Προς το περιεχόμενο

Γ.Θεοφάνους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας αφησουμε στην ακρη το πως μιλάει. Αυτο το βλέπουμε όλοι και κρίνουμε. Ώς παρουσία στη μουσική σύνθεση, θα μπορούσαμε να τον δουμε ως ικανό δημιουργό? Έχει κάποιες δουλειές που κρίνουν σοβαρή την επιλογή του ως κριτή νεων ταλέντων? Κάποιες δημιουργίες που θα μας έκλεινε το στόμα και δεν το γνωρίζω? Βλέπουμε συχνα παραδείγματα, τραγουδιών και συνθέσεων που μας αρέσουν δίχως να εχουμε προσεξει ποιος μας τις πρόσφερε. Και εκει εστιάζω. Περα απο τα γνωστά hit του, έχει κάποια υπογεια δισκογραφία που δεν γνωριζει το ευρυ κοινό? Ή ειναι απλώς ενας ακομη σουξεδομανής. Το στυλ που βλεπω εγω στο ύφος του ειναι πως ο ανθρωπος εχει μεγαλουργήσει & βρίσκεται σε υψηλό επιπεδο σεβασμου. Υσχύει κάτι τέτοιο & δε το εχω παρει χαμπάρι? Δλδ, απο jazz orchestra director, στο παλιόκαιρο, και τα κοκκινα χαλιά, μηπως εχω χασει επεισόδια και τον παρεξηγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ επιθετικό σε βλέπω απέναντί του. Επιτυχημένος είναι σίγουρα. Κι αν είναι σουξεδομανής, κι αν έχει ένα στυλ αφ'υψηλού (δεν ξέρω καν αν έχει, δεν βλέπω τηλεόραση), εσένα πού είναι το πρόβλημά σου? Να πω ότι θα ήθελες να του μοιάσεις μουσικά? Δεν το πιστεύω... Να πω πως όλοι θα θέλαμε να του μοιάσουμε από πλευράς εμπορικής? Για μένα είναι βέβαιο, αν και το 95% όσων γράψουν εδώ θα προτιμήσουν να περάσουν από βασανιστήρια της Ιεράς Εξέτασης πριν το παραδεχθούν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς λάθος θεμέλια έχει το θρεντ κατά τη γνώμη μου και μυρίζει δυναμίτιδα από χιλιόμετρα,...

 

...Δεν μας φτάνει η μουσική του καθενός (του οποιουδήποτε) και κοιτάμε τις στήλες / εκπομπές "καλόπιστης κοινωνικής κριτικής"?

 

Δε παίζει ξεκατίνιασμα απο την μεριά μου. Δε με ενδιαφερει το κουτσομπολιό. Έχω κάποια κενα γυρο απο εναν μουσικο συνθετη εγχώριο και θα ηθελα να τα καλύψω με την βοηθεια κάποιον που ξερουν κατι παραπανω. Όπως κι εσυ ειπες, ήδη προστέθηκε η αξιολογηση σου στην συνεργασία του με την Ν.Θεοδωρίδου. Μπορω λοιπον να εστιασω σε αυτο το δίσκο και να βρω κατι αξιολογο. Ευχαριστω και ελπίζω να μην αρχίσουμε τις χολές. Ας κοιταξουμε ωριμα & σε βαθος, οσοι εχουμε απο ενα λιθαρακι να βάλουμε στην εικόνα αυτου που παρουσιαζεται ως σημαντικος εκπρόσωπος της ελληνικης δισκογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος τον παρουσιάζει σαν σημαντικό εκπρόσωπο της ελληνικής δισκογραφίας... αν αυτοπροσδιορίζεται έτσι, είναι πολύ εγωιστικό εκ μέρους του (αλλά και πάλι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει). Αν προωθείται έτσι από τα μίντια, το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό, αναμενόμενο και πληροφορία μηδαμινής αντικειμενικής αξίας. Εμένα με απασχολεί το πώς τον κρίνω εγώ, και άνθρωποι που εμπιστεύομαι την καλλιτεχνική τους κρίση, από αυτά που ακούμε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ επιθετικό σε βλέπω απέναντί του.

 

Συγνωμη που βγαζω αυτο το επιθεικο ύφος. Πραγματικά δε με ενδιαφερει να ξεκινησω αρνητικες κριτικες εναντιον του συνθετη. Θα μου ηταν πολυ ευκολο κατι τετοιο με το αναφερθω απλως στο καλαμι που εχει. Δικαιωμα του. Ή μήπως δεν το καβαλαει δικαίως? Αυτο θα ηθελα να ξεκαθαρίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με απασχολεί το πώς τον κρίνω εγώ, και άνθρωποι που εμπιστεύομαι την καλλιτεχνική τους κρίση, από αυτά που ακούμε.

 

Επαναλαμβανω πως θελω να μεινει στην ακρη ο χαρακτηρας του. Αυτο ειναι πολυ ευκολο να το κρινει κανεις. Έργα θέλω. Ειναι αξιολογα τα εργα του? Δεν κατεχω το τομεα του νεολαικου τραγουδιου και ετσι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για την δικη μου κρίση. Έχουμε ομως ατομα στο noiz που σιγουρα το εχουν ηδη κάνει. Τον έχουν μελετήσει και ξέρουν την αξια του. Αυτο αν καποιος θελει να το μοιραστει μαζι μου θα το εκτιμουσα. Εσυ bloody_sunday ήδη μιλησες για μια συνεργασια του πολυ θετικα και σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. όταν κάποιος συμπεριφέρεται άθλια αυτό αποτελεί κριτήριο για τον χαρακτήρα του.

β. όταν κάποιος συμπεριφέρεται άθλια αυτό δεν αποτελεί κριτήριο για το μουσικό του ταλέντο.

γ. όταν κάποιος μιλάει άσχημα σε κάποιον που κρίνει είναι γελοίος.

δ. τα κριτήρια της κάθε τηλεοπτικής εκπομπής είναι δικά της και μπορεί να τα ορίζει όπως θέλει. Το θέμα του reality είναι εμπορικό, όποιος δεν το καταλαβαίνει... δεν του φταίει η εκπομπή.

ε. όταν κάποιος περιμένει να αυτοπροσδιοριστεί πηγαίνοντας σε μια εκπομπή και από τη μια κουβέντα που θα ακούσει αποφασίζει αν θα γίνει ή όχι μουσικός είναι ανώριμος.

στ. αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι ο κριτής του θα πρέπει να του φερθεί ελεεινά.

ζ. όταν τα όνειρα κάποιου καταστρέφονται επειδή κάποιος του λέει ότι δεν έχει καλή φωνή δε φταίει αυτός που του το λέει.

 

αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β. όταν κάποιος συμπεριφέρεται άθλια αυτό δεν αποτελεί κριτήριο για το μουσικό του ταλέντο.

 

Αυτο! Τι παιζει με το ταλέντο του? Λέει τίποτα απο ταλέντο ο συνθετης αυτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο! Τι παιζει με το ταλέντο του? Λέει τίποτα απο ταλέντο ο συνθετης αυτος?

Καλά, δεν είναι και ο Μότσαρτ, αλλά τη δουλειά του την κάνει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην είμαστε τόσο αυστηροί με έναν τόσο άσχημο άνθρωπο ;D

 

Πάντως σήμερα το πρωί δεν είχα ιντερνετ και ανοιξα την TV για μερικα λεπτα. Ολα τα πρωινάδικα είχαν κατι για αυτο που κρινουν τα επομενα μοντελα και εδειχναν στιγμιοτυπα απο κατι "ατομα" που κραζαν μια μπουμπού επειδη δεν καθοταν στα τεσσερα να τη φωτογραφισουν!!! Παρατηρησα ποσο στημενα το παιζουν κακοι οι κριτες στα ελληνικα franchise εκπομπων (αντιγραφοντας τους αντίστοιχους των ξενων) που βαρέθηκα σε 3ο επίπεδο βάθους :)

 

Υποψιαζομαι οτι οσο πιο κακοι το παιζουν τοσο πιο δημοφιλεις ειναι γιατι ειναι γαματο να βλεπεις καποιον αλλο να κραζεται (αφου δεν κραζουν εμενα καλα ειναι), οποτε μπορει να ειναι και παραγοντας ποιοτητας κρισης πλεον. Ας φαμε σκατα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου