Προς το περιεχόμενο

My vintage keys song - Neeq


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αψογος οπως παντα :)

 

Ευχαριστω πολυ :D

 

μου αρεσε! οι ηχοι αλλα floyd ειναι φανταστικοι!  (ισως τιποτα ντραμς μετα τη μεση που να δινουν καποια ενταση να ταιριαζαν... )

 

Εχουμε μια αδυναμία στους ηχους του εν λόγω συγκροτηματος και γενικά στα παλια πληκτροφόρα. Αν θες το συγκεκριμενο vst του mellotron είναι freeware και εχει φλαουτο, strings,brass και choir http://www.gersic.com/plugins/index.php?daPlug=1644

 

Ο ήχος του Moog πάντα θα με συγκινεί (θα μου θυμίζει πάντα τα νειάτα μου...), ακόμα και εάν κάποιος δεν ξέρει να παίζει, πόσο μάλλον στα δικά σου χέρια που παίζεις παπάδες.

Τι κρίμα που στο κομμάτι σου τα drums μου φαίνονται αδούλευτα και "άδεια"...το λέω γιατί είπες ότι δεν θα το ξαναδουλέψεις.

 

Ευχαριστω για τα καλα λόγια. Το θεμα είναι όμως ότι δεν ξερω τι να τα κανω. Αν εχετε καποιες ευκολες συμβουλες, να το ξαναπιασω, γιατί οχι, ετσι για αλλαγη. Επιπλεον σκεφτομαι αυτο μαζί με καποια αλλα να τα σουλουπωσω με τη βοηθεια ενος φιλου πιο καταρτισμενου και να τα μαζεψω σε ενα cd να αφησω κι εγω ενα εργο πισω μου βρε αδερφε  :D

 

Πολύ ωραίο!

Όντως τα drums θέλουν κάποια επεξεργασία όμως )

 

Μπράβο ρε Νίκο. Σε θαυμάζω!

 

Με συγκινεις Ηλία  :) Οπως ξαναείπα και θα δεν ξερω τι να τα κανω ρε παιδια  ??? Βρηκα ενα drum kit, του εβαλα delay και tube overdrive και αυτο ηταν, μεχρι εκει σκαμπαζω.

 

Αρχικά να πω ότι το κομμάτι είναι πολύ ωραίο. Well done  :D

 

 

Όμως, στην φράση που παρέθεσα υπάρχει μια τεράστια αντίφαση. Πολύ απλά, αν δεν ακούσεις ένα κομμάτι που έφτιαξες ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ να μιξάρεις σωστά. Και αυτό γιατί από το tracking, την ηχογράφηση δηλαδή, τα αυτιά κουράζονται και ταυτόχρονα συνηθίζουν τα όποια λάθη.  ;)

 

Οπότε θα πρέπει ίσως να κάνεις load πιο συχνά  ;D

 

Υ.Γ.: Το ταμπούρο είναι καραπαραμορφωμένο  ;D , Να υποθέσω ότι είναι επιθυμητό αυτό, έτσι;    ???

 

Ευχαριστω πολυ :) Δεν ειπα οτι δεν το ακουω το κομματι. Τα ακουω όλα για καιρο και εντοπίζω τα λάθη. Συχνα ομως το να κατσω να τα διορθωσω κατέληγε, λογω ασχετοσυνης και απειριας, να ηχογραφειται ξανα με αλλα οργανα και ηχους και στην τελική το πηρα αποφαση οτι δεν ξερω να διορθωνω οπότε ειπα να παρατήσω την προσπαθεια. Οπως προειπα, μπορει καποια στιγμη να κάτσω με καποιον γνωστη να κανουμε δουλεια. Προς το παρον ευχαριστιεμαι την ενορχήστρωση, το παιξιμο και τα σχολια απο ατομα που γνωρίζουν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι όμως ότι δεν ξερω τι να τα κανω. Αν εχετε καποιες ευκολες συμβουλες, να το ξαναπιασω...

H πιο εύκολη συμβουλή (αυτό που θα έκανα εγώ δηλ) θα ήταν να γράψω πάνω σε κάτι τύπου Stormdrum. Θα έδινε πιο "γεμάτο" και professional ύφος.

Γενικά τα drums είναι ένα πρόβλημα...εγώ το αντιμετωπίζω έχοντας πολλά midi και έτοιμες βιβλιοθήκες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου αρεσε αρκετα  ;)

 

Kατα τη γνωμη μου θα προτιμουσα πιο «εντονη»

την κορυφωση του και λιγo παραπανω δουλεια στα τυμπανα.

 

Well done  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μου άρεσε αυτό που άκουσα . Λίγο με χάλασε που κάποιοι ήχου (κυρίως τα mellotron strings αλλα και το flute) είναι τόσο raw . Ισως με λιγο reverb να "μαλάκωναν" λίγο .

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου