Προς το περιεχόμενο

Γ.Θεοφάνους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να βελτιώσουμε τη γλώσσα.

 

Μάλλον εννοείς να βελτιώσουμε εμείς το πως τη χρησιμοποιούμε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι, εννοώ να βελτιώσουμε τη γλώσσα.

 

Δεν γίνεται ΚΑΙ ο Beethoven, ΚΑΙ ο Θεοφάνους ΚΑΙ ο... εθνικός σταρ Ευαγγελόπουλος  ;D να χαρακτηρίζονται και οι τρεις από τη λέξη "μουσικός".

 

Είναι ισοπέδωση.  >:(

 

 

Αναγκαστικά θα χρειαστεί να μπει η λέξη "καλός", οπότε μετά ποιος θα κρίνει αν ο Θεοφάνους είναι καλός σε σχέση με τον Μπετόβεν, ή ο... Ευαγγελόπουλος καλύτερος από όλους  ;D  ;D  ;D

 

Οπότε καταργείς την λέξη και ξεμπερδεύεις  ;)

 

Λες, κύριέ μου ο Θεοφάνους είναι ΚΑΛΟΣ λαικός συνθέτης. ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΗΣΗ.

 

Λες, κύριέ μου ο Μπετόβεν είναι ΚΑΛΟΣ συνθέτης κλασσικής. ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΝΤΙΡΗΣΗ.

 

Λες, κύριέ μου ο Ευαγγελόπουλος είναι....

 

Ο Ευαγγελόπουλος είναι...

 

Είναι...

 

Ειιιιιιιιναιιιιιιι....

 

 

πάντως καλό δεν τον λες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται ΚΑΙ ο Beethoven, ΚΑΙ ο Θεοφάνους ΚΑΙ ο... εθνικός σταρ Ευαγγελόπουλος  ;D να χαρακτηρίζονται και οι τρεις από τη λέξη "μουσικός".

 

Τι λύση είναι αυτή. Και τι είναι δηλαδή ο μουσικός;

Είχε γράψει κάπου ο wow! μια τέλεια άποψή (του) για το τι είναι ο μουσικός, ευκαιρία να τη ξεθάψω και να τη βάλω εδώ πέρα, αλλά τέλοσπάντων λύση είναι να μην αρπαζόμαστε αν δεν υπάρχει λόγος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως ρωτήσεις κάποιον αν ο Θεοφάνους είναι καλός ΛΑΙΚΟΣ καλλιτέχνης, ε τότε θα πρέπει κάποιος να ειναι ΠΟΛΥ εμπαθής για να του το αρνηθεί.

 

Ηθελε περισοτερη σαφήνεια το πρωτο μου μηνυμα. Αργότερα δήλωσα πως ενδιαφερομαι για την γνωμη οσων κατεχουν τον χωρο που κινείται ο Θεοφάνους. Νομιζω παντως πως ενας μουσικός δεν θα κολήσει στον ορο 'μουσικη'. Μπορει να καταλαβει την καλη λαικη μουσική, όπως και την καλη jazz μουσική. Εγω δεν ειμαι μουσικος αλλα κινουμαι σε ερασιτεχνικα πλαισια κι ετσι ολα τα νεολαικα μου φαίνονται κάπως ίδια και επαναλαμβανόμενα. Στο Noiz υπαρχουν άτομα που ξερουν να διακρίνουν μικρες λεπτομερειες που κανουν εναν συνθέτη -οσο μισητος κι αν δειχνει στο γυαλι- να ξεχωρίζει στο χώρο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εννοώ να βελτιώσουμε τη γλώσσα.

 

Δεν γίνεται ΚΑΙ ο Beethoven, ΚΑΙ ο Θεοφάνους ΚΑΙ ο... εθνικός σταρ Ευαγγελόπουλος  ;D να χαρακτηρίζονται και οι τρεις από τη λέξη "μουσικός".

 

Είναι ισοπέδωση.  >:(

 

Αναγκαστικά θα χρειαστεί να μπει η λέξη "καλός", οπότε μετά ποιος θα κρίνει αν ο Θεοφάνους είναι καλός σε σχέση με τον Μπετόβεν, ή ο... Ευαγγελόπουλος καλύτερος από όλους  ;D  ;D  ;D

 

Άμα φτάσει κάποιος στο σημείο να συγκρίνει τον Μπετόβεν με άλλους ζώντες μουσικούς/συνθέτες/οτιδήποτε τότε τα απομεινάρια της χθεσινής λαϊκής που θα φάει κατακέφαλα θα είναι πιστεύω αρκετά δυνατή ένδειξη οτι παπαρολογεί στα όρια παραπληγικού ολοκαυτώματος.

 

Όπως και με το βασιληά, τους Beatles και λοιπούς που μας έχουν απασχολήσει κατά καιρούς, αν κάποιος δεν συγκινείται από το έργο κάποιων μουσικών/συνθετών και δεν καταλαβαίνει γιατί υπάρχει μια μεγάλη μερίδα κόσμου που το εκτιμά και μάλιστα πολύ τότε το να προχωρήσει σε κριτική του όποιου έργου και αυτών που το εκτιμούν μάλλον έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του και επιδίδεται σε κάτι τόσο άσκοπο όσο είναι να προσπαθήσεις να πείσεις τον Superfunk να παίξει με αυτήν την κιθάρα:

 

08529114837.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εννοώ να βελτιώσουμε τη γλώσσα.

 

Δεν γίνεται ΚΑΙ ο Beethoven, ΚΑΙ ο Θεοφάνους ΚΑΙ ο... εθνικός σταρ Ευαγγελόπουλος  ;D να χαρακτηρίζονται και οι τρεις από τη λέξη "μουσικός".

 

Είναι ισοπέδωση.  >:(

 

 

Αναγκαστικά θα χρειαστεί να μπει η λέξη "καλός", οπότε μετά ποιος θα κρίνει αν ο Θεοφάνους είναι καλός σε σχέση με τον Μπετόβεν, ή ο... Ευαγγελόπουλος καλύτερος από όλους  ;D  ;D  ;D

 

Οπότε καταργείς την λέξη και ξεμπερδεύεις  ;)

 

Λες, κύριέ μου ο Θεοφάνους είναι ΚΑΛΟΣ λαικός συνθέτης. ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΗΣΗ.

 

Λες, κύριέ μου ο Μπετόβεν είναι ΚΑΛΟΣ συνθέτης κλασσικής. ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΝΤΙΡΗΣΗ.

 

Λες, κύριέ μου ο Ευαγγελόπουλος είναι....

 

Ο Ευαγγελόπουλος είναι...

 

Είναι...

 

Ειιιιιιιιναιιιιιιι....

 

 

πάντως καλό δεν τον λες  ;D

 

Ρε, παιδιά, δεν ξέρω για σας, πάντως εμένα μ' ενδιαφέρει η μουσική που ακούω να με βοηθάει στη βελτίωσή μου σαν άνθρωπο γενικά. Και η πραγματικότητα είναι ότι το άσμα "Το νινί σέρνει καράβι" είναι πολύ πιο εύστοχο και διαποτισμένο με κοινωνικό μήνυμα απ' ότι τα καψουροτράγουδα του Θεοφάνους. Είτε το κομμάτι είναι ο "Παλίοκαιρος" είτε το "Γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα" για μένα είναι η ίδια π@π@ρι@. Γιατί το περιεχόμενο είναι αυτό που είναι, που το 'χουμε φάει στη μάπα 23 χρόνια (εγώ) και θα το τρώμε μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

Για να καταλήξω,

-Δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε τη σύγχρονη ποπ φιλοσοφία με κανένα τρόπο.

-Δεν είναι καλός συνθέτης κάποιος που για να κάνει το κομμάτι του 3 λεπτά βάζει το ρεφραίν να ακούγεται 10 φορές. Όσο καλό και να 'ναι, ΦΤΑΝΕΙ, το εμπεδόσαμε, δεν είμαστε ηλίθιοι.

-Δεν είναι καλός λαϊκός συνθέτης κάποιος που γράφει 10 σουξέ. Κι ο Χατζιδάκης έγραψε λαϊκά, κι ο Θεοδωράκης κι ο Τσιτσάνης και πολλοί άλλοι. Λαϊκά δεν είναι μόνο τα καψουροτράγουδα... Κι η Δραπετσώνα λαϊκό τραγούδι είναι. Πείτε μου ένα παρόμοιο του Θεοφάνους, έστω και αποτυχημένο.

-Δεν είναι καν συνθέτης κάποιος που γράφει τραγούδια. Αυτό λέγεται "τραγουδοποιός" και υπάρχει λόγος που γίνεται αυτή η διάκριση. Αν κάποιος θέλει να κριθεί σαν συνθέτης, να μας δείξει τα έργα του, όχι τα τραγούδια του.

-Δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει ποιος κριτικάρει ποιον στην τηλεόραση. Αν ο Θεοφάνους γινόταν διευθυντής της λυρικής π.χ., τότε ναι, θα ήταν ένα σοβαρό θέμα για συζήτηση, το αν έχει κάνει ο,τιδήποτε σαν συνθέτης. Αλλά αφού ο άνθρωπος εμφανίζεται στην τηλεόραση και παίζει ένα ρόλο, ισάξιο του επιπέδου των τραγουδιών που έχει γράψει (που είναι επίσης τηλεοπτικού επιπέδου) δε χρειάζεται να τον κατακρίνουμε. Χρειάζεται να κλείσουμε την τηλεόραση ή τουλάχιστον, να μη βλέπουμε μ@λ@κίες που προοθούν όσα σκάρτα ανέφερα παραπάνω.

 

Υ.Γ.: Δεν έχω καμία διάθεση να κρίνω το γούστο κάποιου, τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη για τα σύγχρονα ελαφρολαϊκά και για τα ποπ ριάλιτι. Κατά τ' άλλα, κι εμένα μου αρέσει το ποδόσφαιρο. Ούτε τον εαυτό μου βοηθάω βλέποντάς το, ούτε τα παιδάκια στην Αφρική. Αλλά συνεχίζω. Γούστα είν' αυτά...

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άμα φτάσει κάποιος στο σημείο να συγκρίνει τον Μπετόβεν με άλλους ζώντες μουσικούς/συνθέτες/οτιδήποτε τότε τα απομεινάρια της χθεσινής λαϊκής που θα φάει κατακέφαλα θα είναι πιστεύω αρκετά δυνατή ένδειξη οτι παπαρολογεί στα όρια παραπληγικού ολοκαυτώματος.

Μισό λεπτό.

 

Ο καθένας στην εποχή του. Δεν υπάρχει σύγκριση γιατί δε χρειάζεται να υπάρχει αλλα:

Ligeti, Messiaen, Stravinsky, Schnittke, Prokofiev, Boulez, Cashian, Adés, Carter, Crumb κλπ...

 

Ελπίζω να εννοείς ότι αυτός που επιζητά την σύγκριση είναι παπάρας, λόγω του οτι δε μπορεί να υπάρχει σύγκριση, και όχι λόγω αυταπόδικτης ανωτερότητας του Λούντβιγχ απέναντι σε "όλους", έτσι;

 

Όπως και με το βασιληά, τους Beatles και λοιπούς που μας έχουν απασχολήσει κατά καιρούς, αν κάποιος δεν συγκινείται από το έργο κάποιων μουσικών/συνθετών και δεν καταλαβαίνει γιατί υπάρχει μια μεγάλη μερίδα κόσμου τότε το να προχωρήσει σε κριτική του όποιου έργου και αυτών που το εκτιμούν μάλλον έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του και επιδίδεται σε ενα τόσο άσκοπο...
Μπορεί κάποιος να μη συγκινείται, και να κρίνει παρόλ'αυτά. Ή όχι; Μπορεί να ΜΗΝ ανήκει σε ένα σύνολο και να κρίνει εξωτερικά. Άλλωστε μονάχα αν είμαστε έξω από ένα σύστημα μπορούμε να έχουμε πραγματικές μετρήσεις ανεξάρτητες των δυνάμεων που ασκούνται ΜΕΣΑ στο ίδιο σύστημα! ;)

 

basderas: Μιας και ξέρω κάποια πράγματα για το τι γίνεται μέσα στη λυρική... Καλύτερα X Factor, δυστυχώς!

 

Το κάθε έργο τέχνης αναφέρεται σε διαφορετικό κοινό. Το κάθε κοινό έχει άλλα κριτήρια, και το κάθε κοινό διαφορετικούς γνώμονες να δουλέψει και να επεξεργαστεί! Και το 10 φορές το ρεφρεν, υπάρχει για ένα λόγο. Δεν είναι τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρχικός

κ συντηρητικός... Αυτά είναι!

 

 

Συμφωνώ πάντως για το ότι η σύγκριση είναι κατά κανόνα άκυρη.

 

Παρόλα αυτά η ερώτηση "Είναι ο τάδε καλός συνθέτης;" νομίζω ότι έχει υπόσταση.

 

Αν λοιπόν δεν διαχωρίσουμε τα είδη, και μιλάμε για μουσική ΓΕΝΙΚΑ, νομίζω ότι πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να απαντήσουμε την ερώτηση.

 

Με άλλα λόγια: Νομίζω ότι και ο Μπετόβεν δεν είναι καλός συνθέτης λαικών. Έχει να κάνει σουξέ 200 χρόνια  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, παιδιά, δεν ξέρω για σας, πάντως εμένα μ' ενδιαφέρει η μουσική που ακούω να με βοηθάει στη βελτίωσή μου σαν άνθρωπο γενικά. Και η πραγματικότητα είναι ότι το άσμα "Το νινί σέρνει καράβι" είναι πολύ πιο εύστοχο και διαποτισμένο με κοινωνικό μήνυμα απ' ότι τα καψουροτράγουδα του Θεοφάνους. Είτε το κομμάτι είναι ο "Παλίοκαιρος" είτε το "Γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα" για μένα είναι η ίδια π@π@ρι@. Γιατί το περιεχόμενο είναι αυτό που είναι, που το 'χουμε φάει στη μάπα 23 χρόνια (εγώ) και θα το τρώμε μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

Για να καταλήξω,

-Δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε τη σύγχρονη ποπ φιλοσοφία με κανένα τρόπο.

-Δεν είναι καλός συνθέτης κάποιος που για να κάνει το κομμάτι του 3 λεπτά βάζει το ρεφραίν να ακούγεται 10 φορές. Όσο καλό και να 'ναι, ΦΤΑΝΕΙ, το εμπεδόσαμε, δεν είμαστε ηλίθιοι.

-Δεν είναι καλός λαϊκός συνθέτης κάποιος που γράφει 10 σουξέ. Κι ο Χατζιδάκης έγραψε λαϊκά, κι ο Θεοδωράκης κι ο Τσιτσάνης και πολλοί άλλοι. Λαϊκά δεν είναι μόνο τα καψουροτράγουδα... Κι η Δραπετσώνα λαϊκό τραγούδι είναι. Πείτε μου ένα παρόμοιο του Θεοφάνους, έστω και αποτυχημένο.

-Δεν είναι καν συνθέτης κάποιος που γράφει τραγούδια. Αυτό λέγεται "τραγουδοποιός" και υπάρχει λόγος που γίνεται αυτή η διάκριση. Αν κάποιος θέλει να κριθεί σαν συνθέτης, να μας δείξει τα έργα του, όχι τα τραγούδια του.

-Δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει ποιος κριτικάρει ποιον στην τηλεόραση. Αν ο Θεοφάνους γινόταν διευθυντής της λυρικής π.χ., τότε ναι, θα ήταν ένα σοβαρό θέμα για συζήτηση, το αν έχει κάνει ο,τιδήποτε σαν συνθέτης. Αλλά αφού ο άνθρωπος εμφανίζεται στην τηλεόραση και παίζει ένα ρόλο, ισάξιο του επιπέδου των τραγουδιών που έχει γράψει (που είναι επίσης τηλεοπτικού επιπέδου) δε χρειάζεται να τον κατακρίνουμε. Χρειάζεται να κλείσουμε την τηλεόραση ή τουλάχιστον, να μη βλέπουμε μ@λ@κίες που προοθούν όσα σκάρτα ανέφερα παραπάνω.

 

Υ.Γ.: Δεν έχω καμία διάθεση να κρίνω το γούστο κάποιου, τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη για τα σύγχρονα ελαφρολαϊκά και για τα ποπ ριάλιτι. Κατά τ' άλλα, κι εμένα μου αρέσει το ποδόσφαιρο. Ούτε τον εαυτό μου βοηθάω βλέποντάς το, ούτε τα παιδάκια στην Αφρική. Αλλά συνεχίζω. Γούστα είν' αυτά...

 

Να αγιάσει το στόμα σου...

Respect...μεγαλο...

Αλλο ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΟΣ...Αλλο ΣΥΝΘΕΤΗΣ...

Πρεπει να το βαλουμε καλα στο μυαλό μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε έργο τέχνης αναφέρεται σε διαφορετικό κοινό. Το κάθε κοινό έχει άλλα κριτήρια, και το κάθε κοινό διαφορετικούς γνώμονες να δουλέψει και να επεξεργαστεί! Και το 10 φορές το ρεφρεν, υπάρχει για ένα λόγο. Δεν είναι τυχαίο.

 

Σωστό αυτό πάντως, αλλιώς θα κρίνει ένας μεταλάς το Θεοφάνους και αλλιώς ο Θεοφάνους τους Death ;D

Αλλά αν κάτι είναι καλό τεχνικά και κάποιον τον συγκινεί μουσικά εκεί είναι τα δύσκολα που ένας θα το κρίνει αρνητικά λόγω διαφορετικών ακουσμάτων ή γιατί του φαίνεται ασυνήθιστο ή είναι κάτι που δεν περίμενε...

 

Όσο το ψάχνω στο να γράφω ή να παίζω με άλλους βλέπω ότι το πιο δύσκολο είναι να δεχτείς εσύ ή ο άλλος που συνεργάζεστε τη διαφορετικότητα και αυτό που δεν το κάνει αναμενόμενο. Είτε συνθετικά είτε ως ακροατής.

 

Κοινώς η σύγκριση δυσκολεύει πάρα πολύ γιατί τα κριτήρια του καθενός είναι υποκειμενικά και οι γνώσεις του καθενός λίγες ή πολλές αντίστοιχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου