι αυτό για τους απανταχού homestudiάδες

 

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμενα παντως θα με χαλαγε να το βλεπα αυτο σε live μπαντας.. προτιμω κανονικο παιξιμο με μια φωνη παρα τρεις τεσσερις απο ενα κουτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου