Προς το περιεχόμενο

Mια κυρία 33 ετών..(gibson LP deluxe)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και μία εβδομάδα έχω στην κατοχή μου (δανεική) μια '76 gibson lp deluxe uyiltyi.png

 

Η κιθάρα ανήκει στον φίλτατο συνφορουμίτη pascal τον οποίον ευχαριστώ πολύ για την παραχώρηση... 8)

 

dsc02095front.jpg

dsc02099joint.jpg

dsc02096head.jpg

backofneck.png

 

Είναι μιά αντιπροσωπευτική gibson αυτής της περιόδου με όλα τα τότε χαρακτηριστικά των les paul. (maple neck, sandwich body..κλπ,κλπ)

 

Η κιθάρα είχε πολύ χαμηλό action στα καντίνια (τόσο που δεν μπορούσα να κάνω bends κι αναγκάστηκα να το ανεβάσω) και οι mini humbuckers της δίνουν έναν πιο σκαστό ήχο, αν και στην bridge position θα προτιμούσα έναν full size ή όπως σωστά παρατήρησε ένας καλός φίλος έναν p90 (έχει το ίδιο μέγεθος).

 

Η μεσαία και η neck θέση όμως είναι άλλο πράμα με αυτούς τους mini humbuckers... 8)

 

Ευχαριστώ και τον συνφορουμίτη aligator που παίζει στην 1η φωτό τον ρόλο του μοντέλου!... ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φοβερή κιθάρα! Είχα την τιμή να παίξω κάποτε με μία Gibson LP goldtop του '68 και πραγματικά είναι κιθάρες με άλλα standards. Δεν χρειαζόταν το παραμικρό για βελτίωση παρά το φυσικό relic από το πέρασμα του χρόνου. Απίστευτα όργανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι καλό να το βλέπουν (και να το ακούνε) αυτοί που πιστεύουν ότι οι '70'ς Gibson είναι μάπες. Τι έχω ακούσει δε λέγεται, η Norlin περίοδος είναι η κακή...,μετά το '83 φτιάχνει..., όχι οι '90'ς είναι οι καλές....., μπα οι historic είναι,........τι λες ρε οι v.o.s. Έχω δει καλές και κακές κιθάρες απ' όλες τις περιόδους οπότε...

 

Για τους φίλους των Gold-top να μια που έιχα τη χαρά και τιμή να παίξω όταν βρέθηκα στο σπίτι ενός εκ των μεγαλυτέρων συλλεκτών στη Σουηδία.

Gibson_50s.thumb.jpg.1d0314ee191bff84b16f1f331ca1c8f8.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τη μπίστηξες Γιώργη μ'.  ;D

 

Είχα κι εγώ παλιότερα την ευκαιρία να τη χαϊδέψω...σε εντάσεις ψιθύρου.

Οι γείτονες του pascal ή είναι πολύ φσολοβρόντηδες ή θέλουν μια ίδια και ζηλεύουν. ;D

 

Ρε δεν είχαμε προλάβει να παίξουμε 5 νότες στη σειρά και χτυπάγανε κουδούνια οι ανάλγητοι. :P :P :P 8) :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nestoras περίμενε λίγες μέρες να την επιστρέψω και θα σου δώσει ο pascal την διεύθυνση του!!... :D ;D

 

Συμφωνώ πάντως οτι καλά και "κακά" όργανα υπάρχουν σε όλες τις περιόδους και σίγουρα θα υπάρχουν και καραvintage κιθάρες που "δεν παίζουν" καθόλου...

 

Οι ημέρες πλησιάζουν για να την δώσω και λογικά θα έπρεπε να έχω μιά κάποια στεναχώρια....κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει, το αντίθετο θα έλεγα... ::)

 

 

Ο λόγος είναι μάλλον αυτό το "ασημένιο πράμα" στο avatar...(to be continued...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου