Προς το περιεχόμενο

Mια κυρία 33 ετών..(gibson LP deluxe)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ μαζί σου,εγώ θα της έβαζα P90

Eνδιαφέρον, δεν φαντάστηκα οτι έχουν το ίδιο μέγεθος, λογικά λοιπόν η Gibson

είχε βγάλει τους mini για αυτούς που είχαν early 50s lp με p90s και ήθελαν να

δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό. Να και μια σχετική συζήτηση.

http://www.mylespaul.com/forums/pickups/33571-replacing-soapbar-p90-mini-humbucker.html

 

 

 

 

...α ναι, κούκλα η deluxe, αν και το 3 piece μπράτσο ξενίζει κάπως αισθητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η κιθάρα σκοτώνει και εμφανισιακά (λόγω φυσικού relic), αλλά και από ήχο!!!

 

Εσύ να έπαιζες λίγο καλύτερα και όλα θα ήταν αλλιώς ... ;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι' εγώ μερικά ακόμα.

 

Λοιπόν, η κιθάρα ήρθε στα χέρια μου πριν ενάμιση χρόνο περίπου από τον Superfunk με μέτριο προς χαμηλό action (και τέλειο intonation). Λίγους μήνες μετά, ήθελα να πάω για setup τη fender μου, η οποία μου είχε έρθει από εξωτερικό και όσο καλό setup και να χε κάνει εκεί το μαγαζί, μόνο και μόνο από το δεκαήμερο της μεταφοράς είχε σίγουρα αλλάξει. Σημειώνω ότι από setup τότε ήμουν παντελώς άσχετος (πριν καμιά 20ριά μήνες απέκτησα την πρώτη μου ηλεκτρική).

 

Αφού θα πήγαινα τη fender, σκέφτηκα να πάω και στον ίδιο μάστορα (πολύ γνωστός) και τη Gibson. Μου είπε ότι τη δεύτερη θα τη σετάριζε με ένα σχεδόν συμβολικό ποσό (15 ευρώ αν θυμάμαι καλά). Με ρωτάει πώς τη θες; Ε, του λέω, ξέρω γω, όπως σου ακούγεται και σου έρχεται εσένα καλύτερα- μόνο να μην τρίζει.

Ε, την κατέβασε πολύ- πολύ χαμηλά. Το καλό είναι ότι η κιθάρα μπορεί να παίζει με εξαιρετικά χαμηλό action χωρίς να τρίζει καθόλου (ούτε ακουστικά). Το κακό είναι ότι τα bends, ειδικά μετά το 12το τάστο είναι δύσκολα. Πολύ καλά έκανε ο longshadow και ανέβασε το action στα καντίνια.

 

Το nut που φοράει τώρα είναι brass. Υπάρχει το δικό της το original αλλά το κακομοίρικο έχει φαγωθεί αρκετά και θέλει ένα shim για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί. Σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα κοκάλινο.

 

Οι mini humbuckers στην Les Paul προέκυψαν από την...Epiphone. Όταν η Gibson εξαγόρασε την εταιρεία, βρήκε ένα στοκ με καμιά χιλιαριά minis και για να μην της μείνουν στο χέρι, σκέφτηκε να βγάλει μια les paul με minis. Και εγένετο deluxe. Όταν βγήκε στοίχιζε περί το 20% λιγότερο από μια standard. Πολλοί αγόραζαν την deluxe και τη ρουτάριζαν για humbuckers. Έτσι είχαν μια standard με χαμηλότερο κόστος. Τέτοιες μπορείς να βρεις πολλές γύρω στο 1500άρικο (από Αμέρικα πάντα). Για μια goldtop αυτής της περιόδου με τους original μαγνήτες της, μια fair τιμή είναι τα 2100- 2600 ευρώ, ανάλογα την κατάστασή της, το πόσο original είναι τα parts της, το πόσο χρυσό έχει παραμείνει το χρυσό της χρώμα (δεν έχει δηλαδή παραπρασινίσει) κοκ. Τώρα το αν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά για μια κιθάρα 30 ετών και βάλε, από το να πάρεις μια καινούρια historic...είναι μια άλλη κουβέντα.

 

Έψαξα λίγο ακόμα και είδα ότι οι mini που βγάζει τώρα οι Gibson είναι αρκετά διαφορετικοί. Πιο "σκληροί", με υψηλότερο output και πιο high gain oriented (βλέπε firebird). Γενικά, αν μπορείς να απομονώσεις το καλύτερο κομμάτι αυτής της κιθάρας είναι όντως οι μαγνήτες της (συμφωνώ με τον long ότι ειδικά ο neck ακούγεται σούπερ).  

 

Βάζω ένα κλιπάκι που είχα ηχογραφήσει πέρυσι τον Οκτώβρη, με ένα expandora overdrive, στο καθαρό κανάλι ενός koch studiotone. Το παίξιμο είναι επιεικώς μέτριο (ε, κάποια βελτίωση έχω σημειώσει από τότε ). Είναι όμως κι' αυτό κάπως ενδεικτικό του ήχου της.

 

Τα όργανα δεν είναι για να μένουν σε ντουλάπες, ντιβανοκασέλες, θήκες κλπ. Η αξία τους είναι χρηστική. Μια Gibson Deluxe που δεν την παίζει κανένας δεν είναι κιθάρα, είναι ένα κομμάτι ξύλο με χορδές.

 

Στο επόμενο noiz live, πολύ θα χαρώ να την πάρει κάποιος και να παίξει μ' αυτή στη σκηνή. Λίγες μέρες πριν να επικοινωνήσει μαζί μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα να του τη δώσω.

 

 

 

 

mext01_1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όργανα δεν είναι για να μένουν σε ντουλάπες, ντιβανοκασέλες, θήκες κλπ. Η αξία τους είναι χρηστική. Μια Gibson Deluxe που δεν την παίζει κανένας δεν είναι κιθάρα, είναι ένα κομμάτι ξύλο με χορδές.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει γιατί η Gibson επιμένει να θάβει τις κιθάρες της βάζοντας τους κεραμικούς μαγνήτες. Μάλλον κάποια διεστραμμένη προσωπικότητα εκεί νομίζει ότι οι κεραμικοί μίνι είναι καλοί για μέταλ.

 

Σούπερ η κιθάρα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα όργανα δεν είναι για να μένουν σε ντουλάπες, ντιβανοκασέλες, θήκες κλπ. Η αξία τους είναι χρηστική. Μια Gibson Deluxe που δεν την παίζει κανένας δεν είναι κιθάρα, είναι ένα κομμάτι ξύλο με χορδές.

 

 

Αυτό δεν το κατάλαβα.

Δεν παίζεις με την Deluxe ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάκη, παίζω.

Αν κάποτε φτάσω να μην παίζω, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να την δώσω. Αυτό το έγραψα για να πω ότι δεν είμαι συλλέκτης, δεν την πήρα για να την έχω προστατευμένη κάπου και να περιμένω να ανέβει η αξία της με τον καιρό.  

Μου άρεσε σαν όργανο παιχτικά,  ηχητικά και -βεβαίως- εμφανισιακά,  γι' αυτό την αγόρασα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάκη, παίζω.

Αν κάποτε φτάσω να μην παίζω, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να την δώσω.

Το 77 αγόρασα τη πρώτη μου Black Beauty. Γύρω στο 84 τη πούλησα γι αυτό ακριβώς το λόγο. Την είχα 2-3 χρόνια κάτω από το κρεβάτι και δεν έπαιζα πια καθόλου με ηλεκτρικά όργανα. Τη πούλησα γιατί σκέφτηκα ότι ένα τέτοιο όργανο πρέπει κάποιος να το ευχαριστιέται με καλά μηχανήματα (που τότε δεν είχα) και να παίζει μπροστά σε κόσμο (εκεί που αυτές οι κιθάρες αποδεικνύουν τη δύναμή τους και την αξία τους)...θεωρούσα ότι δεν θα ξαναπιάσω ήλεκτρικά όργανα στα χέρια μου...σήμερα όμως το έχω μετανοιώσει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον λόγο αυτό έδινε κι ο κολλητός μου το TRB.....

Δεν παίζει πλέον λόγω δουλειάς κι όταν παίζει έχει το Jazz Bass που του έδωσα (φτηνιάρικο όργανο) απλά για να ξεδίνει.

Για μένα πάντως οι Deluxe είναι κατα πολύ καλύτερες από όλες τις κιθάρες των 70s......

 

Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει γιατί η Gibson επιμένει να θάβει τις κιθάρες της βάζοντας τους κεραμικούς μαγνήτες. Μάλλον κάποια διεστραμμένη προσωπικότητα εκεί νομίζει ότι οι κεραμικοί μίνι είναι καλοί για μέταλ.

Σούπερ η κιθάρα.

Κατάλαβες γιατί έλεγα κι εγώ για Antiquity & Bill Lawrence ????

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικό όργανο απ'όλες τις πλευρές, ηχητικά, κατασκευαστικά. Ειδικά για το δεύτερο είναι και ο λόγος που μπορεί να σεταριστεί τόσο χαμηλά χωρίς να τρίζει.

Καλά απο εμφάνιση τι να πω... Just Perfect!

Για άλλη μία φορά, άψογο παίξιμο longshadow.

 

καρα-οφτοπικ : πριν 12 χρονια ειχα δει εναν κιθαριστα στο sticky fingers στη Ροδο με μια goldtop και ειχα πει οτι ειναι τέρμα lame να έχεις χρυσή κιθάρα  . Πως αλλαζουν τα γουστα ρε παιδι μου... Σκεφτομαι να γραψω βιβλιο με τις μπαρουφες που εχω πει κατα καιρους

Είχα την τύχη να παίξω με την εν λόγο κυρία πάρα πολλές φορές, καθότι δούλευα εκεί τότε, υπήρχε βέβαια και το "πορτοκαλί γουρούνι"(Orange 120W Head) πίσω που τα έσπαγε.

 

Το nut που φοράει τώρα είναι brass

Respect, 100 φορές καλύτερα απο το original.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου